Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 29.06.2022 15:10

Ke Kocábovým prioritám patří vepřín v Letech
30-01-2009  Vilém Faltýnek

Nový ministr pro lidská práva a národnostní menšiny za stranu Zelených Michael Kocáb představil priority, kterými se ve svém zkráceném funkčním období hodlá věnovat. Jako jednu ze svých hlavních označil řešení kauzy vepřína v Letech, který stojí na místě bývalého sběrného tábora pro romskou menšinu z druhé světové války.

Michael Kocáb, foto: ČTK O jeho odstranění už roky usilují nevládní organizace. Vepřín byl postaven v roce 1973, jednání o jeho vykoupení došla nejdál na konci 90. let, připomíná Čeněk Růžička z Výboru pro odškodnění romského holokaustu:

Vepřín v Letech u Písku "To dirigoval tu radu vlády pro záležitosti romské komunity pan Uhl a tenkrát o tom vláda rozhodovala a prostě se nedohodla. O dva hlasy to neprošlo."

Ministr Kocáb hned v pátek po uvedení do úřadu prohlásil:

"S velkou silou najedu na to, aby byl konečně zlikvidován ten prasečák v Letech, který tedy svědčí o naší téměř ubohosti, že nejsme schopni prostě z koncentračního tábora pro Romy udělat pamětní místo."

Romové jeho záměr vítají:

"Samozřejmě že vítáme ty snahy, ale otázka je, jak to všechno dopadne, protože společnost tomu zpietnění místa nakloněna není."

Politolog Jan Bureš je k plánům novopečeného ministra skeptický. České televizi řekl:

"Tam bude otázka, do jaké míry má zkušenosti s problematikou ochrany menšin, protože to skutečně není nějaká lehká záležitost. Máme tady velké problémy s několika menšinami a několik ministrů už si na tom vylámalo zuby. Je to závažné téma a nevím, do jaké míry je Michael Kocáb odborník."

Čeněk Růžička Také komentátor Viliam Burchert pochybuje o volbě hudebníka Kocába do funkce ministra pro lidská práva a národnostní menšiny:

"Taky myslím, že není úplně vhodný typ a to jeho prohlášení: teď vyřídíme prasečák v Letech! No pokud má několik stovek milionů, tak to tak bude. Ale mám pochybnosti, že nastolí, jak se bude řešit romská otázka, to se dělá desítky let a nepovedlo se to, tak si nemyslím, že by se v tomto smyslu něco povedlo jemu,"

Nástup vězňů v Letech v roce 1940 řekl Buchert české televizi. Kocáb naznačil, že peníze by skutečně nemusely být problém:

"Řekněme, že předběžný příslib, že jednání o prostředcích by mohlo být úspěšné, už mám. Ale nebude to jednoduché a závisí to na mnoha faktorech. Mám určitou naději a doufám, že se potvrdí."

Podle Čeňka Růžičky z Výboru pro odškodnění romského holokaustu se vždycky mluví nejvíc o penězích:

"Pořád se to motá kolem peněz, ale osobně si myslím, že to není tak důležité, jako politická nechuť tu záležitost řešit."

Ministr Kocáb navíc hodlá diskutovat i s neromskými obyvateli oblastí, kterých se problematika nejvíc týká.

"Jak mi to program dovolí navštěvovat ty jednotlivé lokality, mluvit s lidmi a orientovat se v situaci, protože to není jen problém romské komunity, ale i většinového obyvatelstva. kdybychom to řešili jen ve prospěch jedné či druhé strany, asi by se ta věc neurovnala."

Michael Kocáb se dále v rámci svých priorit hodlá zasadit o přijetí antidiskriminačního zákona a chce dokončit přípravu zákona o veřejně prospěšných organizacích. "Určitě nezbude nic jiného, než se velmi intenzivně věnovat nepokojům v oblasti romské tematiky," dodal při výčtu svých hlavních priorit Kocáb, protože podle něj to okolo Romů "začíná skutečně vřít".
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22228
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003