Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 07.06.2023 06:56

V Muzeu romské kultury proběhne přednáška Romové ve výtvarném umění
16-02-2009  Jana Šustová


Výstava Kočování po obrazech v Muzeu romské kultury v Brně (Foto: Jana Šustová) Zítra vpodvečer se v brněnském Muzeu romské kultury uskuteční přednáška na téma „Romové ve výtvarném umění“. Zúčastnit se jí můžete od 17.30 hodin v přednáškovém sále muzea (Bratislavská 67, Brno). Přednášet bude historička umění Dr. Jitka Sedlářová, vstup je volný.

Přednáška probíhá v rámci cyklu Kdo jsou Romové?. Podrobnosti nám o ní sdělila ředitelka Muzea romské kultury, PhDr. Jana Horváthová:

Výstava Kočování po obrazech v Muzeu romské kultury v Brně (Foto: Jana Šustová) "Doktorka Jitka Sedlářová je historička umění, která ve svém produktivním věku byla vedoucí obrazárny Moravské galerie. Dnes je sice v důchodu, ale své vědecké práci se věnuje stále. A především v roce 2004 byla autorkou a kurátorkou naší výstavy Kočování po obrazech – Romové ve výtvarném umění 17. až 20. století a právě na toto téma bude paní doktorka hovořit. Měla by to tedy být retrospektivní přednáška o dílech renomovaných neromských autorů, kteří si však zvolili při své tvorbě romské téma. Takže se bude mluvit o velmi známých autorech a patrně i o některých velmi známých dílech, ale i o některých, o kterých široká veřejnost třeba neví. Ale budou to velmi kuriózní detaily z díla světoznámých autorů, protože Cikánky, Cikáni - to bylo vždy takové zvláštní specifické téma. Lidé si dost často dávali dárky právě s touto kuriózní tematikou. Bylo to velice oblíbené a atraktivní téma tím, že je tak exotické."
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22246
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003