Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 23.03.2023 08:17

Útok na romskou rodinu odsoudili nejvyšší představitelé státu
20-04-2009  Peter Gabaľ


Autonomní nacionalisté v Ústí nad Labem Zatímco dlouho očekávaná sobotní shromáždění neonacistů v severočeském Ústí nad Labem skončila bez vážnějších incidentů, odehrála se ten den tragédie na severu Moravy, kde při útoku na dům obývaný romskou rodinou byli těžce popáleni tři jeho obyvatelé včetně dvouleté holčičky, která byla útokem zasažena nejvážněji.

Ulice jako po vymření, zavřené obchody se zabedněnými výlohami, přerušený provoz hromadné dopravy, hlídky na přístupových cestách. Tak Ústí nad Labem v sobotu čekalo na neonacisty. Asi tři sta pravicových extrémistů se sešlo večer, aby si údajně připomenuli oběti 2. světové války. Podle jejich odpůrců ale slavili 120 výročí narození Adolfa Hitlera. Zabránit násilnostem bylo úkolem pro patnáct set policistů. A jedinou potyčkou nakonec byl incident mezi policií a odpůrci nacionalistů. Střetu přívrženců Dělnické strany s Romy se ještě předtím podařilo zabránit v nedaleké Krupce u Teplic.

A tragédie se nečekaně odehrála v noci o několik set kilometrů východněji. V severomoravském Vítkově vzplanul dům obývaný romskou rodinou, zřejmě po útoku zápalnými lahvemi. Způsob i motiv útoku jsou ale zatím záhadou. Moravskoslezská policejní mluvčí Soňa Štětínská: "Policisté opravdu nalezli na místě činu předměty, které připomínaly, když by se složily, lahev. Takže v této chvíli se jeví jako jedna z možných, pravděpodobných verzí také rasový útok a že ten dům byl zapálený opravdu nějakou lahví s nějakou zápalnou látkou. Policisté samozřejmě nemohou vyloučit ani jiné motivy, které mohly k tomuto útoku, k tomuto činu vést."

Dům ve Vítkově po požáru (Foto: ČTK) Vítkovský starosta útok nechápe a vylučuje účast místních lidí. Romská rodina zde podle něj žila přes čtvrt století a ve shodě se sousedy ji označil za neproblémovou. Spekuluje se také o tom, že členové rodiny byli svědky nehody před jejich domem, která vedla ke smrti chodce. Útok si vybral krutou daň. Dvouletá holčička utrpěla rozsáhlé popáleniny na více než 80 procentech těla a nadýchala se zplodin hoření. Požár bezprostředně přežila, ale nikdo z lékařů si ani po dvou dnech netroufal prognózovat, co bude dál. Matka holčičky a další muž utrpěli těžké popáleniny na více než čtvrtině povrchu těla.

Snaha otce popálené holčičky uhasit požár byla marná: hlavní uzávěr vody byl venku uzavřen, tvrdí Kumar Vishwanathan, který se v regionu věnuje práci s Romy: "Věřím, že Česká republika je civilizovaná demokratická země. Jestli došlo k rasově motivovanému útoku, pevně věřím, že tady policie i soudní instance potrestají tohoto viníka. To byl zbabělý čin. "

Mirek Topolánek (vlevo) a Jan Fischer (Foto: ČTK) "Pokud někdo vhodí zápalnou lahev někam, kde jsou lidé a děti, tak je to prostě teroristický zločin," prohlásil ministr financí Miroslav Kalousek. Premiér Mirek Topolánek se rozhodl zařadit jednání o incidentu hned na pondělní schůzi kabinetu v demisi: "Dochází k nárůstu rasově orientovaného extremismu a v tomto smyslu vidím i po té poslední události nutnost, aby ještě tato vláda tu situaci vyhodnotila, případně přijala takové exekutivní opatření, aby byli občané bezpeční. "

"Nedávno jsem v městě Vítkov uctil památku Jana Zajíce a setkání se zdejšími milými lidmi bylo pro mne velkým zážitkem. O to více jsem zděšen surovým odporným zločinem, který se tu stal," reagoval prezident Václav Klaus.




The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22352
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003