Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 03.10.2023 08:39

Festival Febiofest a Romové
27-03-2008  Jana Šustová


Guča! Právě dnes v Praze začíná 15. ročník Mezinárodního filmového festivalu Febiofest. V hlavním městě potrvá do 4. dubna a poté navštíví další 8 měst v Čechách a na Moravě a těšit se na něj mohou i slovenští diváci. Díky Febiofestu se čeští diváci seznámí s filmem Guča!, který vypráví o lásce mezi romským muzikantem a neromskou dívkou.

Guča! Mladá dívka Julie, dcera nejlepšího srbského trumpetisty Satchmo Trandafiloviće, se zamiluje do Romea, nadějného muzikanta romského orchestru Sandokhan’s Tigers. Satchmovi se nezamlouvá Romeův původ, a proto se vehementně snaží mladé milence rozdělit. Své rodině ovšem slíbí, že překoná rasistické předsudky, pokud na nadcházejícím trumpetovém festivalu v Guča bude Romeo hrát lépe než on. Mladý trumpetista se rozhodne bojovat o svou lásku a pokusí se o nemožné - pokořit nepřemožitelného Satchma. Jedná se o klasickou lovestory kusturicovského ducha s poetickou atmosférou srbského venkova a živoucími balkánskými melodiemi v podání známých kapel Boban and Marko Marković Orchestra a Dragan Ignjić Orchestra. Film natočil v roce 2006 režisér Dušan Milić.

Film Guča! můžete zhlédnout v pondělí 31. března od 22.15 hodin v pražském Village Cinemas Anděl. Na stejném místě se bude promítat i v pátek 4. dubna od 17.15 hodin.

Ale na Febiofestu nezůstane stranou ani romská hudba. Filmový program totiž doprovodí Febiofest Music Festival, na kterém od pátku 28. 3. do pátku 4. 4. vystoupí celkem 48 hudebních projektů a skupin. Mezi nimi budou i dvě romské skupiny z České republiky – Bengas a Le Chavendar. A vůbec největší zahraniční hvězdou Febiofest Music Festivalu bude jihofrancouzská kapela Mango Gadzi. Koncerty se rovněž uskuteční ve Village Cinemas Anděl.

Program koncertů romských skupin:

Pátek 28. 3. – 20.00 – Bengas
Během posledních čtyř let vystupovali Bengas v mnoha sálech v Čechách, na Moravě i v zahraničí (Slovensko, Maďarsko, Polsko, Německo, Francie, Holandsko, Finsko, Izrael, Palestina, Jordánsko, Rakousko, Dánsko, Belgie, Švýcarsko, Rakousko, USA). Repertoár zahrnuje východniarské častušky, čardáše, písně Romů Ruska i Maďarska, balkánský folklór i rytmy Arábie a Španělska. To všechno hrají a zpívají Bengas a v romštině. Skupina také spolupracuje s romským folklórním tanečním souborem Perum a se světoznámými Gipsy Kings.

Neděle 30. 3. - 21.00 - Le Chavendar
Le Chavendar znamená v romštině „Od chlapců“. Kapela pochází z Rokycan a byla založena v létě roku 2000. V roce 2001 si kapely všimla zpěvačka a producentka Ida Kelarová. Pozvala její členy na první velký festival, Gypsy Celebration, kde kapela sklidila veliký úspěch. V roce 2002 jí Ida Kelarová produkovala první CD s názvem Le Chavendar. Prvním velkým úspěchem kapely bylo vítězství v hudební soutěži Zlíntalent 2004, kde zvítězila v konkurenci více jak pěti set kapel a autorů. V roce 2005 o ní natočila Česká televize dokument. Kapela tvoří svoji vlastní hudbu a vlastní texty. Hudba vychází z romského folkloru obohaceného o jazz, latino a flamenco. Texty jsou o lásce, přátelství a hudbě.

Pátek 4. 4. - 20.00 - Mango Gadzi (Francie)
Mango Gadzi Seskupení z prosluněné jižní Francie s osobitým pojetím gypsy music, které těží z různorodosti hudebního zázemí svých jednotlivých členů. Osm muzikantů rozehrává směsici hudební poezie v imaginárním jazyce se španělskými, arabskými či romskými názvuky za použití rozličných akustických nástrojů. Jako instrumentalisté vás uchvátí hrou na flamenco kytaru, saz, housle, flétnu, basu, bicí, darbuku či arabskou loutnu ud. Po vizuální stránce jejich vystoupení obohacuje tanečník flamenca. Sami svou tvorbu připodobňují k výzkumné laboratoři, kde každý přispívá svými objevy a práci ostatních přijímá jako výzvu. Mango Gadzi vydali dvě alba, kde míchají styly a žánry a kterými potvrzují svou originalitu a místo, jež jim na současné hudební scéně náleží. Koncert připraven ve spolupráci s Yopla! Agency a Bureau Export.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/21849
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003