Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 29.11.2023 00:49

Jak se vede v horkém křesle ministru Kocábovi?
27-02-2009  Peter Gabaľ


Starosta Litvínova Milan Šťovíček (vlevo) předal dekret s klíči od jednoho bytu na sídlišti Michaelu Kocábovi, foto: ČTK Starosta Litvínova Milan Šťovíček (vlevo) předal dekret s klíči od jednoho bytu na sídlišti Michaelu Kocábovi (Foto: ČTK) Křeslo ministra pro lidská práva bylo sledovanou pozicí už v době, kdy v něm seděla Džamila Stehlíková. Její nástupce Michael Kocáb ale neměl takřka žádný čas se ve funkci nějak rozkoukávat.

Jsou to jen tři měsíce, co zákazu čelící Dělnická strana uspořádala pochod litvínovským sídlištěm Janov, kde ji čekaly otevřené sympatie místních obyvatel, nespokojených se soužitím s Romy. Hudebník Michael Kocáb, který se po polistopadovém angažmá vrátil do politiky téměř po 18 letech, pak už z křesla ministra sledoval další akci Dělnické strany v Postoloprtech na Lounsku. A téměř zároveň chomutovská radnice začala dluhy od neplatičů vymáhat exekucí sociálních dávek přímo na místě jejich vyplácení.

To se však nelíbí úřadu veřejného ochránce práv a ministr Kocáb v souladu s ním vyzval chomutovskou primátorku, aby upustila od nezákonného jednání a sama ctila literu zákona, po jehož dodržování volá: "Interpretace a výklad práva nebývá vždy jednoznačný, pravděpodobně má jiné posudky, ale naše expertíza se opírá o úřad pana ombudsmana Motejla, který je tedy svrchovanou autoritou a navíc má k dispozici velké právní oddělení, které je zaměřeno přesně na tuto oblast."

Ivana Řápková (Foto: ČTK) Primátorka Chomutova Ivana Řápková ale řekla, že v boji proti problémovým občanům bude radnice pokračovat. Opírá se přitom o právní analýzy, které její postup považují za oprávněný, a navíc zdůrazňuje, že přijatá opatření mají jednoznačně pozitivní ohlasy: "Akce se setkala s velikými ohlasy právě u slušných občanů, kteří mají ten pocit, že až doteďka se jich nikdo nezastal, nikdo jim nepomohl, a oni se cítí být kráceni na svých právech, protože oni musí dodržovat všechny povinnosti a přesto jsou mnohdy obtěžováni těmi, kteří je zásadně nedodržují. Exekuce budou pokračovat v březnu, jinak probíhají neustálé kontroly bytů."

A kromě samotného vymáhání pohledávek jsou podle primátorky exekuce efektivní i v tom, že více než 200 dlužníků si po jejich zahájení už přišlo dohodnout na magistrát splátkový kalendář: "Tato akce je z našeho pohledu jednoznačně úspěšná a nejde pouze o to, vybrat finanční prostředky, ale jednoznačně se prokázal i ten výchovný efekt."

Vládní agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách, podléhající ministru Kocábovi, zároveň ve čtvrtek představila analýzu problémů litvínovského sídliště Janov, které považuje za sociální past. Nepromyšlená privatizace bytů sem přitáhla chudé z různých koutů země, zpravidla nezaměstnané, zadlužené a bez zájmu o vzdělání. To už dva dny předtím viděl na vlastní oči i ministr Kocáb: "Je jasné, že tady je celá řada velkých problémů, kvůli tomu jsme nakonec přijeli. Z těch oblastí, které jsme navštívili, z těch domů v zoufalém stavu, žádný dobrý dojem mít nemohu. Ale všem jde o to, aby to tak nebylo. To je bez pochyby."

Jako akutní lék na janovské problémy analýza navrhuje posílení počtu sociálních pracovníků, protilichvářský program, prevenci násilí a nekompromisní postup vůči dealerům drog.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22283
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003