Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 10:14

Sobota v Dobré Vodě byla ve znamení lentilek
14-10-2008  Eva Haunerová


Část Lentilkového dne v Dobré Vodě patřila zpěvu (Foto: Patrik Priesol) Více než třicítka dětí a jejich starších sourozenců si v sobotu 11. října užila v Dobré Vodě Lentilkový den. Jednalo se o pestrý program plný her, tvořivých i sportovních aktivit, který si připravili studenti 2. ročníku jihlavské Soukromé vyšší odborné školy sociální ve spolupráci s občanským sdružením Český západ. Zkušenosti z přípravy a realizace programu v Dobré Vodě, by studentům měly pomoci rozjet projekt podpory romské sociálně vyloučené lokality Havaj v Jihlavě.

Program dne byl rozdělen na několik částí. V té první se studenti nejdříve seznamovali s dobrovodskými dětmi pomocí několika drobných her. Děti si například zahrály hru Lentilkuly, obměnu známé hry na molekuly. V další části byly připraveny pro kluky ukázky break dancu a také povídání o tom, jak si při tomto náročném druhu tance neublížit. Děvčata zas společně pod vedením zkušené mažoretky nacvičovala krátkou sestavu,“ představuje části Lentilkového dne Jana Kosová, výkonná ředitelka Českého západu. „V programu zbylo místo i na fotbalový turnaj a společné tvoření velkého uměleckého díla malovaného temperami. Závěr dne patřil zpěvu. Děti i jejich rodiče si zprvu vyzkoušeli karaoke, kdy se zpívají na živo populární písničky do připraveného hudebního základu, a poté zpívali i další písničky, které mají rádi. Potlesk publika sklidilo i několik odvážlivců za beatbox, kteří pouze svým hlasem imitovali hru bubeníka,“ doplňuje Jana Kosová.

„Během jednoho dne v Dobré Vodě studenti získali větší sebedůvěru a podpořilo to i jejich týmového ducha,“ představuje přínos Lentilkového dne Patrik Priesol, lektor ze Soukromé VOŠ sociální. Ta je v regionu Vysočina jedinou školou, která poskytuje vzdělání v oboru sociální práce. Studenti si v Dobré Vodě mohli v praxi vyzkoušet model práce s romskými dětmi, který v budoucnu uplatní v rámci školního projektu. Jeho cílem je totiž využít potenciálu školy a jejích studentů k podpoře asi osmdesátičlenné sociálně vyloučené romské komunitě v Jihlavě, která se v mnohém podobá společenství z Dobré Vody. „Všem studentům se Lentilkový den velmi líbil, měli radost, že se s výběrem aktivit strefili do povahy a temperamentu romských dětí. Když jsme pak odpoledne odjížděli a několik dětí za námi běželo, aby nám zamávaly, byli jsme docela na měkko,“ doplňuje Patrik Priesol.

Občanské sdružení Český západ působí v romské komunitě v Dobré Vodě u Toužimi. Zde nabízí nebo zprostředkovává práci, pořádá vzdělávací a rekvalifikační programy, organizuje volnočasové aktivity pro děti i dospělé, zajišťuje individuální doučování dětí nebo poskytuje sociální služby. Mezi největší úspěchy sdružení patří výrazné snížení nezaměstnanosti v Dobré Vodě. Filosofií Českého západu již od roku 2002 je, že nedělá práci za druhé, ale snaží se o podporu samotných členů komunity takovým způsobem, aby naopak dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a postupně uměli brát své životy do vlastních rukou.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22112
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003