Vytištěno 23.03.2023 08:17 20-04-2009 Peter Gabaľ
Ulice jako po vymření, zavřené obchody se zabedněnými výlohami, přerušený provoz hromadné dopravy, hlídky na přístupových cestách. Tak Ústí nad Labem v sobotu čekalo na neonacisty. Asi tři sta pravicových extrémistů se sešlo večer, aby si údajně připomenuli oběti 2. světové války. Podle jejich odpůrců ale slavili 120 výročí narození Adolfa Hitlera. Zabránit násilnostem bylo úkolem pro patnáct set policistů. A jedinou potyčkou nakonec byl incident mezi policií a odpůrci nacionalistů. Střetu přívrženců Dělnické strany s Romy se ještě předtím podařilo zabránit v nedaleké Krupce u Teplic. A tragédie se nečekaně odehrála v noci o několik set kilometrů východněji. V severomoravském Vítkově vzplanul dům obývaný romskou rodinou, zřejmě po útoku zápalnými lahvemi. Způsob i motiv útoku jsou ale zatím záhadou. Moravskoslezská policejní mluvčí Soňa Štětínská: "Policisté opravdu nalezli na místě činu předměty, které připomínaly, když by se složily, lahev. Takže v této chvíli se jeví jako jedna z možných, pravděpodobných verzí také rasový útok a že ten dům byl zapálený opravdu nějakou lahví s nějakou zápalnou látkou. Policisté samozřejmě nemohou vyloučit ani jiné motivy, které mohly k tomuto útoku, k tomuto činu vést."
Snaha otce popálené holčičky uhasit požár byla marná: hlavní uzávěr vody byl venku uzavřen, tvrdí Kumar Vishwanathan, který se v regionu věnuje práci s Romy: "Věřím, že Česká republika je civilizovaná demokratická země. Jestli došlo k rasově motivovanému útoku, pevně věřím, že tady policie i soudní instance potrestají tohoto viníka. To byl zbabělý čin. "
"Nedávno jsem v městě Vítkov uctil památku Jana Zajíce a setkání se zdejšími milými lidmi bylo pro mne velkým zážitkem. O to více jsem zděšen surovým odporným zločinem, který se tu stal," reagoval prezident Václav Klaus. Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003 |