Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 18.01.2022 17:32

Jiří Čunek má vlastní řešení pro litvínovský Janov
26-02-2009  Miroslav Panuška, Martin Veselovský, Alžběta Rákosová


Jiří Čunek (Foto: Jana Šustová) Analýzu s názvem "Sociální past" dnes představila vládní agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách. Má řešit mimo jiné situaci na litvínovském sídlišti Janov, kde starousedlíkům ztrpčují život nepřizpůsobiví občané. Bývalý ministr pro místní rozvoj a předseda KDU-ČSL Jiří Čunek dnes v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu představil svůj vlastní plán řešení.

Řekl: "Pomůže systém, který vymyslí stát, abychom mohli dávat práci těm, kteří jsou dlouhodobě - tedy léta - nezaměstnaní. Abychom je mohli skutečně zaměstnat. A pokud oni nebudou chtít, tak abychom využili nástrojů, kdy je zákonem přinutíme jít do práce."

Situační analýza litvínovského sídliště Janov s názvem "Sociální past" uvádí, že viníkem situace, která v Janově vznikla, byla nepromyšlená privatizace bytů tehdejšího městského zastupitelstva.

Na sídlišti se už také pokusila etablovat krajně pravicová Dělnická strana. S úzkým kruhem představitelů Dělnické strany je připravený o problému debatovat nový ministr pro lidská práva a menšiny Michael Kocáb. Tento jeho postup v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu bývalý ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek schválil.

Potvrdil: "Je to jediný možný postup ve chvíli, kdy jsme selhali jako stát. Stát selhal. Protože doposud jenom mluvil."

Dělnická strana je v současné době předmětem jednání u Nejvyššího správního soudu. Vláda totiž podala návrh na její zrušení.

Jiří Čunek byl hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Záznam si poslechněte zde.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22269
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003