Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.09.2023 12:45

Dvouletá holčička je po útoku žhářů stále v kritickém stavu
20-04-2009  Miroslav Panuška, Petr Havránek


Místní obyvatelé pozorují práci hasičů u rodinného domu ve Vítkově na Opavsku, kam neznámí pachatelé vhodili v noci na 19. dubna zápalné láhve (Foto: ČTK) Zdravotní stav dvouleté holčičky z Vítkova na Opavsku je dál velmi vážný. Při požáru rodinného domku, u kterého policie z Moravskoslezského kraje nevylučuje rasový útok, utrpěla popáleniny téměř na 80 procentech těla. Vážně zraněni byli také její matka a otec.

Aktuální zdravotní stav obětí úmyslně založeného požáru upřesňuje mluvčí Fakultní nemocnice v Ostravě Tomáš Oborný: "Zdravotní stav pacientů je víceméně neměnný. Maminka děvčátka je dál hospitalizovaná na jednotce intenzivní péče popáleninového centra. Její zdravotní stav je stabilizovaný, je při vědomí. Ovšem holčička zůstává nadále v kritickém stavu v péči oddělení pediatrické, resuscitační a intenzivní péče."

Vyšetřovatelé moravskoslezské policie zatím zjistili, že zápalných předmětů vhozených do domu mohlo být víc, potvrdila to krajská policejní mluvčí Soňa Štětínská: "Nalezené části mohly pocházet z více předmětů, ve kterých mohla být hořlavá látka, která mohla dům zapálit. Do této chvíle kriminalisté vyslechli desítek osob, zejména z blízkého okolí. Nyní vyhodnocují získané informace. Jednou z nich je, že v době zahoření domu projíždělo kolem domu neznámé vozidlo tmavé barvy."

Policejní mluvčí Soňa Štětínská dodává: "Kriminalisté prověřují několik verzí motivu činu, od osobního, přes finanční a nemůžeme samozřejmě vyloučit verzi o rasově motivovaném skutku."

Odstupující vláda premiéra v demisi Mirka Topolánka (ODS) hodlá řešit nárůst extremismu v České republice. Reaguje tak na dnešním mimořádném zasedání na sobotní pochod nenacistů v Ústí nad Labem a také na noční útok na romskou rodinu ve Vítkově na Opavsku.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22343
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003