Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 21:39

Zahraniční tisk o soudním sporu mladých Romů s ČR
14-11-2007  Pavel Novák, Petra Steinerová


Kumar Vishwanathan a dvě maminky odškodněných dětí Britské deníky zaznamenaly, že Česko prohrálo ve Štrasburku spor s mladými Romy.

Deník Guardian píše: "Romští aktivisté oslavují. Evropský soud pro lidská práva totiž rozhodl, že je Česko rasově diskriminovalo tím, že je zařadilo do zvláštních škol. Soud ale nařídil jenom symbolické sankce." Stát má každému z 18 poškozených dětí vyplatit 4000 eur a navíc zaplatit celkové soudní výlohy za proces ve výši 10 tisíc eur.

List Guardian není jediný, který se dnes věnuje této problematice. Deník Financial Times napsal: "Rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva může mít velký dopad na vzdělávání národnostních menšin. Soudci dali jasně najevo, že rasová diskriminace nemá v Evropě 21. století co dělat. Romské děti musí míst stejný přístup ke kvalitnímu vzdělávání, jako kdokoli jiný."

Deník ale také připomíná, že soud současně v závěrečném prohlášení konstatoval, že se Česko snaží poskytnout Romům vzdělání a přijalo v tomto směru několik programů.

Foto: Jana Šustová
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/21687
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003