Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.10.2023 12:00

Petr Axmann - 3. místo v soutěži RomipenJana Šustová


Petr Axmann Narodil se v roce 1974 ve Valašském Meziříčí. Jeho zájem o Romy se zrodil přes hudbu. Od sedmi let hraje na akordeon a když v roce 1997 poprvé navštívil festival Romská píseň v Rožnově pod Radhoštěm, romská hudba ho uchvátila. Přímo na festivalu si našel svého budoucího učitele - hráče na akordeon Aloize Horváta, který pochází ze Spišského Podhradí a v současné době žije v Novém Jičíně. Tento hudebník ho naučil základům romské harmonie.

Bijav / svatba. Dolina 2005, Slovensko. (Foto: Petr Axmann) Petr Axmann původně fotografoval krajiny a hory, především v Rumunsku a na Slovensku, kam rád jezdil. Když se začal pohybovat mezi romskými muzikanty, i oni začali být v zorném úhlu jeho objektivu. Jednou v Praze objevil CD romské kapely Taraf de Haidouks, která pochází z vesničky Clejani nedaleko Bukurešti. Jelikož se zrovna v létě s kamarádem chystal na cestu do Rumunska, rozhodli se tuto vesnici navštívit. Jak sám říká, „lákala mě tam hudba, touha vidět muzikanty a to byl i důvod, proč jsem potom začal jezdit na Slovensko.“

Na zmíněné Slovensko jezdí už osm let a jeho kroky směřují do romských osad. Navštívil 10 osad na Prešovsku a na Spiši, a jednu na Trebišovsku – nejčastěji jezdí do osad Jarovnice, Dolina, Letanovce, Bystrany a Stráně pod Tatrami.

V letech 2002-2003 spolupracoval s časopisem Amaro Gendalos.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22241
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003