Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 14:49

Občanské sdružení Český západ učí Romy, jak si hledat práci
12-02-2008  Tisková zpráva


Dvanáct Romů z Dobré Vody a Nové Farmy prošlo kurzem Jak si hledat práci (Foto: Eva Haunerová) Dvanáct Romů z Dobré Vody a Nové Farmy se zúčastnilo kurzu Jak si hledat práci, který pořádalo občanské sdružení Český západ 7. února ve svém sídle v Dobré Vodě u Toužimi. Cílem kurzu, který bude mít další dvě pokračování zaměřené na pracovně-právní vztahy, je zvýšit šance místních Romů na pracovním trhu.

Při první části kurzu se účastníci dozvěděli, jak si vybírat vhodné zaměstnání, kde hledat pracovní nabídky, jak správně napsat vlastní životopis nebo jak se připravit na příjímací pohovor. O zpestření kurzu se postarala komentovaná filmová ukázka toho, jak může vypadat pohovor se zaměstnavatelem a jak se při něm správně chovat. V závěru první části kurzu se účastníci věnovali také možnostem zvyšování kvalifikace skrze nejrůznější rekvalifikační programy. „Rekvalifikace umožňuje lidem získat potřebné vzdělání k tomu, aby na trhu práce mohli usilovat i o takové pracovní pozice, na které by se stávajícím vzděláním nebo praxí nedosáhli,“ vysvětluje přínos rekvalifikací Soňa Jurčáková, lektorka kurzu a koordinátorka zaměstnávání v občanském sdružení Český západ.

Náplň kurzu vznikala během ledna na základě analýzy potřeb místních Romů a konzultací s pracovnicemi Úřadu práce v Karlových Varech a Toužimi. „V další části kurzu se chceme zaměřit na pracovně-právní vztahy. Tématy boudou pracovní smlouvy, výpověď, pracovní neschopnost či dovolená,“ popisuje náplň kurzu lektorka Soňa Jurčáková. Kurz probíhá v rámci projektu Komunitní práce v Dobré Vodě a okolí na Toužimsku, jehož podporu získalo občanské sdružení Český západ v rámci grantového schématu „Podpora sociální integrace v Karlovarském kraji“ Společného regionálního operačního programu (SROP).

Občanské sdružení Český západ působí v romské komunitě v Dobré Vodě u Toužimi od roku 2002. Sdružení místním obyvatelům nabízí nebo zprostředkovává práci. V loňském roce v Dobré Vodě pracovalo 60 % obyvatel místní romské komunity. Sdružení dále poskytuje sociální služby, pořádá vzdělávací a rekvalifikační programy, organizuje volnočasové aktivity pro děti i dospělé nebo zajišťuje individuální doučování dětí.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/21793
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003