Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 28.11.2023 23:25

Neonacisté se připravují na sobotní pochod bývalou židovskou čtvrtí v Praze
08-11-2007  Martina Lustigová, Lenka Rákosová, Katarína Brezovská


Zleva místopředseda vlády pro evropské záležitosti Alexandr Vondra, ředitel Židovského muzea v Praze Leo Pavlát a ministr bez portfeje a předseda legislativní rady vlády Cyril Svoboda (Foto: ČTK) Pravicoví extremisté jsou rozhodnuti v sobotu - na den výročí protižidovského pogromu v nacistickém Německu - pochodovat bývalou pražskou židovskou čtvrtí. Narazí tam na své odpůrce, kteří jim chtějí průvod překazit. Magistrát pochod někdejší židovskou čtvrtí zakázal. Městský soud pak ale rozhodnutí zrušil a teprve Nejvyšší správní soud sdružení Mladí národní demokraté zakázal pochod pořádat.

V hlavním městě tedy hrozí střety mezi pravicovými radikály a příznivci Židovské liberální unie, kteří jsou připraveni extremisty zastavit i za cenu fyzického násilí. Ředitel Židovského muzea Leo Pavlát očekává, že na shromáždění ke Staronové synagoze přijdou neonacistům na provokaci odpovědět tisíce lidí. Židovským organizacím už podle něj přišly stovky dopisů na podporu: "Často z těch mailů a dopisů je cítit takový určitý povzdech - jak je možné, že jsou mladí lidé dnes tak nevzdělaní a jaké je naše školství. To je určitě palčivý problém. Ale v zásadě je tam jednoznačně řečeno - toto nás pobuřuje a chceme přijít dát najevo, že jsme proti neonacismu."

V centru hlavního města se má pohybovat 1100 policistů a 300 strážníků. Mluvčí pražské policejní správy Eva Brožová nevylučuje, že by mohlo v ulicích dojít ke střetům: "Máme informace, že do Prahy mají přijet i zástupci ze zahraničí. Počítáme s tím, že tam bude více lidí. Proto i ta opatření jsou trochu masivnější. Ty střety nemůžeme nikdy vyloučit. Proto policie doporučuje občanům i návštěvníkům Prahy, aby v sobotu zbytečně do centra Prahy ve vlastním zájmu nechodili."

Připravena je i cizinecká policie, která chce zabránit vstupu nežádoucích osob na území České republiky. Na hranicích bude proto od pátečního rána zpřísněný dozor. Podle vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondry jsou neonacistické provokace bedlivě sledovány světovými médii: "My tady trneme týden co týden při těch různých aférách, co tomu řekne svět. Toho si svět vůbec nevšímá. Toto je ale věc, které si samozřejmě všímá, a my si s tím musíme umět poradit."

Svoboda: Sobotní události budou testem, zda je Česko právním státem

Podle ministra a předsedy legislativní rady vlády Cyrila Svobody není potřeba kvůli podobným událostem měnit zákony. Svoboda si myslí, že není možné přihlížet jen k zákonu o shromažďování, ale je nutné brát v úvahu také Listinu základních práv a svobod: "Toto bylo naprosto jasné od začátku. Nikdo nemůže zneužívat svobodu slova a svobodu shromažďovací k tomu, aby pošlapával principy demokracie a útočil na svobody druhých. Soudce nebo úředník, který není schopen toto aplikovat, má pověsit talár na hřebík."

Cyril Svoboda Radiožurnálu řekl, že od policie státní i městské očekává, že splní svou úlohu a udrží pořádek. Všichni slušní lidé podle něj určitě podporují židovskou komunitu v této situaci. "Protože tady jsou ti, kteří ještě pamatují koncentrační tábory nebo jsou tu jejich děti. A pro ně myšlenka, že Prahou pochodují neonacisté, je naprosto nepřijatelná," dodal Svoboda.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/21654
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003