Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 29.09.2023 15:03

Výstava fotografií ze soutěže Romipen potrvá přes 3 měsíce
09-02-2009  Jana Šustová


Pohledy. Paní Mirgová se svým vnukem (Přerov, 1. 4. 2008)  Foto: Martin Holík, Přerov Ve čtvrtek 12. února 2009 v 16:00 hodin bude v přednáškovém sále Muzea romské kultury (Bratislavská ul. 67, Brno) zahájena výstava nejzajímavějších fotografií z mezinárodní soutěže Romipen, kterou připravil Český rozhlas. Výstava Romipen představí snímky z Rumunska, Litvy, Bulharska, České republiky a Slovenska a potrvá do 31. května 2009.

O soutěži Romipen

Úkolem soutěžících bylo zachytit život Romů, jejich tradice a zvyky. Název fotografické soutěže znamená ve volném překladu z romštiny „romství“ a zahrnuje v sobě to, co je pro Romy důležité: tradici, kulturu a identitu.

Bijav / svatba. (Dolina 2005) Foto: Petr Axmann, Praha Předseda odborné poroty, americký fotograf Chad Evans Wyatt, který je autorem projektu Roma Rising / Romské obrození, uvedl: „Byli jsme ohromeni vysokou kvalitou mnoha zaslaných fotografií. Ukázalo se, že tu jsou velmi talentovaní fotografové zabývající se tématy, která Romipen chtěla veřejnosti představit. Tato soutěž sloužila vyšším cílům: překonat běžné stereotypy, se kterými se člověk na fotografiích Romů setkává, a namísto nich nabídnout obrázky, které jsou poctivé, pravdivé a krásné.“

V podobném duchu uvažuje i vítěz soutěže Douglas Green, Američan žijící v Litvě: „Půvabu romské kultury by se mělo věnovat více pozornosti. Pozornost se až moc věnuje negativním tématům.“

Fotosoutěže Romipen se zúčastnilo 42 autorů z deseti různých zemí, kteří do uzávěrky v květnu 2008 zaslali 264 fotografií zachycujících život Romů v patnácti zemích světa. Soutěž připomínala 15. výročí romské redakce Českého rozhlasu 1 – Radiožurnálu a 10. výročí existence romských stránek Českého rozhlasu.

Další informace o soutěži najdete zde.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22233
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003