Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 03.02.2023 07:35

Litvínov zažil sérii potyček mezi pravicovými radikály, policisty a Romy
18-10-2008  Katarína Brezovská, Eva Pagová


Pravicoví extremisté pochodovali 18. října v Litvínově na Mostecku a protestovali tak proti chování místních Romů (Foto: ČTK) Policie musela třikrát zasahovat proti pravicovým extremistům. Ti se odpoledne vydali na pochod z centra Litvínova do čtvrti Janov, kde žije početná romská komunita. Akce měla být odpovědí na útok ze začátku října, kdy Romové právě v Janově napadli desítku extremistů. Konflikty narušily i práci tamních volebních komisí.

Pravicových extremistů se do Litvínova sjelo zhruba sedm stovek. Přijeli z celé republiky, dokonce až z Ostravska. Policistů bylo na místě čtyři sta. K prvnímu střetu mezi policii a radikály došlo už na Mírovém náměstí v Litvínově.

Policisté chtěli extremistům zabránit v pochodu do romské čtvrti Janov. Radikálové začali po policistech házet dlažební kostky a ti se je naopak snažili rozehnat dělbuchy. Několika skupinám extremistů se z náměstí podařilo utéct a do Janova se dostali.

Ozbrojení Romové z litvínovského sídliště Janov sledují situaci v přilehlých ulicích města (Foto: ČTK) V Janově na ně čekalo asi 150 Romů. K žádným vážnějším incidentům ale nedošlo, i když Romové byli vyzbrojeni noži či meči. V jednu chvíli se radikálům podařilo obejít policejní kordon a dav místních Romů a pokusili se je napadnout z druhé strany. Na poslední chvíli se podařilo střetu zabránit a radikály rozehnali policisté na koních a těžkooděnci.

V podvečerních hodinách se tvrdé jádro pravicových extremistů vydalo zpět do Litvínova. V Janově zůstaly jen ojedinělé skupinky extremistů a Romů. Stovky policistů zůstaly v pohotovosti.

Akce pravicových extremistů narušila také průběh voleb v Litvínově. Volební komise z Janova musely zůstat zavřené ve volebních místnostech a nemohly dodat volební lístky na radnici včas.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22114
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003