Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 15:05

Jubilejní 10. ročník festivalu Khamoro potrvá o den déle
16-04-2008  Tisková zpráva


Puerto Flamenco Ve dnech 25.-31. května 2008 se uskuteční jubilejní desátý ročník Světového romského festivalu Khamoro, který se koná pod záštitou Mirka Topolánka, předsedy vlády ČR, a Pavla Béma, primátora hl.m. Prahy. Desátý ročník je významné výročí a proto fanouškům představíme tzv. all stars Khamoro – tedy výběr těch nejlepších interpretů, kteří na festivalu za posledních 10 let vystoupili, a prodloužení festivalu o jeden den. Organizátorem festivalu je občanské sdružení Slovo 21.

Angello Debarre se svou skupinou Festival zahájí v neděli 25. 5. v klubu Rock café koncert kapel Guločar a Le čhavendar, které kombinují tradiční romskou hudbu s prvky funky a latino. V pondělí se můžete těšit na vernisáž výstavy „Ztracený ráj“ v Museu Kampa, která představí současné světové romské výtvarníky. V jazz klubu Reduta koncerty Gypsy jazz zahájí francouzský virtuóz Yorgui Loeffler. V úterý 27.5. si z bohatého programu můžete vybrat vernisáž obrazů německého výtvarníka Alfreda Ullricha v Domě národnostních menšin, zahájení filmového maratónu v kině Aero, které svým živým vystoupení doprovodí oblíbená kapela Gitans a večer pokračuje série koncertů Gypsy jazz vystoupením úžasného Angella Debarre z Francie. Ve středu program začne vernisáží černobílých fotografií současné nejvýznamnější české romistky Evy Davidové v klubu Popocafépetl, které doplní vystoupení českokrumlovské kapely Cinzi Renta. Od 18. hodin v kině Aero pokračuje filmový maratón a od 21. hodin holandská skupina Basily uzavře třídenní sérii koncertů v Jazz klubu Reduta.

Ukrajinská skupina Romans Ve čtvrtek 29. 5. ve 12.00 zahájí program tradiční defilé účinkujících, které projde od Můstku na Staroměstské náměstí. Odpoledne proběhne v paláci Aventin vernisáž výstavy romských krojů, která se koná ve spolupráci s Muzeem romské kultury. Od 19.00 v klubu Roxy vystoupí na prvním koncertu tradiční hudby takové hvězdy, jako je Esma Redžepova z Makedonie, úchvatní Puerto Flamenco ze Španělska, hudebně-divadelní představení ukrajinských Romans a česká legendární kapela Bengas v původní sestavě! Pátek začíná workshopy tance flamenco ve studiu Zambra, které povede přímo Francesca Grima z Puerto Flamenco! Druhý koncert v klubu Roxy představí jeden z nejlepších balkánských orchestrů Oluja ze Srbska, krále klarinetu Feruse z Makedonie, ruskou legendu Loyko a francouzské Arbat. V sobotu 31. 5. se koná závěrečný galakoncert v Kongresovém centru, kde na jednom pódiu vystoupí všech 8 skupin z předešlých dvou dnů. Během 4 hodinového koncertu budete mít možnost slyšet ty nejlepší umělce romské a balkánské hudby doplněné speciální scénografií a světly.

V průběhu celého festivalu se ve spolupráci s Univerzitou Kralovou koná mezinárodní etnomuzikologická konference „Hudba a menšiny“, které se zúčastní 100 nejvýznamnějších etnomuzikologů z celého světa! Během celého festivalu bude také probíhat mezinárodní setkání romské mládeže „Jdeme dlouhou cestou“, na kterém se setkájí mladí lidé z Holandska, Slovinska, Slovenska a České republiky.

Na festivalu vystoupí téměř 100 umělců z 8 zemí celého světa a etnomuzikologické konference se zúčastní odborníci z nejméně 40 zemí. Na festival každoročně přijíždějí fanoušci i novináři z celého světa.

Spolupořadatelem festivalu je hl. m. Praha a koná se za podpory MKČR, Nadace ČEZ a Sgroup. Hlavním mediálním partnerem festivalu je Česká televize. Mediálními partnery festivalu jsou Český rozhlas, Radio 1, Romea.cz, Romano Hangos a Radio Rota.

Další informace o festivalu jsou k dispozici na internetových stránkách www.khamoro.cz.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/21899
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003