Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.10.2023 13:02

Kdo se bojí, utíká
07-03-2008  Františka Dvorská

Snímkem Kdo se bojí, utíká, jenž je adaptací románu Josefa Pohla Na cikánské stezce, se Dušan Klein v roce 1986 vrátil k romskému tématu. Pro Kleina příznačně i zde hraje roli kriminální zápletka, ta je ovšem v tomto případě spíše okrajovou záležitostí.

Autor nás zavádí do poválečných let. Mladý učitel (Pavel Kříž) přijíždí do poloopuštěné vesnice Růžové Pole, kde má vyučovat ve škole, kterou navštěvují téměř výhradně romské děti. Přes počáteční nedůvěru z obou stran se učitel po čase s Romy sblíží a nakonec jim pomůže vyřešit problém se zaměstnavatelem, jenž využívá jejich neznalosti a vyplácí jim méně peněz. Konflikt mezi ním a učitelem se vyhrotí v otevřený boj, při němž je postřelen romský chlapec.

Je poněkud paradoxní, že Klein pracoval s romskými herci u filmu, jehož hlavní náplní není romská tématika, nýbrž spíše detektivní zápletka (Radikální řez), zatímco ve snímku Kdo se bojí, utíká, který si po této stránce klade zjevně větší ambice, hrají hlavní romské představitele Petr Čepek a Yvetta Blanarovičová. Snahu o spolupráci s Romy ovšem režisér projevuje i zde. Odborným poradcem je mu Ladislav Goral a zpěv zajišťují členové souborů Khamoro a Lače Roma.

Kleinovo rozhodnutí natočit již druhý „romský“ snímek by mohlo prozrazovat režisérův hlubší zájem o romské téma, přesto zde opět narážíme na nedostatečnou znalost reálií, jakousi etnografickou mystifikaci, stereotypní představy a předsudky. K tomu jistě přispívá již samotný výběr předlohy, kterou je zmíněný Pohlův román.

Kdo se bojí, utíká (Dušan Klein, ČSSR, 1986). Scénář: Dušan Klein, Ladislav Pecháček podle románu Josefa Pohla Na cikánské stezce. Kamera: Jaroslav Brabec. Střih: Jiří Brožek. Hudba: Zdeněk Marat. Výprava: Boris Halmi. Odborný poradce: Ladislav Goral, Jiří Vyšín. Produkce: Jiří Zika. Výroba: Filmové studio Barrandov - IV. DVS ved. Marcela Pittermannová. Distribuce: Ústřední půjčovna filmů. Hrají: Pavel Kříž (učitel Dudek), Petr Čepek (vajda Mižikár), Luděk Munzar, Josef Somr, Zita Furková, Yvetta Blanarovičová, ad. Délka: 94 min. Premiéra: 1. 5. 1987.Zpět na Romové a film
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22192
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003