Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 24.03.2023 05:00

Evropa bez propojení kultur je chromá, znělo na festivalu v Bruselu
14-09-2008  Pavel Novák


Festival mezikulturního dialogu v Bruselu (Foto: Pavel Novák) Žijeme spolu na jednom světadílu, ale málo se známe. Jsme to my, občané Evropské unie. Letošní rok vyhlásila Evropská komise rokem mezikulturního dialogu. Jednou z akcí na podporu vzájemného poznávání kultur je festival, který do bývalého sídla belgického rozhlasu přilákal bruselského zpravodaje Pavla Nováka.

Studio 4 v bývalé rozhlasové budově ve stylu Art Deco, které Bruselané přezdívají parník, rozezněly tóny skladeb Mozarta, Tellemannna a Beethovena. Hrál orchestr pod taktovkou slovenského dirigenta a s tureckým virtuosem u klavíru.

To byl pouze začátek festivalu. Na workshopech a seminářích se pak dokonce zpívalo španělsky, hebrejsky i arabsky. Zněla i romská hudba.

Festival v kulturním středisku Flagey na jednom z tepajících náměstí Bruselu byl jen jedním z příspěvků k propagaci vzájemného poznávání se lidí různých kultur, kteří žijí v Evropské unii i mimo ni.

Eurokomisař pro kulturu, vzdělávání a mládež Ján Figeĺ věří, že tímto rokem neskončí vzájemné poznávání se mezi různými kulturními oblastmi. "Jsem si jistý, že tento rok nám zůstane v paměti. Že to, co se teď děje, bude nějakým způsobem pokračovat. Když pochopíme, jak jsou pro nás kultura a vzájemný dialog důležité. Pro naše vztahy, náš život ve společném domě, ne jen pro existenci v jednom právním prostoru zvaném Evropská unie," říká.

Jednou z vyslankyň multikulturního dialogu je polská režisérka Agnieszka Hollandová, která na festivalu uvedla svůj zatím poslední snímek Ve stínu Beethovena. Filmy začínala točit v Polsku, emigrovala ale do Francie a pracovala ve filmových studiích i v televizi ve Spojených státech. Filmovou školu ale studovala v Praze. Proto jsme si o vzájemném poznávání se kultur v Evropě povídali česky.

"Dalo by se říct, že blíž jsme k sobě institucionálně, dál jsme od sebe intelektuálně a kulturně. Myslím, že to se musí změnit, že musí být určitá politická a občanská vůle, abychom se otevřeli, protože Evropa, která nefunguje na kulturní úrovni a která funguje jenom na úrovni ekonomické a občas politické, je prostě chromá, nemá budoucnost," myslí si Agnieszka Hollandová.

Učme se tedy jazyky našich evropských spoluobčanů, poznávejme jejich kulturu a považujme ji alespoň trochu také za svoji. I to bylo poselství Festivalu mezikulturního dialogu.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22084
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003