Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 12.08.2022 18:03

Česká streetparty v Bruselu
19-06-2008  Pavel Novák


Gipsy.cz v Bruselu (Foto: Pavel Novák) Pivo, bramboráky, klobásy, koláčky a dobrá hudba. Tím vším se prezentovalo Česko v Bruselu na v pořadí už druhé streetparty. Necelý rok před naším předsednictvím v Evropské unii se česká kultura i kuchyně představily obyvatelům i návštěvníkům hlavního města sjednocené Evropy.

Při odpolední zkoušce skupiny Gipsy.cz, hlavního taháku české streetparty, všichni na ulici Rue Caroly zvedali oči k obloze a prosili nebe, aby nepršelo. Neúprosná předpověď se ale vyplnila. Ten den mělo být zataženo s deštěm a teplotami do 17 stupňů. Horší počasí si organizátoři streetparty nemohli přát. I přes studený déšť se ale před českou ambasádou v Belgii a stálým zastoupením Česka při Evropské unii začali pomalu scházet návštěvníci s děštníky, které mohli kolem šesté odpoledne konečně odložit. Osobně si troufám tvrdit, že je ke stánkům všech čtrnácti českých a moravských krajů přilákaly přímo božské vůně. Nejvíce se v tomto směru činil stánek Olomouckého kraje.

Na stole se skvěly chlebíčky s domácím sádlem a cibulí, kousky drůbeží tlačenky, bramborové placky s povidly a svatební koláčky. Smažení pravých olomouckých tvarůžků přišlo na řadu až večer a bylo to cítit až na nedalekou zastávku autobusu. Podle toho, jak rychle vyschly pípy několika pivovarů, které se na streetparty prezentovaly, soudím, že návštěvníkům velmi zachutnalo české pivo. Pochvalovala si jej i paní tmavé pleti v sytě červeném kostýmku, která u jednoho ze stánků živě diskutovala. Zdálo se, že jsem i od ní zaslechl češtinu. "Odkud jste?" ptal jsem se jí. "Ze Rwandy, ale umím česky, protože jsem u vás sedm let studovala ekonomku. A pivo je stále výborné. Na zdraví! Napijete se se mnou?" Musel jsem si s ní přiťuknout plastovým kelímkem. Mimochodem - zdraví všechny spolužáky a jmenuje se Claire, ale prý ji znají jako Kláru.

Gipsy.cz na vystoupení před českou ambasádou v Bruselu (Foto: Pavel Novák) A pak už přišel večer a s ním zlatý hřeb programu. Romská rapová skupina Gipsy.cz. "My jsme určitě velmi pyšní a jsme rádi, že děláme reklamu českému národu, českému pivu, našemu fotbalovýmu týmu a zkrátka jsme rádi, že jsme Češi," řekl frontman skupiny Radoslav "Gipsy" Banga. Rapové písničky dostaly návštěvníky streetparty do varu. Po předchozí nebeské sprše panovala před pódiem i u stánků s dobrotami typu hořických trubiček, karlovarských oplatek a štramberských uší zapíjených moravským vínem skvělá nálada. Tak skvělá, že se obecenstvo dokonce nechalo učit trochu romsky. Belgické deštivé počasí se nakonec přece jen umoudřilo a mraky nad Bruselem se roztrhaly. Na ulici Rue Caroly před českou ambasádou nebylo skoro k hnutí, ale přesto tady někteří i tancovali.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22013
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003