Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.03.2023 13:57

Festival Jeden svět představí i filmy o Romech
06-03-2009  Jana Šustová


Město Romů (Foto: www.lacitedesroms-lefilm.com) Ve středu 11. března začne v Praze jedenáctý ročník festivalu Jeden svět. Tento filmový festival dokumentárních filmů o lidských právech v metropoli potrvá 9 dní a v průběhu března a dubna se dále uskuteční ve 29 městech po celé České republice. V jeho rámci se divákům představí i tři dokumenty o Romech - Město Romů, El Paso a Černá srdce (...zem není gulatá). Za zmínku stojí i švédský krátký film Lži. Romské otázky se také dotýká dokument Burianův den žen s Petrou Edelmannovou. Po některých projekcích budou následovat zajímavé besedy.

Město Romů

Film Město Romů (La Cité des Roms / Frédéric Castaignede / France / 2008 / 97 min.) se bude promítat v kategorii Evropa v (jednom) světě: Evropa bez bariér. Zavede nás do čtvrti Naděje, romského ghetta v bulharském městě Sliven. Vede do ní podchod pod železniční tratí, kterým každý den za rozbřesku prochází Angel Jichaljev, aktivista a vysokoškolský student pedagogiky, aby probudil chlapce a dívky, které odváží do školy v centru. Desegregační plán totiž počítá s postupným začleňováním romských dětí do tříd mezi ostatní bulharské děti, protože zvláštní škola pro malé obyvatele Naděje se spokojuje převážně s výukou kreslení a zpěvu.

Město Romů (Foto: www.lacitedesroms-lefilm.com) Dokument, v němž přihlížíme životu školačky Elen, zatvrzelé snaze Angela o integraci romské komunity do většinové společnosti a nasloucháme rozpravám majitelky bistra s manželem o životě v ghettu, předkládá informace o soužití dvou etnických skupin nevtíravým, avšak naléhavým způsobem.

„Ohýbání" stávajícího systému tak, aby byl přátelský i ke skupinám, jež dosud vyhodnocuje jako nepřizpůsobivé, připomíná aktuální situaci v České republice; včetně politiků, kteří si tematiku řešení životní úrovně romského etnika vpisují do volebních programů jen proto, aby se zalíbili.

Projekce
13.03.2009 / 20:00 / Ponrepo
15.03.2009 / 15:30 / Světozor velký sál
18.03.2009 / 18:00 / Francouzský institut + Debata: Frederic Castaignede (režisér)

www.lacitedesroms-lefilm.com

El Paso

El paso Hraný snímek El Paso (Zdeněk Tyc / Česká republika / 2009 / 98 min.) je inspirován skutečným osudem romské vdovy, matky devíti dětí. Filmová rodina Horváthových má dětí sedm. Příběh začíná okamžikem nečekané tragické smrti otce, po níž matka Věra najednou stojí sama v boji proti úřadům. Je odhodlaná udržet svou početnou rodinu pohromadě za každou cenu - bohužel zoufale nepřipravená. Sociální odbor dává k soudu žádost na odebrání jejích dětí a následné svěření do ústavní péče. Ze dne na den je rodina vystěhována na periferii do sociálního bytu o jedné místnosti.

El paso Případ Věra versus město se dostane k mladé ambiciózní advokátce, která problematiku Romů nezná a ani ji příliš nezajímá. Celou kauzu bere zpočátku jako odrazový můstek své začínající kariéry. Režisér Zdeněk Tyc se po úspěšných Smradech už podruhé vrací do světa Romů, který v nás zpravidla vzbuzuje strach a rozpaky, přestože o něm vlastně vůbec nic nevíme.

Projekce
17.03.2009 / 19:30 / Lucerna + Debata: Zdeněk Tyc (režisér / director)
17.03.2009 / 19:00 / Světozor velký sál + Debata: Zdeněk Tyc (režisér / director)
18.03.2009 / 20:15 / Francouzský institut + Debata: SOCIÁLNÍ VYLOUČENÍ - David Beňák (Praha 14), Kumar Wishwanathan (Ve Vzájemném soužití), Martin Šimáček (Agen. pro soc. začleň.) - organizuje AGORA CE.

Černá srdce (...zem není gulatá)
Břetislav Rychlík, Monika Rychlíková / Česká republika / 2008 / 86 min.

Příběhy čtyř romských rodin ze zemí Visegrádské čtyřky zachytila režisérská dvojice Monika a Břetislav Rychlíkovi. Život v osadě na Slovensku, na maďarském venkově či ve městech České republiky a Polska je různý, přesto ho spojuje několik důležitých charakteristik. Tradice, rodinná soudržnost a víra v boha jsou pro všechny před objektivem kamery stejně nezbytné jako láska k hudbě a k dětem. Dokument přibližuje romskou kulturu i mentalitu etnika, jež si zakládá na své historii a které trochu s obavami hledí do budoucnosti, v níž by splývání kultur mohlo ohrozit jeho autenticitu. Černá srdce v sobě skrývají nejen současníky, ale také předky, kteří během druhé světové války zahynuli v koncentračních táborech. Film doplňují černobílé fotografie Jindřicha Štreita a tragicky zesnulé Marie Zachovalové, které budou vystaveny v rámci doprovodných akcí Jednoho světa.

Projekce:
16.03.2009 / 17:30 / Světozor velký sál
17.03.2009 / 20:00 / Atlas malý sál + Debata: Břetislav Rychlík (režisér)
19.03.2009 / 20:00 / Světozor malý sál + Debata: Břetislav Rychlík (režisér)

Lži
Lögner
Jonas Odell / Švédsko / 2008 / 13 min.

Jonas Odell patří mezi jedny z nejoriginálnějších filmových tvůrců. Už v roce 2004 na sebe upozornil invenčním videoklipem ke skladbě Franz Ferdinand "Take Me Out". Jeho nejnovější snímek Lži, který byl oceněn jako nejlepší švédský krátký film loňského roku, se skládá ze tří povídek, jejichž ústředním tématem je lhaní. První vypráví o zloději, který se vydává za účetního, druhý o malém chlapci, jenž se ve snaze oslnit spolužáky uchyluje nejdříve ke krádeži a pak se přizná k něčemu, co neprovedl. Hlavní postavou třetí povídky je Romka žijící ve Švédsku, která při složitém hledání vlastní identity lže celý život nejen svému okolí, ale především sama sobě. Každá z povídek je založena na skutečném příběhu, jehož trikově animované ztvárnění režisér vždy skvěle přizpůsobil danému prostředí. Výtvarné pojetí snímku, který byl promítán na desítkách světových festivalů, včetně Benátek, Sundance či Ottawy, prozrazuje autorovo zaujetí oblastmi moderní typografie a grafického designu.

Projekce
13.03.2009 / 20:00 / Světozor malý sál
15.03.2009 / 17:30 / Evald
18.03.2009 / 22:00 / Světozor malý sál

Burianův den žen s Petrou Edelmannovou
Vít Klusák, Filip Remunda / Czech Republic / 2008 / 26 min.

Písničkář a spisovatel Jan Burian se ve svém cyklu Den žen setkává s nejrůznějšími osobnostmi, s nimiž vede dialog ve snaze odhalit jejich počínání až na dřeň. V tomto dílu se setkává s předsedkyní nacionalistické Národní strany Petrou Edelmannovou, absolventkou doktorského studia politologie a bankovní analytičkou, která se netají svými rasistickými názory zaštítěnými "vlasteneckou láskou". Dokument nás zavádí na hrad Karlštejn, kam Edelmannová bere na výlet své hosty: předsedy nacionalistických stran v Británii a ve Švédsku. Kamera je také svědkem shromáždění Národní strany na Václavském náměstí a tažení do romské čtvrti Janov v Litvínově. Burian zde vystupuje jako mediátor, když se Edelmannovou snaží donutit k odpovědi, co znamená "konečné řešení cikánské otázky" uvedené ve volebním programu. Dokument ukazuje agresivní rétoriku českých nacionalistů v čele s předsedkyní, která volí rafinovanější a o to nebezpečnější populistické taktiky, díky nimž postupně stoupá na politickém žebříčku. V době, kdy vláda zvažuje rozpuštění Národní strany, je tento film cenným příspěvkem do diskuse.

Projekce:
16.03.2009 / 20:15 / Francouzský institut + Debata: Jan Burian (publicista), Vít Kusák a Filip Remunda (režiséři)
19.03.2009 / 17:15 / Divadlo Archa + Debata: Vít Klusák, Filip Remunda (režiséři)

Texty o filmech byly převzaty ze stránek www.jedensvet.cz
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22275
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003