Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 19.05.2022 11:04

Velvyslanectví USA se připojilo k oslavám Mezinárodního dne Romů
09-04-2009  Tisková zpráva


Ministr Michael Kocáb a zástupci Velvyslanectví USA na oslavách Mezinárodního dne Romů v Mostě (Foto Michal Štichaeur) Zástupci Velvyslanectví USA v Praze se 8. dubna zúčastnili v severních Čechách společně s ministrem pro lidská práva a menšiny Michaelem Kocábem oslav Mezinárodního dne Romů.

Přivezli s sebou pozdrav americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové, který s českým překladem promítli nejprve na shromáždění romských občanů v Chomutově a poté v Mostu při příležitosti vernisáže výstavy „Ztracený svět“ o životě předválečných Romů.

Celý text vzkazu americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové:

Mezinárodní den Romů je příležitostí upozornit na historii, zkušenost a lidská práva této největší etnické menšiny v Evropě.

Podpora a ochrana práv Romů je mým dlouholetým osobním zájmem, protože jsem ještě jako americká první dáma měla příležitost na vlastní oči vidět smutný úděl Romů - a především jejich dětí a žen - při svých návštěvách romských komunit ve střední a východní Evropě.

Jako členka Helsinského výboru jsem apelovala na vlády, aby se více snažily ochraňovat a podporovat 10 milionů Romů, kteří v Evropě žijí.

Přestože bylo v posledním desetiletí dosaženo významného pokroku, stále ještě žije mnoho Romů na okraji společnosti. Stále jsou terčem předsudků, násilí, diskriminace a dalšího zneužívání lidských práv. Velmi často ani nemají osobní doklady nebo doklady o občanství, což jim znemožňuje účastnit se voleb nebo požívat sociálních služeb a vzdělání – a dokonce zaměstnání, které by jim umožnilo se více podílet na životě země, ve které žijí.

Spojené státy se angažují v oblasti ochrany a podpory lidských práv Romů při svých bilaterálních jednáních a i v rámci různých organizací jako např. OSN a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Jsme přesvědčeni, že vlády by měly menšinám zajistit potřebné nástroje k tomu, aby se mohly uplatnit jako produktivní a odpovědní členové společnosti. Žádám tedy evropské vlády, aby se i nadále věnovaly řešení smutného údělu Romů, aby skoncovaly s diskriminací a zajistily rovné příležitosti ve vzdělání a zaměstnání.

Jde mi především o to, aby romské děti mohly vyrůstat a uplatňovat své bohem dané schopnosti. Romové totiž mají bohatou uměleckou a kulturní tradici, která zanechala nesmazatelnou stopu v Evropě a ve světě.

Je v zájmu evropského i celosvětového společenství, aby byly vytvořeny podmínky pro maximální úspěch všech lidí nehledě na hranice. Doufám, že akce, které pořádají americká velvyslanectví po celém světě u příležitosti Mezinárodního dne Romů, budou dalším příspěvkem, jak pomoci Romům dosáhnout lepší a jasnější budoucnosti. Spojené státy jsou připraveny v tomto úsilí pomáhat.

Děkuji Vám za pozornost.

Zdroj textu a fotografie: http://czech.prague.usembassy.gov
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22319
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003