Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 14:26

Divadlo, hudba a tanec na nádvoří Bratislavské
30-04-2008  Tisková zpráva


Občanské sdružení IQ Roma servis uspořádalo ve čtvrtek 24. 4. 2008 v 16:00 na nádvoří domu Bratislavská 74 komunitní akci, na které vystoupily hudební skupiny IQ Roma servis, taneční soubor Somnakune Čhave a proběhlo představení Divadla Fórum. Poprvé byl také veřejně distribuován nový teenagerský časopis, zaměřený především na romské děti a mládež – Romano V.I.P. Kmotrem dvouměsíčníku se stala vycházející hvězda moderního latin jazzu Monika Bagárová. Cílem komunitní akce bylo vytvořit prostor pro diskuzi, komunikaci a vyjádření podnětů a problémů, se kterými se mohou setkávat sociálně vyloučení, například část romské komunity.

Komunitní akce jsou nedílnou součástí činnosti organizace IQ Roma servis. Jejich účelem je zprostředkování problémů či situací, se kterými se sociálně vyloučení mohou potýkat. Pomocí modelových příkladů řešení, distribuce informací a diskuze nad tématem lze účinně minimalizovat či změnšit bariéry zabraňující sociálně vyloučeným skupinám obyvatel plnou integraci do společnosti. “Důvodem této akce jsou také podněty, se kterými se jako terénní sociální pracovníci setkávame dnes a denně v přímé práci s klientem a možnost jejich přiblížení ostatním návštěvníků akce,” říká Jana Horáková, jedna z terénních sociálních pracovnic IQ Roma servis.

Program na nádvoří domu Bratislavaská 74 zahájilo vystoupení hudebních skupin zkoušejících v klubu pro děti a mládež sdružení IQ Roma servis. Následovaly tradiční romské tance souboru Somnakune Čhave a divadelní představení zaměřené na tématiku tzv. insolvenčního řízení, často nesprávně nazývaného „osobní bankrot“. Zlatým hřebem komunitní akce pak byl křest nového časopisu Romano V.I.P., jehož kmotrou se stala mladá zpěvačka Monika Bagárová, která svou kapelou pravidelně vystupuje v brněnských klubech Alterna či Podobrazy a v poslední době s úspěchem vystoupila např. na nedávném Jazzfestu na nám. Svobody.

Na přípravách a samotné realizaci komunitní akce se podíleli terénní sociální pracovníci, členové pedagogického týmu a také především děti a mládež, které využívají služeb IQ Roma servis. Pro účastníky a návštěvníky komunitní akce bylo připraveno občerstvení.

IQ Roma servis, o.s. se specializuje na služby pro sociálně vyloučené, převážně romské klienty. Jeho posláním je podpora možností, příležitostí a odhodlání Romů na cestě jejich růstu a společenského uplatnění a ochrana jejich práv a důstojnosti v rámci společnosti.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/21909
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003