Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.11.2022 18:29

V Ústí nad Labem začíná výstava fotografií dětí ze sociálně vyloučené lokality
03-12-2008  Tisková zpráva


Jako když voní jablka (Foto: Lukáš Polák, 11 let) Ve čtvrtek 4. prosince od 17 hodin proběhne před Krajským úřadem v Ústí nad Labem vernisáž výstavy fotografií dětí z ústecké sociálně vyloučené lokality Nový svět s názvem Miripen. Výstava potrvá do konce prosince.

Expozice představí čtyřicet fotografií pořízených dětmi z v rámci projektu Fokus Nový svět, který realizoval Respekt institut ve spolupráci se spoleností Člověk v tísni. Záštitu nad výstavou převzal bývalý ministr vnitra Jan Ruml. „V době, kdy dochází k aktivizaci xenofobních sil v naší zemi, je velmi důležité vytvářet prostor pro soužití. Není nic přirozenějšího než začít u dětí, které mají nejméně předsudků, a podívat se na svět jejich očima,“ vysvětlil důvody své účasti Ruml.

Přítel (Foto: Katka Janová, 14 let) V průběhu listopadových víkendů proběhly v nízkoprahovém klubu Nový svět čtyři fotografické dílny, jejichž cílem bylo naučit vybrané děti z lokality Nový svět v Ústí nad Labem ve věku 11 až 16 let základům fotografie a práce s digitálním fotoaparátem. Účastníci v průběhu dílen prostřednictvím média fotografie reflektovali sebe samého, své každodenní okolí, své zájmy a sny.

„Výstava tak podává i deset pohledů na život v sociálně vyloučené lokalitě a představy jejích nejmladších obyvatel o životě mimo ni,“ řekl k tomu jeden z lektorů projektu Lukáš Houdek.

Vojta (Foto: Vojta Demeter, 8 let) Fotografie budou doplněny krátkými texty, jejichž prostřednictvím děti samy vysvětlují důvody pro pořízení té které fotografie.

Součásti výstavy bude projekce krátkého dokumentu Gender studies s názvem Fakta nebo Fikce?. V průběhu vernisáže vystoupí několikanásobný mistr České republiky v beatboxu En.dru.

FAKTA NEBO FIKCE?
Interkulturní a genderově spravedlivá společnost v České republice bohužel není samozřejmostí. Členové a členky studentského klubu RelaKs v Ústí nad Labem proto natočili krátký film Fakta nebo fikce?, který je jednou z možných cest, jak si diskriminaci uvědomovat, v kterých situacích ji vidět, jak se s ní vyrovnávat a co proti ní dělat.

RESPEKT INSTITUT, o.p.s.
Obecně prospěšná společnost (o.p.s.) při týdeníku Respekt byla založena v roce 2001 s posláním přispívat k rozvoji občanské společnosti v České republice i zahraničí. Od svého vzniku společnost zrealizovala desítky veřejných debat a napomohla vzniku řady investigativních textů na aktuální témata, např. vstup České republiky do Evropské unie, stav lidských práv v zemích bez demokratických vlád či korupce v české politice. Vzhledem k potřebě vytvořit vlastní kvalitní odborné zázemí byla její činnost v roce 2008 rozšířena na oblast analýz a doporučení veřejné politiky s cílem podporovat dobré vládnutí (good governance).

www.respektinstitut.cz

Výstavu pořádá Respekt institut, o.p.s. jako součást projektu Fokus Nový svět v rámci programu Evropské unie Mládí v Akci. Záštitu nad ní převzal Jan Ruml.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22166
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003