Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 03.07.2022 21:58

Návraty Jiřího Čunka
19-01-2008  Josef Kubeczka

Jako věčně zelený hit se vrací problémy kolem šéfa lidovců Jiří Čunka na českou politickou scénu. Nejnověji přišly opět na řadu jeho výroky na adresu Romů. I o tom jsem hovořil s politologem Janem Burešem.

Foto: ČTK Myslíte si, že člověk, který radí lidem, aby "se opálili, když chtějí dosáhnout na sociální dávky", nebo vyjadřuje domněnku, že "romská kultura může být v rozporu s listinou lidských práv", může působit ve vrcholné politice?

"Ten, kdo působí ve vrcholné politice může mít názory velmi různorodé. Problém je v tom, že by politici svými výroky neměli potlačovat a napadat práva jednotlivých občanů, národnostních menšin a etnických menšin. A já se domnívám, že v tomto případě bývalý vicepremiér Čunek překročil tu mez, kdy přece jenom se dopustil minimálně podezření, že napadá práva určité konkrétní skupiny občanů."

Co je podle Vás hybnou sílou už zmíněných výroků Jiřího Čunka? Čeho tím chce asi dosáhnout?

"Z jeho pohledu to má určitý racionální důvod. Jednak tím odvádí pozornost od těch svých kauz, které byly v uplynulých měsících medializovány, a jednak využívá situace, která tady v české společnosti panuje, to znamená, že problematické soužití s romskou komunitou není nijak zásadně řešeno. Politici si s tím nevědí rady, občané jsou většinou znechuceni tím, že vůči romské komunitě se tolerují věci, které se vůči jiným občanům příliš netolerují, a pochopitelně ti politici, kteří jsou názorově více radikální, jako je i pan Čunek, se snaží získat určitý politický kapitál. On se v podstatě těmito výroky snaží získat veřejnou podporu na svoji stranu."

Jak se Vám jeví vývoj situace kolem zastaveného vyšetřování údajné korupční aféry šéfa lidovců v souvislosti s nedávno zveřejněnými informacemi o schůzkách státních zástupkyň, soudce Nejvyššího soudu a bývalého ministra spravedlnosti Pavla Němce, či o údajných telefonických kontaktech Miroslava Šloufa, někdejšího poradce premiéra Miloše Zemana, se šéfem sekretariátu nejvyšší státní zástupkyně v době vyšetřování kauzy Čunek?

"Celé to pochopitelně vrhá velmi negativní stín podezření na celou českou justici, na její vrcholné orgány, ať už je to Nejvyšší státní zastupitelství, policejní orgány, a podobně. Ukazuje se, že se kontrola nad nepropustností kontaktů mezi soudci, politiky a lidmi z okolí politiků naprosto vymkla z rukou těch osob, které jsou za to odpovědny, a že skutečně je třeba dát veřejnosti najevo, že tady neexistuje nějaké propojení mezi politiky a soudní mocí, a podobně. Pokud existuje, tak je pochopitelně potřeba s tím velmi rázně bojovat. Je to celé velmi neprůhledné, ale co z toho vyplývá pro běžného občana je skutečně to, že nemůže dát v současné době důvěru vůči těm nejvyšším soudním institucím, což je zvlášť problematické v situaci, kdy ani politická moc, výkonná moc nebo moc zastupitelská nemá příliš značnou důvěru veřejnosti, tak ten pilíř soudní moci, který by měl být skutečně nezávislý, se tímto dostává do velmi neblahého světla. Myslím, že to může ohrožovat základní důvěru občanů vůči České republice jako státu."

Jiří Čunek od začátku svých kauz tvrdí, že je nevinen, a proto se nyní snaží o návrat do vládních funkcí. Koaličním partnerů, zejména zeleným, se to nelíbí, šéf diplomacie hrozí odstoupení, premiér hovoří o nátlaku, kterému zřejmě podlehne. Jak to podle Vás může vládní koalici ovlivnit?

Jiří Čunek "Vládní koalici to pochopitelně může ovlivnit velmi značně, protože ty rozpory uvnitř jednotlivých politických stran respektive mezi těmi stranami navzájem jsou dost silné a může se to ukázat už třeba v případě volby prezidenta republiky, může to oslabit vládu při další její práci. Ta vláda se prezentuje tak, že by chtěla ještě v roce 2008 připravit další reformy jako pokračování loňského roku. Pokud ovšem nebude mezi těmito partnery panovat nějaká elementární důvěra, tak se taková vláda těžko shodne na nějakých zásadnějších reformách. Čili z hlediska funkčnosti vlády je třeba tuto kauzu co nejrychleji vyřešit. Problém je prostě v tom, že to má dvě roviny. Na jednu stranu právní, kde skutečně zatím byl pan Čunek osvobozen od všech podezření z hlediska trestního a právního. Ale je tady ještě také politická nebo morální zodpovědnost, kde skutečně nejenom ty všechny výroky, které pan Čunek pronáší, ale i podezření, která byla vznesena vůči němu ve vztahu k používání různých sociálních dávek i pokud jde o podezření z úplatku, který měl převzít, tak se prostě úplně neukázalo, že by skutečně byl Jiří Čunek důvěryhodnou osobou, která by mohla být nejenom členem, ale i místopředsedou vlády. Z tohoto hlediska já do značné míry rozumím postoji zelených, že odmítají, aby se takto rychle a účelově Jiří Čunek vrátil do vlády."

Nejen opozice, ale i zelení varují před politickým handlem mezi ODS a lidovci - návrat Jiří Čunka do vlády za podporu lidoveckých zákonodárců při únorové volbě prezidenta republiky. Myslíte si, že by k takovému obchodu, i přes jeho značnou medializaci, mohlo dojít?

"Já jsem přesvědčen o tom, že k němu došlo, že prostě je to realita. Já si myslím, že v současné době prezident nebude riskovat, aby Jiřího Čunka do vlády jmenoval, ale pokud bude zvolen znovu Václav Klaus a jmenuje Jiřího Čunka, tak je naprosto evidentní, že k tomuto obchodu došlo. Prezidentovi v podstatě stačí, když jaksi dá najevo lidové straně, že respektuje její právo na to, aby se Jiří Čunek vrátil do vlády, byť s tím osobně nemusí úplně souhlasit, ale pokud to jednoznačně vyjádři i před poslanci a senátory klubů KDU-ČSL, tak oni nemají důvod mu nevěřit. A pak to samozřejmě bude jasný handl, který, já myslím, že je skutečně realitou."
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/21769
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003