Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 13:32

Stovky neonacistů prošly Ústím nad Labem, asistovala jim tisícovka policistů
18-04-2009  Gabriela Hauptvogelová


V Ústí nad Labem se 18. dubna konal pochod svolaný extremistickou organizací Autonomní nacionalisté (Foto: ČTK) Pochod neonacistů v Ústí nad Labem skončil. Dohlíželo na něj tisíc policistů, včetně těžkooděnců a těžké techniky. Pochod měl být být údajně pietní akcí za oběti 2. světové války. Ochránci lidských práv ale upozorňovali, že chtějí spíše oslavit výročí narození Adolfa Hitlera. V ulicích města bylo i na 200 anarchistů.

Několik stovek neonacistů se v Ústí nad Labem večer vydalo na pochod městem. Akce měla prý připomenout oběti spojeneckého bombardování během 2. světové války. Zastavit je chtělo 200 anarchistů. Ty ale policie z trasy pochodu vytlačila.

Pochod pořádala extremistická organizace autonomních nacionalistů. Ve městě se vzedmula vlna odporu - vznikla občanská iniciativa "V Ústí neonacisty nechceme", která především letáky a internetovou kampaní upozorňuje na nebezpečí pravicového extremismu.

Policie kontrolovala všechny příjezdy do města, hlídkovala i na nádražích. Policisté v centru také prohledávali křoví a uličky podél trasy pochodu Autonomních nacionalistů. Nacházeli tam věci, které by mohly při případném střetu pravicových a levicových extrémistů nebo při policejním zásahu posloužit jako zbraň.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22341
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003