Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.07.2022 16:44

Muzeum romské kultury připravuje na zítřejší Muzejní noc bohatý program
23-05-2008  Tisková zpráva


Na den a noc v sobotu 24. května, kdy se v Brně slaví svátek muzeí, otevírá Muzeum romské kultury jako každoročně všechny své expozice a výstavy zdarma a pro své návštěvníky připravuje bohatý kulturní program. Akce je přístupná pro širokou veřejnost, včetně dětí, seniorů a handicapovaných. Dopravu k muzeu sídlícímu na Bratislavské 67 bude zajišťovat speciální autobusová linka B, která odjíždí z moravského náměstí od 18 hod. každou půl hodinu.

Více informací na www.brnenskamuzejninoc.cz a www.rommuz.cz.

16:30 VERNISÁŽ VÝSTAVY ROMSKÁ SOCHA 2008 ZA ÚČASTI AUTORŮ
Zahájení historicky první samostatné výstavy z děl romských sochařů z Česka, Slovenska a Rakouska. Představena zde budou díla 21 autorů, kteří pracují se dřevem, kamenem, kovem, hlínou, ale i dalšími netradičními sochařskými materiály jako je třeba siporex nebo chlebová střídka. Volba nezvyklých materiálů dokládá touhu tvořit, která prorazí i tam, kde chybí finance na kvalitní výtvarný materiál.

18:00–19:00 ČTENÍ ROMSKÝCH PŘÍBĚHŮ PRO DĚTI, knihovna muzea
Účinkují herci Divadla Líšeň.

21:00–22:00 ČTENÍ ROMSKÝCH PŘÍBĚHŮ PRO DOSPĚLÉ, knihovna muzea
Ze své tvorby čte, hraje a zpívá Gejza Horváth.

18:00, 21:00, 24:00 ROMSKÉ TANCE SVĚTA
Vystoupení v podání tanečníků Jana Dance Centre ze Ženevy bude lákavou scénickou exkurzí do historie a kultury Romů, originální choreografie v sobě skrývá tradiční romské tance mnoha zemí, ale také silný příběh romského putování. Diváci uvidí tance na hudbu makedonských, ruských, tureckých Romů, na hudbu orientu a flamenca, tanečníci vystupují v originálních pestrých kostýmech vytvořených pečlivě právě pro tuto příležitost.

19:00 a 22:00 KONCERT KAPELY TOČKOLOTOČ ZE SVITAV
Skupina Točkolotoč vznikla jako rodinná kapela v roce 1984. Dnes patří k našim nejoriginálnějším a nejžádanějšími romským souborům. Jeden z nezapomenutelných momentů, kterým se kapela zapsala do povědomí veřejnosti byl koncert „SOS proti rasismu“ (jehož se pod záštitou Václava Havla v roce 1990 v Praze účastnili i Paul Simon, Pražský výběr nebo Lenka Filipová). Točkolotoč procestoval i značnou část světa a vystupoval po boku hudebních špiček.

PŘÍSTUPNÉ VÝSTAVY:
Přízemí, přednáškový sál NEviditelní, výstava fotografií studenta romistiky na FF UK Lukáše Houdka
I. patro, výstavní prostory Stálá expozice Příběh Romů – etapa 1939-2005
II. patro, výstavní prostory Romská socha 2008
Provádějí průvodci odění v krojích charakterizujících romské skupiny žijící u nás.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/21957
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003