Vytištěno 30.06.2022 19:13 15-08-2008 Jan Mišurec, Marie Vrábelová, Jana Šustová, Jana Šustová, Jana Šustová, Anna Poláková Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.
Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří". Dnes se s námi vydáte na festival do rumunského festivalu. Kde vystoupila řada romských kapel a také Gipsy.cz od nás. Nebude chybět ani naše právní poradna, zprávy a pěkná muzika. Mangav tumenge bacht the sastipen – Akana - šaj šunen romani relacia „O Roma vakeren“. Šunena romane giľa the nevimata - andalo romano dživipen. To je jenom namátkový výběr z programové nabídky. =[ Reportáž ]=
Jaký byl program i novinky na Mezinárodním festivalu romského umění v
Temešváru
Minulý týden od středy do neděle hostilo rumunské město Temešvár 2. ročník
Mezinárodního festivalu romského umění (International Romani Art Festival).
V krásném prostředí letního kina v
centru města vystoupilo přes 150 umělců z mnoha zemí. Viceprezidentka
festivalu Sonia Oravetz řekla Janě Šustové ještě před zahájením akce další
podrobnosti o programu.
„Je to složité, ale ve srovnání s loňským rokem to bylo mnohem jednodušší, protože už jsme z loňska měli dost zkušeností. Takže pro nás jako tým to bylo mnohem snazší. Co se týče podpory od různých organizací, tak máme stálé partnery, se kterými jsme spolupracovali už vloni a letos tedy také. A máme sponzory, s jejichž pomocí se nám daří financovat nutné výdaje. Takže je to dobré.“ Jaký byl vloni zájem rumunského publika o tento festival?
Můžete nám popsat program letošního festivalu?
Jaké oblečení se bude prezentovat na té módní přehlídce?
Bude na festivalu vystupovat také někdo z České republiky? „Ano, bude tu vystupovat hip hopová skupina Gipsy.cz, která se představí v sobotu večer. Myslím si, že se lidem bude líbit, protože i nám se líbí.“ Znají lidé v Rumunsku skupinu Gipsy.cz?
Před časem jsme spolu jednaly o tom, že byste během festivalu představili fotografie ze soutěže Romipen, kterou organizoval Český rozhlas. Budete je nakonec prezentovat?
Foto: Jana Šustová Zde si můžete příspěvek poslechnout:
=[ Reportáž ]=
Skupina Gipsy.cz roztančila rumunské publikum
Obrovský úspěch na Mezinárodním festivalu romského umění v Temešváru měla
skupina Gipsy.cz, která místní publikum opravdu nadchla, roztančila a
rozezpívala. Skupina nedávno vydala své druhé CD s názvem Reprezent, takže i
o něm se dozvíme od Radoslava Gipsyho Bangy, kterého v Temešváru oslovila
Jana Šustová.
„Jsme úplně poprvé v Rumunsku a já jsem strašně rád, protože mi to připomíná situaci, když jsme byli na Ukrajině. Je tu podobná nálada, já dokážu vycítit nálady, ti lidé přesně tohle potřebují.“ Dá se vůbec nějak odlišit reakce publika? Já vás znám z koncertů v České republice, kde máte také úspěch. Dá se vůbec říci, jestli je rumunské publikum jiné než naše nebo než někde jinde na světě?
Nakolik cestujete v poslední době, v posledním roce, do zahraničí? Máte tam hodně koncertů?
Vy jste vydali nové CD, jak se jmenuje a je nějaký rozdíl mezi tím druhým a prvním? Došlo u vás k nějakému vývoji?
Jakou má poslechovost vaše hudba třeba v rádiích v České republice?
Jak jste vůbec přišel na to, kombinovat hip hop s romskou tématikou?
Foto: Jana Šustová Zde si můžete příspěvek poslechnout:
=[ Reportáž ]=
Branislav Spasojević už více než 20 let sbírá romské písně
Na Mezinárodním festivalu romského umění v Temešváru vystoupila také skupina
Amaro Del ze Srbska, která vznikla v roce 1988 v Bělehradu. Její název v
romštině znamená Náš Bůh. Skupina hraje romské písně z mnoha různých zemí –
z Maďarska, Ruska, Rumunska, Francie, Polska, Moldavska, Indie, Ázerbajdžánu
či Jugoslávie. U jejího vzniku stál Branislav Spasojević, kterého k
mikrofonu pozvala Jana Šustová.
„Většinou zpíváme v romštině. Romština má hodně dialektů, takže záleží na tom, z jaké země daná romská píseň pochází, protože v tom dialektu ji potom zpíváme. Jinak také zpíváme rumunsky, rusky, srbsky - a to je vše.“ Jak sbíráte ty romské písně? „Před dvaceti lety jsem trávil hodně času s několika etnomuzikology, chodil jsem s nimi do terénu, navštívili jsme hodně romských komunit a nasbírali jsme hrozně moc romských písní, které nám lidé nazpívali na mikrofon. A potom jsem začal s touto skupinou, dal jsem dohromady lidi a začali jsme aranžovat tyto písně, které jsme předtím nahráli.“ Kolik cédéček už jste vydali?
Dnes vaše skupina vystupovala v Temešváru ve složení pěti hudebníků, je to celá Vaše skupina nebo je Vás ještě víc?
Jak dlouho už existuje Vaše skupina? „Už dvacet let. Ale nikdo z těch lidí, kteří byli na začátku, už v ní není. Ale Milena a druhý hráč na kytaru už jsou ve skupině 15 let.“ A byla Vaše skupina založena právě proto, že jste měl tu sbírku romských písní?
Používáte při aranžování písní také notový zápis? „Ne, jen posloucháme, posloucháme, posloucháme a potom spolu začneme hrát. A někdy to jde moc dobře a někdy zase ne, takže tu písničku opustíme a řekneme - ta není pro nás, nebo není vhodná v současnosti, tak třeba někdy později se k ní vrátíme.“ Jste to vy, kdo rozhoduje o tom, které písně budete hrát? „Ne, to rozhodujeme všichni. Každý může říct, co si myslí, to opravdu není problém.“ Máte nějaké hudební vzdělání?
A jsou všichni lidé ve Vaší skupině romského původu nebo ne? „Ne, jen Niku je romského původu. Jinak my nejsme Romové, ale máme rádi Romy a milujeme také romskou hudbu.“ A co Vás vedlo k tomu, že jste začal sbírat romskou muziku? „Nevím. Když jsem byl malý, hodně jsem se stýkal s romskými dětmi a vůbec s Romy. Byl by to příliš dlouhý příběh, takže ho teď nemohu vyprávět. Ale setkával jsem se s Romy v Maďarsku, v Srbsku, poslouchal jsem jejich hudbu a zamiloval jsem si ji.“ Foto: Jana Šustová Zde si můžete příspěvek poslechnout:
=[ Zprávy ]=
Zde si můžete příspěvek poslechnout:
=[ Reportáž ]=
Jak řeší Linka bezpečí krizové akutní případy
Linka bezpečí slouží dětem po celé naší republice a je
pochopitelně zdarma. Za lét své existence se na ni obrátilo už
mnoho dětí, kterým linka pomohla situaci řešit. Jak je to v
případě, že se jedná o velice krizovou situaci dítěte a je nutné
jednat rychle? To byla otázka Marie Vrábelové pro vedoucího
sdružení Linky bezpečí Martina Kloudu.
Jakou obavu většinou děti mají z toho právě svěřit se svým nejbližším? „Třeba v té oblasti sexuálního zneužívání nebo tělesného týrání, tak je to nejčastěji obava, že budou nepochopeni, že to ten, komu se svěří, nepřijme. A že třeba budou i nějak odsouzeni kvůli tomu svým okolím, protože ten pachatel často velmi dovedně vyvolává v té oběti nějaké pocity viny, že vlastně on je ta oběť, která za to může, že je to vlastně zcela normální a že pokud by to zveřejnilo rodině, tak že ono ponese důsledky všeho toho jednání. Takže například, pokud by se rozpadla kvůli tomu rodina, tak to dítě by si v sobě neslo důsledky toho, že ono může za rozpad té rodiny. Proto se ten pachatel snaží právě tyto pocity v tom dítěti vyvolávat, takže to můžou být ty důvody, proč se nechce svěřit nikomu dalšímu.“ Volají k vám i děti z různých etnických menšin?
Jsou vyškoleny operátorky na to, když zavolá někdo z etnických menšin, jak s nim jednat? „Nemáme na to nějaké speciální školení, pokud bychom měli obsáhnout všechny etnické menšiny, tak by to bylo pro nás nerealizovatelné, my jsme všeobecná linka důvěry, takže jsme zaměření velmi široce a nemůžeme se vlastně zaměřovat na jednotlivé menšiny. Myslím, že existují linky důvěry právě zaměřené na etnické menšiny, ale co se týká třeba jiných menšin jako homosexuálů a podobně, tak tam konzultanti právě prochází nějakým zaškolením pro práci s těmito tématy.“ Obávají se právě tyto menšiny spíše společnosti nebo svých blízkých? „Tak tam je pro ně nejdůležitější to, jak to přijmou třeba jejich blízcí, takže oni nejčastěji řeší to, jak to přijmou rodiče, co tomu řeknou, protože oni řeší hlavně to, co je pro ně v tu chvíli akutní a většinou ve věku, kdy nám volají, je ta rodina pro ně stále velmi blízká, takže pro ně je to nejakutnější právě sdělit to blízkým osobám v rodině.“ Říká vedoucí linky bezpečí Martin Klouda a já ještě zopakuji telefonní číslo 116 111. Zde si můžete příspěvek poslechnout:
=[ Reportáž ]=
Co dělat v případě neschopnosti splácet dluhy
Zadluženost českých domácností stále stoupá. Ne každý ale dokáže své
pohledávky umořovat. Jaké šance mají ti, kteří se zadlužili a nemají možnost
splácet své dluhy? Za finančním analytikem Sdružení obrany spotřebitelů
Michalem Kebortem zašel pro odpověď Jan Mišurec.
„Ta konsolidace úvěrů může být užitečný nástroj ve chvíli, kdy chceme ušetřit. Máme-li více menších úvěrů, zvláště pak spotřebitelských úvěrů, které jsou zpravidla velmi drahé a jsou tam různé další poplatky za vedení toho úvěru, můžeme ušetřit výrazné částky, pokud to sloučíme do jednoho úvěru. Také jde-li např. o úvěry na kreditních kartách atd., to je ten samý případ. tam to může být užitečné, ovšem banka si samozřejmě za takový úkon vyúčtuje svojí částku, svojí položku. A další věcí je, že např. u spotřebitelských úvěrů budeme muset zaplatit poplatek za předčasné splacení, pokud budeme dělat konsolidaci. Jestliže to je u jedné banky, tak takováto povinnost nenastane, jestliže to je u jiných bank nebo nebankovních subjektů, s touto položkou musíme počítat a ta cena by moha být potom rozhodně vyšší.“ To platí ale jen pro zaměstnané klienty, jakou šanci mají nezaměstnaní? „Tak obecně jestliže člověk není bonitní, tak málokterá slušná úvěrová společnost mu půjčí. A jestliže bonitní není, je to o něm známo, že je nezaměstnaný a nemá žádný příjem, nemá žádný majetek a přesto mu někdo nabídne, že mu půjčku poskytne, měl by se mít na pozoru a dost pravděpodobně se bude jednat o některého z sharkerů, tzv. finančních žraloků, který hraje na to, že klient nesplatí včas dané závazky a on ho následně bude sankcionovat, případně to dotáhne až k exekuci atd.“ Když by lidé chtěli vyhlásit osobní bankrot, což je nová možnost, jak se zbavit dluhů, jak mají postupovat? „Tak zaprvé musí si být jisti, že jsou skutečně předlužení, že už nemají jinou možnost, např. pozdržením splátkového kalendáře, kde by jim jejich věřitel roztáhl splátky na delší období a oni by byli schopni normálně splácet. Tak je jasně řečeno, že musí hrozit nebo už nastat situace taková, že klient nemá na splácení, nemá na splácení v dlouhodobém horizontu, takže není možné jiné řešení. V tuto chvíli se může obrátit na jakýkoliv z krajských soudů nebo městský soud v Praze a v Brně, které spravují insolvenční právo, podat přihlášku do insolvenčního řízení a v té už rovnou může uvést, že má zájem o oddlužení jakožto jednu formu insolvenčního řízení. Soud následně bude zkoumat opodstatněnost, ten klient bude muset doložit určitě i své příjmy za uplynulé tři roky, další finanční toky, to mnoha klientům může dělat problémy. Lepší je proto, když nejdříve kontaktují některou z institucí, která se zabývá předluženými lidmi, která jim dokáže poradit, je to třeba poradna při finanční tísni nebo občanské sdružení SPES, tam jim poradí, jaké dokumenty budou muset mít. Ono by se jim totiž docela snadno mohlo stát, že přijdou k soudu, dodají svoje materiály a v tu chvíli jim soud řekne, že ty materiály jsou nedostatečné a chce je doplnit. Jenže oni je nebudou moci doplnit, protože už nejsou dostupné ty materiály a soud přijde na to, že jsou předluženi, konstatuje úpadek a nechá je v insolvenčním rejstříku a tam potom akutně hrozí konkurz. A konkurz je pro fyzickou osobu horší varianta než exekuce. Kdyby se podrobila exekuci, pravděpodobně se dostane na nižší částky měsíčně, které bude muset splácet, než konkurz, kde prakticky bude lidově řečeno oholen až na životní minimum. Další problém ještě s tím insolvenčním řízením je, že je vyměřována záloha na insolvenční řízení a ta může dosahovat výše 2 až 50 tisíc, nám se to zdá poněkud nesmyslné, pokud je člověk zadlužený a tam mnohdy jsou ty částky kolem 70 tisíc, které lidé už nemohou splatit, tak ten člověk buď si může půjčit dalších 10 tisíc s tím, že pokud je zadlužený, tak mu nikdo nepůjčí, nebo se dostane do stejné situace, je konstatováno jeho předlužení, zůstane v insolvenčním rejstříku a opět mu hrozí konkurz.“ Zde si můžete příspěvek poslechnout:
=[ Právní poradna ]=
Lze využít pomoc při placení ve zdravotnictví?
Mohou využít pomoci při placení ve zdravotnictví nezaměstnaní,
bezdomovci či sociálně slabí? To je otázka Marie Vrábelové pro právníka
Miroslava Dvořáka z poradny pro občanství, občanská a lidská práva.
Když já najdu na ulici bezdomovce, kterému budu chtít pomoct ve zdravotní nouzi a zavolám záchranku, jak je to v tomto případě, když on vlastně nebude mít peníze a odmítne platit? „Ten poplatek platí vždy pojištěnec nebo pacient, zároveň na něj bude uvalena ta zákonná tíha, že bude platit ten poplatek, protože neměl v ruce nic, co by tomu zdravotnickému zařízení nebo lékaři dávalo tu možnost, aby ho oprostilo od té povinnosti. Čili potom by ten dluh šel za touto osobou.“ Jak je to třeba v případě, že mám dítě na táboře, něco se mu stane a je ošetřeno. Jak probíhá platba? „Tak když je dítě na táboře, dítě je vyšetřeno a je provedeno nějaké klinické vyšetření, tak v tomto případě za dítě vždy zodpovídá zákonný zástupce, čili já předpokládám, že to bude fungovat následovně. Dítě odjede na tábor, vedoucí tábora bude mít kasičku, v té kasičce budou nějaké peníze pro tyto náhlé případy a až se dítě vrátí z tábora, tak pravděpodobně ten organizátor toho ozdravného pobytu nebo tábora bude po rodičích chtít tu částku 30 korun. Nevylučuji ani to, že už ten samotný organizátor toho tábora bude chtít nějakou zálohu třeba 100 korun, kdyby se něco takového stalo a v případě, že se žádné vyšetření konat nebude, dítě bude zdravé, tak rodiče obdrží zpátky tuto zálohu.“ Týká se to třeba lázní nebo ozdravovny? „Určitě, v ozdravovnách, v lázních, v nemocnicích, všude tam platíme ten 60ti korunový hospitalizační poplatek. Já když dostanu křížkové lázně, tak zároveň si musím být vědom toho, že za každý den toho pobytu tam zaplatím minimálně 60 korun.“ Co pacienti v tzv. dispenzární péči? „Dispenzární péče je zvláštní forma poskytování zdravotní péče. Když mluvíme o dispenzární péči, tak máme na mysli děti do 18ti let a těhotné ženy. Jedná se většinou o velice vážně chronicky nemocné osoby, které mají chorobu, která je stanovena vyhláškou Ministerstva zdravotnictví, např. epilepsie, nebo velmi závažné astma a právě tyto kategorie pojištěnců jsou vyňaty z té povinnosti platit ten 30ti korunový poplatek za návštěvu toho lékaře, u kterého jsou dispenzarizováni, tzn. neplatí poplatek u toho jednoho konkrétního lékaře v souvislosti s tím onemocněním, ale pouze v souvislosti s tímto onemocněním. Pokud navštíví toho svého lékaře v jiné věci, tak 30 korun zaplatí. Vždy ta výjimka z té povinnosti neplatit poplatek v této kategorii pojištěnců platí akorát v místě toho lékaře, u kterého jsou evidován jako dispenzarizovaný pacient a zároveň vždy jen v souvislosti s tím onemocněním, vůči kterému jsem dispenzarizován.“ Když je důchodce sám, platí si byt a je hospitalizován a nebude na to mít, co v takovém případě? „Tak pokud je důchodce sám a to je jedna z těch ohrožených osob, možná více než mladé rodiny s dětmi, tak má jedinou možnost, jak předcházet té potenciální dluhové pasti, a to je, že by měl zajít na radnici, na svůj obvodní úřad, na sociální odbor a měl by je zažádat o zvážení, zda-li nespadá do té kvalifikace osob v hmotné nouzi. Pak samozřejmě může žádat o několik dávek, které s tou hmotnou nouzí souvisí, jedná se o doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a v případě, že by se stalo, že tato osoba by v té hmotné nouzi byla, ale už předtím byla v nemocnici, měla nějaký dluh, tak může žádat o tu třetí formu dávky, a to je tzv. okamžitá finanční výpomoc, kterou právě ten sociální odbor může dát a tou by mohl saturovat ten dluh za hospitalizaci, čili toto by byl takový návod pro důchodce, ovšem kdyby do té hmotné nouze nespadal, tak potom ta záchrana je velice svízelná.“ Zde si můžete příspěvek poslechnout:
„O Roma vakeren“ čili „Romové hovoří“ s datem 15. srpna je u konce. Ale naladit si nás můžete v pátek ve 20.05 - na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetové adrese www.romove.cz. Romale but lošale sam, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Ada šuniben predal tumende. Romale mangav tumenge bachtalo dživipen . Ačhen Devleha. Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský. Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003 |