Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 29.09.2023 02:05

Nejoriginálnější romská kapela z Maďarska Parno Graszt zahraje v Praze
18-06-2008  Tisková zpráva


Parno Graszt na festivalu Khamoro (Foto: Jana Šustová) Po pěti letech k nám opět zavítá nejoriginálnější romská kapela z Maďarska Parno Graszt. Diváci se na ní mohou těšit ve středu 23. července 2008 od 19:30 hodin v pražském Rock Café.

Během posledních 20-ti let se jméno Parno Graszt (bílý kůň = v romském jazyce znamená symbol čistoty a svobody) stalo ekvivalentem originální maďarské romské hudby. Tak to tvrdí kritici a každý, kdo s nimi strávil alespoň víkend v rodné vesnici Paszab. Ta se nachází v nejvýchodnější části Maďarska na hranicích s Ukrajinou a čítá kolem dvou set obyvatel. Pro tuto kapelu být originální, není nic víc, než být sama sebou. Pochází z komunity, kde hudba byla vždy součástí každodenního života. Při společenských událostech v Paszab se každý přítomný stává součástí hudby. Nástroje se předávají z ruky do ruky a prakticky každý je mistr tance. Není zde hranice mezi kapelou a publikem, jde o jedno velké společné slavnostní setkání. Vlastní zahrada znamená pro kapelu to samé jako honosná scéna festivalu.

Kapela hraje tradiční romské folkové písně posbírané ze severovýchodní části Maďarska a Rumunska. Prezentuje také vlastní skladby se specifickým lokálním dialektem romské hudby. Nástroje, které členové skupiny používají jsou: akustická kytara, kontrabas, tamboura, spoons, specifické kovové džbány na vodu a ‘oral bass’ (tj. plynulá hlasová improvizace). Kapela se skládá z 9 hudebníků včetně 4 tanečníků, kteří navíc hrají na cimbál, akordeon, housle a taragot.

Jejich debutové album Hit the Piano vyšlo v roce 2002 na Fonó Records a dostalo se na sedmé místo World Music Charts Europe. Chytlavé a jednouše zapamatovatelné melodie s neuvěřitelně rychlými rytmy si ihned získaly své příznivce po celém světě. Při všech koncertech roztančili fanoušky tak, že se jim pak těžko odcházelo domů po svých. Každý, kdo zažil jejich vystoupení, žasl nad elementární silou Romů z malé vesničky na konci světa. Nejvíc očekávané bylo jejich druhé album In My World, na kterém spolupracovali se světově uznávaným maďarským cimbalistou Kálmánem Baloghem. Za toto album byli Parno Graszt nominování na Top 10 nejlepších kapel v roce 2005 švýcarským magazínem Vibrations. Po úspěšném turné po Francii v roce 2007 vydali ke svému 20. výročí neméně povedené album This World is made for me.

Parno Graszt hráli po celé Evropě i na mnoha místech po celém světě. Do Čech přijíždějí již po třetí, budou neméně úspěšně oslovovat publikum jako v předchozích dvou nezapomenutelných vystoupeních (Khamoro, Yopla festival 2003). "Velice se těšíme na to, že zase budeme hrát v Praze. Představíme písničky z nového alba, které české publikum na živo ještě neslyšelo," láká na vystoupení József Oláh.

Koncert zahájí již osvědčená kapela Gitans, kterou tvoří šest členů. Tato formace vznikla v roce 2006 z dlouholetého přátelství vynikajících hudebníků, kteří se celý život věnují hudbě a působili v různých skupinách. Například Milan Demeter alias Bingaš hrál řadu let v kapele Bengas.

Přijďte se pobavit a zatancovat si až do úplného vyčerpání s nejoriginálnější romskou kapelou z Maďarska Parno Graszt 23. 7. 2008 v Rock Café.

Vstupné:
- předprodej Rock Café: 180,-
- na místě: 230,-

Více informací na:
www.parnograszt.hu
www.gitans.cz
www.yopla.net
www.rockcafe.cz
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/22008
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003