Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 13:40

Dobrá Voda soutěžila o nejkrásnější rozkvetlé okno
16-09-2008  Tisková zpráva


Klára Berkyová se se svým rozkvetlým oknem stala absolutní vítězkou soutěže (Foto: Eva Haunerová) V Dobré Vodě byly minulý týden vyhlášeny výsledky druhého ročníku soutěže o nejkrásnější rozkvetlé okno, která zde probíhala celé léto. Cílem soutěže, kterou vyhlásilo občanské sdružení Český západ působící v místní romské komunitě, bylo podpořit obyvatele Dobré Vody ve zkrášlování místa, kde žijí. Ve vesnici, kde žije necelá stovka obyvatel, si svá okna ozdobilo 15 domácností, z kterých porota vybrala tři nejkrásnější.

„Do soutěže se mohli zapojit všichni obyvatelé Dobré Vody - jedinou podmínkou bylo mít v oknech květiny a přihlásit se do začátku července,“ představuje pravidla Eva Haunerová, koordinátorka soutěže a zároveň členka poroty. Kromě ní tvořil porotu pan Vlastimil Šindelář ze Zahrady Teplá a paní Jana Vávrů, předsedkyně osadního výboru Dobré Vody. Hodnocení kvetoucích oken probíhalo během celého léta, kdy porota všechna soutěžní okna průběžně sledovala. Někdo vsadil na pestrost výzdoby a truhlík osázel několika druhy květin, jiná okna ovládly čistě muškáty nebo afrikány. „Je hezké vidět rozkvetlá okna i v Dobré Vodě. Dříve kolem zdejšího panelového domu, který obývá početná romská komunita, byl jen nepořádek. Dnes zde lidé zalévají ve svých oknech květiny a soutěží, kdo je bude mít nejkrásnější,“ hodnotí snahu místních Vlastimil Šindelář ze Zahrady Teplá, jenž do soutěže věnoval ceny pro vítěze, a který aktivity sdružení Český západ dlouhodobě podporuje.

Výsledky soutěže byly vyhlášeny na odpolední slavnosti, na kterou byl přichystán i další doprovodný program v podobě vědomostní soutěže Riskuj a posezení u ohně. Absolutní vítězkou soutěže se stala paní Klára Berkyová, jejíž okno zaujalo porotu svou pestrostí, druhé místo získaly sestry Jana Přesličková a Marie Plášilová se svými muškáty a cenu za třetí místo si za své okno plné afrikánů odnesla paní Nataša Berkiová. „Máme radost, že se letos do soutěže zapojili i ti, kteří loni nesoutěžili a těšíme se, že příští rok se připojí i další,“ shrnuje letošní ročník Eva Haunerová. Soutěž probíhala v rámci projektu Na vlastní nohy, který byl podpořen Úřadem vlády ČR a Radou vlády pro záležitosti romské komunity v rámci dotačního programu Předcházení sociálnímu vyloučení a odstraňování jeho důsledků. Soutěž dále pomohly materiálně zajistit firmy Zahrada Teplá a Frajman plast s. r. o.

Občanské sdružení Český západ působí v romské komunitě v Dobré Vodě u Toužimi. Zde nabízí nebo zprostředkovává práci, pořádá vzdělávací a rekvalifikační programy, organizuje volnočasové aktivity pro děti i dospělé, zajišťuje individuální doučování dětí nebo poskytuje sociální služby. Mezi největší úspěchy sdružení patří výrazné snížení nezaměstnanosti v Dobré Vodě. Filosofií Českého západu již od roku 2002 je, že nedělá práci za druhé, ale snaží se o podporu samotných členů komunity takovým způsobem, aby naopak dokázali své osobní i společné problémy řešit vlastními silami a postupně uměli brát své životy do vlastních rukou.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22079
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003