Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 31.03.2023 07:20

Chorvatsko nediskriminovalo romské žáky, řekl soud ve Štrasburku
18-07-2008  Martin Hromádka, Pavel Novák


Chorvatsko nediskriminovalo romské děti, když je nechalo chodit do speciálních tříd. Rozhodl o tom Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Chorvatský stát žalovali rodiče 14 dětí za diskriminaci, která měla vést k nižšímu vzdělání jejich potomků. Loni na podzim ale stejný soud rozhodl v podobném případu jinak. Tehdy žalovalo 18 romských rodin z Ostravska Českou republiku.

Štrasburský soud uznal, že úřady v obcích na severu Chorvatska nepochybily, když zařadily romské děti do speciálních tříd s ostatními žáky z romské komunity.

Podle verdiktu soudu nebyla důvodem takového rozhodnutí snaha o diskriminaci etnika, ale neznalost chorvatštiny, bez které by se nemohly romské děti ve smíšených třídách učit.

Navíc školy poskytovaly romským dětem dodatečné kurzy úředního jazyka a děti se zapojovaly do jiných aktivit s ostatními žáky, kde jejich jazyková nevybavenost nevadila.

V případě Česka ale loni soud došel k názoru, že se romské děti umisťovaly do speciálních škol skoro automaticky a na jejich schopnosti se příliš zřetel nebral.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22028
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003