Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 11:47

Výstava Žiji v poušti představí hledání indicko-romských paralel
09-04-2008  Jana Šustová


Ve čtvrtek 10. dubna od 18 hodin proběhne v Galerii U Zlatého kohouta (Michalská 3, Praha 1) vernisáž výstavy Žiji v poušti. Jedná se o výstavu dokumentárních fotografií komunit žijících v indickém Rádžastánu a navštívit ji můžete do 28. dubna.

Jejími autory jsou Lenka Nádvorníková, Radka Steklá a Lukáš Houdek. Tato trojice studentů romistiky FF UK strávila leden 2008 v indickém státu Rádžastán, kde se zabývala studiem života indických kast, v nichž odborné kruhy spatřují pravděpodobné kořeny evropských Romů. Expozice na barevných, černobílých fotografiích a doprovodných textech představí současný život kast Bhopa (hudebníci, vypravěči legend), Lohara (kováři) a Kalbeliya (tanečníci). V kastovním systému tito patří k nejníže postaveným a tedy i nejchudším skupinám. Výstava seznámí mimo jiné s minulostí, tradičními profesemi, bydlením či adaptací na prostředí, které nemalým způsobem poznamenává vliv Západu.

Mnohé artefakty tradiční kultury těchto kast byly z Indie přivezeny pro Muzeum romské kultury v Brně, kde se stanou součástí připravované expozice o indické historii Romů.

Výstava je koncipována jako prodejní, případný výtěžek bude věnován na volnočasové aktivity dětí z Dětského domova Žichovec na Prachaticku.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/21886
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003