Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 18.01.2022 18:15

Rumunský Temešvár byl dějištěm týdenního Mezinárodního festivalu romského umění
12-09-2007  Jana Šustová


Prodej romských výrobků v Parku růží Rumunské město Temešvár hostilo první týden v září první Mezinárodní festival romského umění. Jeho součástí byly koncerty, divadelní představení, výstavy fotografií, různé semináře a také bylo možné zakoupit výrobky romských řemeslníků a klenotníků. Naše kolegyně Jana Šustová se na další podrobnosti zeptala ředitele festivalu Adriana Voichitescu a jeho kolegyně z umělecké společnosti Turn Emilie Paunescu.

Jak se zrodila myšlenka uspořádat v Temešváru Mezinárodní festival romského umění?

Prodej romských výrobků v Parku růží Adrian Voichitescu: Ta myšlenka vznikla, když jsme v televizi viděli zprávu, kde se hovořilo o Romech, kteří kradou. To je takové stigma a my jsme se rozhodli, že toto image Romů zkusíme změnit.

Jakou bude mít tento festival budoucnost? Chcete ho pořádat každý rok nebo každý druhý rok?

Adrian Voichitescu: Je to dlouhodobý projekt. Už před festivalem byly nějaké akce a po festivalu budou zase nějaké následovat až do dalšího festivalu příští rok. Festival chceme pořádat každoročně - dokud nevyřešíme problém s předsudky vůči Romům.

A bude příští rok zase v Temešváru?

Emilia Paunescu a ředitel festivalu Adrian Voichitescu Adrian Voichitescu: To uvidíme až po tom letošním festivalu, jak na něj budou lidé reagovat a zvlášť jak budou reagovat organizace, které do tohoto projektu byly zapojeny. Pokud nám budou chtít pomoci i příští rok, můžeme se s festivalem přesunout do Budapešti nebo někam jinam do Evropy a udělat ho ještě ve větším provedení. Když se to nepodaří, bude zase tady.

Kdo financuje tento festival?

Hry pro děti na náměstí Jednoty Emilia Paunescu: Je pořádán ve spolupráci s Rumunským kulturním institutem, Národní romskou agenturou, Mezietnickým oddělením rumunské vlády, Národní agenturou pro mladé lidi, Národní agenturou, která podporuje mládežnické aktivity, Národní agenturou pro potírání diskriminace a s radnicí města Temešváru.

Adrian Voichitescu: Musíme zdůraznit, že pro tento festival nemáme sponzory, protože komerční firmy nechtěly podporovat nějaké akce, které propagují romskou kulturu. Je tady hodně strachu. Stálo to hodně úsilí vybudovat tento projekt, který začal úplně od nuly, bez peněz.

Můžete představit nějaké umělce, kteří se zúčastní tohoto festivalu? Můžete jmenovat alespoň ty nejvýznamnější z nich?

Koncert Florina Nicolescu Emilia Paunescu: Nevím, neposuzovali jsme, kdo je významný a kdo ještě významnější. Myslíme, že mají stejnou úroveň, protože přijeli sem podpořit tuto událost. Ale samozřejmě někteří z nich jsou známější než jiní, někteří mají větší úspěch u publika, jako třeba skupina Kultur Shock (Kultur Šok), která vystupovala na festivalu hned první večer. Hrají punkovou hudbu smíšenou s tradiční romskou hudbou, v jejich hudbě jsou i rumunské vlivy, protože v té skupině je hodně lidí různých národností. Je tam lidé z Chorvatska, Bosny, Ameriky, Japonska, je to takový dobrý melting pot v té skupině. A publikum bylo také mnohonárodnostní.

Také tu vystoupí Florin Nicolescu...

Florin Nicolescu Emilia Paunescu: Florin Nicolescu bude hrát na konci festivalu. Je to jeden z nejlepších houslistů na světě. Je Rom a pochází z Rumunska, ale žije v Paříži. A teď přijel do Rumunska po šestnácti letech právě na tento festival. Už tady šestnáct let nehrál, byl na tyto dny zván, aby hrál na jiných místech, ale vybral si nás.

A potom tu byl taneční worshop se Simonou Jovic.

Emilia Paunescu: V publiku byli hlavně mladí lidé, což pro nás bylo úžasné, protože povzbuzujeme mladé lidi, aby nikoho nediskriminovali, ale zúčastňovali se akcí. Je totiž hodně důležité právě toto učit děti a mladé lidi, protože je těžké změnit mentalitu třeba šedesátiletého člověka. Ale pokud se mladí lidé naučí nediskriminovat, bude to pro budoucnost daleko lepší.

A odkud pochází tanečnice Simona Jovic - je z Rumunska?

Simona Jovic Emilia Paunescu: Ne, není z Rumunska, ale z bývalé Jugoslávie. Hodně cestuje a myslím, že nějakou dobu žila i ve Francii. Bude mít vystoupení v Jazz Clubu, kde bude předvádět tance z mnoha regionů, kde Romové žili - třeba z Indie, z Balkánu a pomocí těchto tanců představí trochu historii Romů a romské komunity, které žijí na celém světě.

Každé dopoledne je tady workshop o fotografii. Komu je určen?

Adrian Voichitescu: Fotoworkshop je uspořádán tak, aby změnil předsudky, které jsou velmi běžné v komunitě novinářů a v médiích v Rumunsku, když prezentují romskou společnost. Přivezli jsme se na workshop mladé novináře a také jsou s nimi známější fotografové.

Kolik let je zhruba těmto mladým novinářům?

Fotografie z fotoworkhopu vystavené na náměstí Jednoty Emilia Paunescu: Je jim od 20 do 23 let, většina z nich pracuje v rumunských novinách. Každopádně jsou mladí.

A kolik novinářů přijelo?

Adrian Voichitescu: Šest novinářů. Je lepší mít menší, ale více kompaktní a dobře organizovanou skupinu. Tak bude poselství lépe předáno, než kdyby směřovalo k větší skupině. Po workhopu budou vybrány nejlepší obrázky a budou vystaveny na náměstí Jednoty, což je v centru Temešváru.

Je pravda, že Temešvár je hodně multikulturní město?

Emilia Paunescu: Ano, je, protože je blízko u hranic a je tady řada Němců, Maďarů, Italů. To je jeden z důvodů, proč se ten festival koná právě tady. A taky kvůli tomu, že i my jsme odsud. Je to dobré startovní místo pro takovýto festival.

Foto: Jana Šustová
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/21601
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003