Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.11.2023 20:58

Etnofest nabídne kulturu menšin i netradiční „etnotržiště“
26-08-2008  Tisková zpráva


Skupina Kale (Foto: Jana Šustová) 30. srpna se od 14.00 zaplní vysočanský park Podviní milovníky exotické kuchyně, etnické hudby a tance i netradičních výrobků, které jinde neseženete. Poslední prázdninovou sobotu zde totiž začne 4. ročník multikulturního festivalu Etnofest pořádaný městskou částí Praha 9. Na festivalu se představí cizinci i menšiny žijící mezi námi. Kromě programu plného muziky, tanečních vystoupení, divadla i módních přehlídek láká i bohatý doprovodný program a celofestivalová hra pro děti i rodiče.

Program probíhá na hlavním podiu, kde vystoupí například skvělá legenda romské hudby kapela Kale nebo multietnická skupina Ekvator jejíž každý člen pochází z jiné země. Dále se představí libanonští Ziriab, romští Fire, ukrajinští Ignis, řečtí Akropolis nebo kalmičtí Lama De Belig. Ale tím to zdaleka nekončí – chybět nebude například originální šamanský tanec z africké Mali, muzikál Cikáni jdou do nebe v dětském provedení či afghánská módní přehlídka. Energií nabitá vystoupení nenechají nikoho sedět v klidu.

Také v prostoru parku v Podviní se bude na co koukat. Každá z patnácti národností se představí v samostatném stanu, ve kterém si můžete nejen koupit krásné výrobky či oblečení, ale také se například zúčastnit čajového obřadu, nechat si na tričko namalovat japonskou kaligrafii, zahrát na africké bubny nebo si nechat uplést africké copánky. Exotické tržiště nabídne také netradiční občerstvení v podobě mnoha jídel či nápojů, které jinde neochutnáte. Kdy jste naposled jedli třeba japonské tofu, smažené banány nebo kalmický borcik? Malé i větší návštěvníky potěší celofestivalová hra o pěkné ceny, při které se pobaví i leccos dozví o zemích našich blízkých i vzdálených sousedů. Pro nejmenší je připravena výtvarná dílna, z které si mohou odnést vlastnoručně vyrobené africké masky nebo dětský koutek plný her a drobných soutěží.

Své umění nebo módu nabídnou návštěvníkům lidé pocházející z Afriky, Pákistánu, Indie, USA, Jižní Ameriky, Japonska, Ukrajiny, Řecka, Číny, Kalmycké republiky, Čečenska, Maďarska, Afghánistánu, Sýrie, Iráku a dalších zemí. Chybět nebudou ani romské soubory a kapely.

Etnofest je realizován pod záštitou ministryně vlády ČR pro lidská práva a národnostní menšiny MUDr. Džamily Stehlíkové a magistrátu hlavního města Prahy.

Harmonogram akce

Název: Etnofest
Termín: 30. 8. 2008, 14.00 – 22.00
Místo: park Podviní, Praha 9, Vysočany (ohraničen ulicemi Podvinný mlýn a Rubeška)
Doprava: tram. 8 a 19, zastávka „Poliklinika Vysočany“, metro „B“ Českomoravská

Program na pódiu

14.00
Ignis – ukrajinská hudební skupina
módní přehlídka zemí Mali a Ghana (Afrika)
šamanská show

15.00
Rodica Stegarescu – moldavské národní písně
Akropolis – řecký taneční soubor

16.00
Fire – romské kytarové trio
Cikne Čhave – romský dětský taneční soubor
„Cikáni jdou do nebe“ – ukázka dětského představení slavného muzikálu vystoupení

17.00
Patrick Francis – národní pákistánské zpěvy
Ziriab - arabské písně o lásce

18.00
orientální modní přehlídka o.s. Berkat (modely z Afghanistánu, Pakistánu a Čečenska)
Lama De Belig – tanec z Kalmycké republiky
hra na dombra – tradiční kalmycký nástroj

19.00
Ekvátor
multikulturní energetický hudební koktejl

20.00
Kale
legenda romské muziky

Program v prostoru

Dětský program
Soutěž „Za hodinu kolem světa“ o hezké ceny,
soutěže a hrátky Live Centrum (u stánku USA),
výtvarná dílna Centrum volného času.

Etnotržiště
výrobky z celého světa, které jinde nekoupíte
Fair trade výrobky, oblečení, módní etno-doplňky, delikatesy, zahraniční vína i cukrovinky, tibetská trička, hudební CD a mnoho dalšího…

Exotická kuchyně
ochutnejte speciality, které v běžné restauraci neseženete
Africké, arabské, afghánské, bulharské, čínské, kalmycké, pákistánské, řecké, romské a ukrajinské pochoutky pro vegetariány i masožrouty. A navíc čajovny, vodní dýmky a jihoamerické koktejly.

Workshopy
zkuste si to sami
Bubenický wokshop,
africká dílna nejen pro děti a afro salón pro všechny,
kreslení, masky,
maďarská řemesla,
japonská kaligrafie a origami.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22059
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003