Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 03.07.2022 23:27

Evropský parlament pro integraci romské menšiny do společnosti
11-03-2009  Marika Táborská, Pavel Novák


Foto: Evropská komise Evropský parlament ve Štrasburku přijal sérii doporučení k začlenění romské menšiny do společnosti. Hlavní problém vidí zpráva europoslanců v nerovném přístupu romských dětí ke vzdělání. Zvláštní pozornost je podle ní také třeba věnovat zlepšení přístupu romských žen k odbornému vzdělávání, aby lépe našly uplatnění na trhu práce.

Členské státy sice vynaložily značné prostředky z vlastních zdrojů i fondů Evropské unie na pomoc dlouhodobě nezaměstnaným Romům při hledání práce. Dosud ale neexistuje řešení na úrovni celé Unie.

Poslanci tedy doporučili členským zemím, aby vytvořily skupinu odborníků složenou také z romských zástupců, která by koordinovala strategie jednotlivých států pro začleňování romských komunit.

Evropská komise by podle europoslanců měla apelovat na vnitrostátní orgány členských států, aby zabránily diskriminačním postupům při soudním vystěhovávání obyvatel romských chudinských čtvrtí. Místo toho mají vytvořit konkrétní projekty na zajištění jejich bydlení. Členské země také europoslanci vyzvali k přípravě projektů pro boj s negativními stereotypy, které o Romech přetrvávají.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22281
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003