Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 04.10.2023 13:10

Boban i Marko Marković Orkestar rozehřeje 31. ledna Prahu
15-01-2008  Tisková zpráva


Boban i Marko Marković Orkestar Ať už bude zima v Praze jakákoliv, poslední lednový den nového roku bude v Divadle Archa hodně horký. 31. ledna zde totiž vystoupí stálice našich koncertních podií – Boban i Marko Marković Orkestar, nejlepší srbská dechovka vedená Bobanem a jeho synem. Určitě by se dalo, jako již mnohokrát před tím, zopakovat, že Boban i Marko Marković Orkestar je v posledních deseti letech vůbec nejlepší a nejuznávanější srbskou dechovou kapelou a Boban Marković zřejmě nejlepším trumpetistou, kterého Srbsko mělo v posledních 20 letech.

Určitě bychom mohli připomenout, že na každoročním festivalu dechové hudby ve středosrbské Guče získal Markovićův „orchestr“ řadu prestižních ocenění a že se jméno syna Marka do názvu kapely dostalo díky tomu, že v den svých osmnáctých narozenin 29. února 2006 převzal kapelu po svém otci. To všechno platí, ale stejně vás nic nepřipraví na zážitek, který vás čeká – divoká jízda na vlnách balkánské dechovky řízená Bobanem a jeho synem.

Pro ty, kdo nemohou žít bez novinek, zde je jich několik: pro dámskou část publika jedna šokující – Marko Marković se oženil! Pro sběratele CD – Orkestar vydal 8. listopadu 2007 nové CD nazvané „Go Marko Go!“, jehož přípravu měl plně pod kontrolou právě Marko Marković. A rozdíl je znát!

Koncert začíná ve 20 hodin. Vstupenky v ceně 430,- Kč jsou k dostání v pokladně Divadla Archa a v síti Ticketpro. Koncert pořádá Transmusic Booking ve spolupráci s Divadlem Archa. Více info: www.archatheatre.cz

Ohledně faktografických údajů je třeba také napsat, že Boban i Marko Marković Orkestar nezůstává na jednom místě: na posledních koncertech zní například skladby z filmu „Guča!“, kde hrál Marko hlavní mužskou roli a zároveň složil část hudby. Dále pak skladby z nového alba, které také připravoval převážně Marko. „Guča!“ je film režiséra Dusana Miliće spoluprodukovaný Emirem Kusturicou, který měl premiéru na loňském Berlinale. Film je milostným příběhem Romea a Julie na proslulém festivalu balkánské dechovky v srbské Guče, kde sám Boban Marković několikrát získal titul „nejlepší trumpetista“ a Orkestar „nejlepší orchestr“.

Balkánskou dechovku představil, především západnímu obecenstvu, režisér Emir Kusturica ve filmech Underground, Dům k zavěšení, Arizona Dream či Černá kočka, bílý kocour. Největší hity ze zmíněných filmů tvoří i součást repertoáru Bobana Markoviće. Sám Boban Marković kromě svého orchestru vystupoval např. s The Klezmatics Franka Londona a projektem Brotherhood of Brass. S velkým úspěchem vystupoval v České republice na festivalech Colours of Balkan Brass, Trutnov, Sázavafest a Eurotrialog.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/21767
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003