Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.11.2022 20:11

Odborná porota

Nejlepší fotografie ze soutěže Romipen vybere odborná porota v následujícím složení:

Jana Horváthová PhDr. Jana Horváthová - ředitelka Muzea romské kultury v Brně

Pochází z rodu Holomků - původních moravských Romů, kteří se na Moravě usazovali od konce 17. století. Vystudovala obor historie a později ještě muzeologie na filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Patřila ke skupině odborníků, kteří v roce 1991 zakládali Muzeum romské kultury v Brně a od roku 2003 je jeho ředitelkou.

Zajímá se zejména o romskou oral history a když jí dovolí čas, snaží se dokumentovat vzpomínky romských pamětníků - zejména původních českých a moravských Romů, jejich dnes už zanikající kulturu. Je autorkou knihy "Kapitoly z dějin Romů" a spoluatorkou knih "Devleskere čhave" a "Sbírky Muzea romské kultury: Výtvarné umění".

Chad Evans Wyatt Chad Evans Wyatt, fotograf, autor projektu Roma Rising / Romské obrození

Chad Evans Wyatt je portrétní fotograf, který působí v oblasti Washingtonu, DC, od roku 1976. Narodil se v rodině hudebníků a vyrůstal v New Yorku a Paříži. Jeho profesní dráha začala - a stále se vyvíjí - portrétováním osobností ze světa umění. Jeho práce jsou součástí sbírek hudebních oddělení Smithsonian Institution, Kongresové knihovny a National Gallery of Art ve Washingtonu. Fotografoval pět prezidentů USA a nespočet osobností ve veřejných funkcích i jiných celebrit.

V roce 1993 přijel do Prahy, aby doprovázel svou manželku při jejím úspěšném pátrání po rodině za Železnou oponou, o které po čtyřicet let neměla žádné zprávy. Ihned začal pracovat na svém projektu 101 umělců České republiky a pokračoval až do roku 2000, kdy byly hlavní exponáty projektu vystaveny ve Washingtonu a v Praze. Kniha 101 umělců byla oceněna jako "Nejlepší tématická fotografická kniha" na Pražském knižním veletrhu v roce 2000. V letech 2001-2004 pracoval na projektu Romské obrození / Roma Rising, který představuje romské osobnosti z České republiky, jež dosáhly úspěchu ve svém profesním životě.

Anna Poláková Anna Poláková, vedoucí romské redakce Českého rozhlasu

Původně se věnovala pánskému krejčovství. Od ledna 1998 pracuje v Českém rozhlase 1 - Radiožurnálu, kde připravuje pořad O Roma vakeren - Romové hovoří. Při zaměstnání vystudovala obor Sociální činnost v prostředí etnických minorit na Evangelické akademii v Praze a nyní studuje na Masarykově univerzitě v Brně. Zároveň pomáhá lidem, kteří žijí v jedné sociálně vyloučené lokalitě na Kladensku.

Jana Šustová Mgr. Jana Šustová, redaktorka internetových stránek www.romove.cz

Vystudovala obor sociální práce na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Nejprve pracovala jako redaktorka časopisu Sociální politika, což byl odborný měsíčník Ministerstva práce a sociálních věcí. Od roku 2000 působí v Českém rozhlase. Začínala v internetové redakci Radia Praha, vysílání Českého rozhlasu do zahraničí, kde měla na starosti stránky ruské a německé redakce a romské stránky. V roce 2005 přestoupila do Českého rozhlasu Online, kde pokračuje v práci na romských stránkách a kde založila stránky o náboženství www.rozhlas.cz/nabozenstvi. V roce 2006 byla jednou z tváří Vládní kampaně proti rasismu.

MgA. Anna Juránková, foto a videodokumentátorka Muzea romské kultury v Brně

Anna Juránková Studovala na Fakultě multimediálních komunikací na Univerzitě Tomáše Bati obor animace a audiovize. Její specializací byla scénaristika. V době svých studií i poté natočila několik filmů. Od roku 2006 pracuje v Muzeu romské kultury jako fotografka, videodokumentátorka a kurátorka video fondu. Náplní její práce je pořizování a úprava fotografických a audiovizuálních materiálů, sloužích k dokumentaci práce muzea i jeho prezentaci. V archivu se tu nachází snímky a záznamy pořízené při terénních výzkumech, rozhovory s romskými osobnostmi a pamětníky i dokumentace četných akcí muzea. Z požízených video materiálů vznikají filmy do výstav a dokumenty o práci muzea, fotografie slouží jako podklady pro výstavy, publikace, články v médiích atd.

Khalil Baalbaki Mgr. Khalil Baalbaki, fotograf a kameraman Českého rozhlasu

Narodil se v Kuvajtu libanonským rodičům. Od roku 1983 žije v Praze, kde vystudoval dokumentaristiku na FAMU. V roce 1993 začal pracovat jako profesionální fotograf v oblasti portrétů, módy, reklamy a reportáže. Natáčel desítky reportáží o designu, módě a životním stylu pro MBC TV. V Českém rozhlase Online pracuje jako kameraman a fotograf. V rámci projektu Africká odysea Českého rozhlasu od roku 1995 sledoval a natáčel tah černých čápů z Evropy do jejich zimovišť v Africe. Od vzniku expedice Nová odysea v roce 2002 pokračoval po boku jejích členů na výzkumu tahu čápů černých v Asii, konkrétně na Sibiři, v Pákistánu, Afghánistánu, Indii a v Mongolsku. Záznamy z cest byly svědectvím života domorodých obyvatel zemí a míst, kudy naši označení čápi černí letěli.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/21718
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003