Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.10.2023 12:16

Zklamání rumunských Romů ze Západu
01-06-2008  Rostislav Matulík


Několik slov španělsky nebo anglicky a ojetá auta stojící před rozpadajícími se domy. To je vše, co Romům z jihovýchodu Rumunska zůstalo z jejich cest do západní Evropy, kam se vypravili za lepším životem, píše agentura AFP. "Ve Strachině nenajdete hezké domy jako jinde. Žijí už tady jen chudí, ti, kterým se nepodařilo uživit se v zahraničí," vysvětluje Radu Florian, poradce pro Romy na radnici tohoto patnáctitisícového městečka. On sám má za sebou několikaměsíční zkušenost v Británii, jak to mimo jiné dokazuje jeho vauxhall s šedou metalízou, který má ještě poznávací značku původní země a volant vpravo. "Tvrzení, že se Romové v západní Evropě obohatili, je nesmysl," říká rozhořčeně a kritizuje "legendy", které v posledních měsících kolovaly v médiích a podle nichž si Romové vydělali jmění tím, že posílali svoje děti žebrat ve Velké Británii.

Čtrnáctiletý Daniel Paun brázdí prašnou ulici na svém červeném mopedu a vypráví o svých cestách do Španělska, které podnikal se rodiči, a o návratech; bylo jich kolem dvaceti. "Chtěl bych se tam vrátit, ve Španělsku je to mnohem lepší než tady," tvrdí mladík s vlasy nabarvenými na blond. Moc se mu nechce mluvit o tom, jak se živí jeho rodina, která bydlí v hliněném domku na konci vymleté cesty. "S Anglií se žádná země nedá srovnat," vstupuje do hovoru hrdě další mladík, který odmítá sdělit své jméno. S britským přízvukem vyjmenovává čtvrti Londýna, kde údajně šest měsíců žil.

Šedesátiletý Constantin Ion se slaměným kloboukem na hlavě vypráví, že pracoval pět let na stavbě ve Francii. "Vydělal jsem si trochu peněz a mohl jsem si opravit dům, který se už hroutil. Teď už nechci nikam jet, jsem příliš starý," říká muž s modrýma očima a opírá se o červeného renaulta s francouzskou poznávací značkou. Mezi patnácti vozy, které stojí na dvorcích domů, převládají opely a volkswageny, ani jeden z nich nemá rumunskou poznávací značku: většinou jsou ze Španělska, Německa, Francie a Velké Británie.

"Podívejte na toho chlapa tam, ten si koupil auto v Madridu," upozorňuje třicetiletý Ion a neskrývá svoji závist. On sám nikdy neopustil město, protože na to neměl peníze. "Taky bych chtěl zkusit štěstí v zahraničí, ale nemám ani na cestu," vysvětluje otec čtyř dětí. Stejně jako on většina Romů ze Strachiny žije hlavně z přídavků na děti, což je v přepočtu 276 korun měsíčně. "Co se dá koupit za tak směšnou sumu, snad deset balíčků sušenek?" ptá se asi padesátiletá žena. Starosta Tandarei Vasile Sava přiznává, že z tohoto předměstí pocházejí také Romové, kteří si dost vydělali v zahraničí, hlavně ve Španělsku a Itálii. "Nenajdete je ale tady, protože si koupili pozemek v centru města a postavili si tam vily," tvrdí.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/21971
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003