Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 29.09.2023 16:02

Náraz (2001)
05-03-2003  Jana Šustová

Náraz Nesnázemi Romů při setkání s rasisty se zabývá krátký hraný film Michala Sedláčka Náraz (ČR - USA). Jeho děj začíná ve chvíli, kdy se tři mladí čeští vojáci vydávají na svůj první opušťák. Na cestě domů se ve vlaku setkají s romskou dvojicí. Den pokročil a představy vojáků o tom, jak oslavit nově nabitou svobodu, jsou různé. Dva vojáci posilněni alkoholem začnou nejprve slovně a posléze i fyzicky napadat romského chlapce a jeho dívku. V této situaci se projeví rozdílné reakce spolucestujících - lhostejnost a útěk od neštěstí druhých na jedné straně (situaci nehodlal řešit ani průvodčí) a na straně druhé odvaha schopná jednat. V nelehké situaci je i třetí voják, který na jednu stranu nechce oponovat svým kamarádům, ale na druhou stranu má smysl pro spravedlnost a nechce dovolit násilí na Romech. Nakonec se však dokáže postavit i svým přátelům, aby zabránil nesmyslnému násilí. Rozhodující úlohu v řešení konfliktu nakonec sehrála starší spolucestující, která ve chvíli vyhroceného násilí na romské dvojici zatáhla za záchrannou brzdu vlaku. Teprve to do nešťastného kupé přivedlo lidi a vše se začalo vyšetřovat. Přivolaná policie oba vojáky - násilníky zatkla.

Náraz Mladý režisér filmu, Michal Sedláček (* 1967 v Plzni), studoval dramaturgii a scénáristiku na FAMU v letech 1986-88 a od září 1998 studoval film se specializací na režii na Filmové fakultě Columbia University v New Yorku. Film Náraz byl oceněn za nejlepší režii na festivalu Columbia University 2001 a vyznamenán grantem z Fondu Miloše Formana 2001. V ČR se poprvé představil v roce 2001 na filmovém festivalu v Karlových Varech v rámci sekce studentských filmů.

Náraz (Michal Sedláček, ČR, 2001). Barevný film, 16mm. Režie a scénář: Michal Sedláček. Kamera: Robert Novák. Hudba: Béla Bartók (Iva Bittová). Střih: Michal Sedláček. Produkce: Michal Sedláček. Hrají: Rostislav Novák, Marek Němec, Jiří Ployhar, Soňa Kalejová, František Kroščen, Zdena Hadrbolcová, Pavel Pípal. Délka: 17 min.Zpět na Romové a film
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22202
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003