Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 07.06.2023 21:57

Můj přítel Fabián (1953)
10-03-2008  Františka Dvorská

Můj přítel Fabián Tento snímek Jiřího Weisse, který je adaptací povídky Ludvíka Aškenazyho Dva Gáboři, odráží společenskou situaci počátku padesátých let, kdy docházelo k migracím slovenských Romů do českých průmyslových center i na venkov. Autoři se snaží zachytit problémy, které přicházejícím Romům stěžovaly jejich usazení se na novém místě a nastiňuje možné konfliktní oblasti při střetu dvou kultur.

Snímek vypráví příběh Roma Fabiána (Otto Lackovič), který se svým synkem Fabiánkem (Dušan Klein) a skupinou dalších Romů přijíždí do Ostravy hledat práci. Zde se jej ujme svářeč Trojan, jenž je nesmírně překvapen, že na tomto světě ještě existují negramotní lidé. Trojan přesvědčí svého nadřízeného a Fabián je přijat rovněž jako svářeč. Problémy však nastávají s první výplatou. Fabián, který do teď nevěděl, co je trvalý příjem, celou výplatu při první příležitosti utratí. Fabiánek se mezitím potýká se svou povinnou školní docházkou. Učitelka Krásová je však rozhodnuta dostat do školních lavic nejen jeho, ale i ostatní Romy z Fabiánovy skupiny, což se jí nakonec podaří. Zatímco ostatní Romové žijí dále na okraji města v maringotkách či jiných přístřešcích, Fabián dostává byt a rozhodne se zde uspořádat slavnost pro své přátele. Zde však dochází k prvnímu zklamání, když nikdo z těch, co mu svou účast slíbili, na slavnost nedorazí. Další zklamání následuje, když je Fabián nespravedlivě obviněn ze zničení elektrického agregátu.

Můj přítel Fabián Jak je jistě z výše nastíněného obsahu vidět, film zapadá do soudobé filmové produkce svým budovatelským a ideologickým nábojem. Ideologický nátěr filmu je zřetelný především z představy, že se Fabián pomocí práce stává velmi rychle novým člověkem. Přesto tomuto snímku, jež pochází z rukou režiséra, který v dané době představoval spíš nezávislejší a v rámci kinematografie výjimečnou osobnost, nemůžeme upřít snahu o komplexnější pojetí tématu. Zajímavostí také je, že se jedná o jeden z prvních československých barevných snímků.

Můj přítel Fabián (Jiří Weiss, ČSSR, 1953). Scénář: Ludvík Aškenazy, Jiří Weiss podle Aškenazyho povídky Dva Gáboři. Kamera: Ferdinand Pečenka. Střih: Miroslav Hájek. Hudba: Jiří Srnka. Výprava: Bohumil Kulič. Produkce: Rudolf Fencl. Výroba: Studio uměleckých hraných filmů Praha. Distribuce: Rozdělovna filmů československého státního filmu. Hrají: Otto Lackovič (Fabián), Dušan Klein (Fabiánek), Ladislav Chudík (Trojan), Věra Bublíková (učitelka Krásová), Otomar Krejča (Krása), Bohuš Záhorský (Tereba), Robert Vrchota (Řepka), ad. Délka: 95 min. Premiéra: 7. 1. 1955.Zpět na Romové a film
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22188
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003