Vytištěno 30.05.2023 17:20 31-08-2007 Anna Poláková, Anna Poláková, Anna Poláková, Marie Vrábelová, Marie Vrábelová, Jan Berousek Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.
Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří". Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"! Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu také dnes pro vás máme připravenou celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a samozřejmě nebude chybět romská hudba. The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben. Peršo tumenge phenaha, sar dopejľa zmaru Miss Roma andre Makedonia. Palo romengero dživipen the apo Del amenca vakerela o Vlado Olah. Nejdříve se dozvíte, jak se nás reprezentovala v Makedonii letošní česká Miss Roma. O životě Romů a o víře k Bohu jsme si povídali se spisovatelem Vlado Oláhem z Matice romské. Vakeraha tiž pal oda, sar dikhen o Roma socialno buči predalo Roma u pal oda, so te keren te tumenge nakamen teden buči.Tiž tumenge phenaha pale grupa Miro Ilo, savi sas pro festivaľis Khamoro. Ve druhé polovině O Roma vakeren vám řekneme o výstavě, kterou pořádá Výbor pro odškodnění romského holocaustu, dozvíte se jak si vedl projekt Mentor a nabídneme vám také informace o antidiskriminační lince pro spotřebitele. Tolik programová nabídka a teď už vám nerušený poslech přejí Jaroslav Sezemský a Jan Mišurec. =[ Reportáž ]=
Česká reprezentantka získala titul Miss Roma International 2007
Senzační první místo v prestižní mezinárodní soutěži Miss Roma International
2007 vybojovala česká reprezentantka Martina Chramcová. Ta se mezinárodní
volby krásy zúčastnila v Makedonii v návaznosti na své vítězství v soutěži
Miss Roma Praha 2007, kterou pořádá městská část Praha 7. Více řekla Marii
Vrábelové spoluorganizátorka Markéta Nejedlá.
Co bude dál? "Organizátor - Makedonská televize, pan Zoran Dimov, který vlastně jí svým způsobem pod roční křídla bere a bude samozřejmě mít na ní největší nárok a tím pádem jí bude ještě nějakým způsobem zajišťovat účast ve světové soutěži romské a samozřejmě potom nabídky, které vyplývají z jejího titulu, z jejího prvního místa. Ona svým přirozeným půvabem a svojí přirozeností získala to první místo." Do Makedonie doprovázela miss Eva Gáborová. Viděla jste, jak probíhá soutěž. Jak byste jí hodnotila? "Tak tam je to vměstnané všechno do třech dnů, takže je to samozřejmě strašně moc náročné. Společný tanec, pak tam byl menší rozhovor a předvádění módních doplňků a tak. Konkurence tam byla veliká, hlavně je vlastně síla v té Makedonii, kde jsou opravnu strašně krásná děvčata, ale já si myslím, že právě Martina je taková skromná a opravdu v sobě má půvab, tak si myslím, že měla přednosti určitě veliké." Co myslíte, budou nabídky z naší strany, to znamená z Čech, kde by postoupila a uplatnila toto své prvenství v Makedonii? "Zoran Dimov, který vlastně celou tuto Miss pořádá, má vlastně na ní celý rok nárok, takže teď čekáme na smlouvu, kterou pošle. Zatím tedy nevíme, kde se ta soutěž bude konat." A po roce potom bude volná a mohla by se zúčastnit čehokoliv u nás v Česku? "Určitě." Myslíte si, že to je velký úspěch? "Já si myslím, že to je strašně velký úspěch, protože ta konkurence je tam tak veliká, že si myslí, že to je strašně moc velký úspěch." Teď tady mám u mikrofonu samotnou vítězku Miss. Martino, jak Tobě se tam líbilo? "Líbilo se mi tam velice, akorát že to bylo hodně náročné." V čem to bylo náročné? "V té chůzi, v tom tanci, jak jsme se to musely učit, měly jsme na to málo času." Měla jsi tam také nějakou kamarádku? "Kamarádky tam byly, akorát já jsem se s nimi moc nebavila." Jak jste se dorozumívaly? "Romsky a trošku anglicky." Jaký to byl pocit, když vás vyhlásili Miss? "Byl to dobrý pocit, měla jsem radost velkou." Co rodiče doma? "Rodiče byli šťastní, oslavovali." A do budoucna plánujete něco? "Tak do budoucna to je hlavně škola, ještě nevím." A vaše záliby? "Tanec, hudba." Když budete muset cestovat po světě, budete? "Asi jo, budu." Budete se učit nějaký světový jazyk? "Angličtinu." Zde si můžete příspěvek poslechnout:
=[ Reportáž ]=
Před sedmnácti lety založil Vladimír Oláh Matici romskou
V následujících minutách vám představíme výraznou romskou osobnost. Je jím
PhDr. Vladimír Oláh, který se narodil ve Stropkově na východním Slovensku.
Dětství prožil v romské osadě. Měl vždy rád poezii i prózu, účastnil se
různých recitačních soutěží. Studoval střední hornickou školu v Banské
Štiavnici, nakonec maturoval na střední vojenské škole. Při službě vojáka z
povolání absolvoval dálkově Filosofickou fakultu University P. J. Šafaříka v
oboru výchovy a vzdělávání dospělých. Nyní žije se svou rodinou v Praze, kde
vedle účasti na různých kulturně-společenských aktivitách a na pastoraci
Romů založil "Matici romskou" - romské křesťanské a vzdělávací sdružení,
jehož je předsedou. Je spoluautorem překladu výňatků z Bible, publikovaných
v knížce "O Del vakerel ke peskere čhave" - "Bůh mluví ke svým dětem".
Dálkově studoval teologii. K mikrofonu Vladimíra Oláha pozvala Anna
Poláková.
"Matice romská je křesťanské romské vzdělávací sdružení. Má za úkol vzdělávat, pořádat osvětu, volnočasové aktivity, vydávat knihy mezi Romy, které jsou jazykově přístupné jak české majoritě tak Romům." Kdo přišel s tím nápadem založit tuto křesťanskou organizaci a tvořit program? Udrželi jste se sedmnáct let, pracujete, máte za sebou řadu úspěchů... "Na to se přišel já, a to tak, že vznikala romské sdružení, romské strany, ale nikdo nepřemýšlel o tom, že je třeba Romům přiblížit Boha. Tehdy jsem se rozhodl založit Maticu romskú, která bude šířit evangelizaci mezi Romy a bude šířit Boží slovo." Proč si myslíte, že Romové chodí tak málo do kostela? "Naši předkové pocházejí z Indie a v Indii v podstatě naši předkové nechodili do kostela, protože tam byly kasty, do chrámů nechodili, protože se nesměli stýkat s vyššími kastami. Dělali si oltáříky a modlili se doma a tento zvyk si přinesli do dnešních dní. Mají doma oltáříky, modlí se doma a do kostela nechodí." Vy sám pořádáte mše, nedávno jednu celebroval páter František Lízna, jaká byla účast lidí v kostele? Přišli Romové?
Vy sám jste také spisovatel. Podařilo se vám napsat a vydat několik publikací, také s náboženskou tématikou. Jaký je zájem o tyto knihy? "Knihy se všechny rozebraly, jak sbírky básní, které jsou nábožensky laděné, ale rozebrala se i kniha Skutky apoštolů, Janovo evangelium a Bůh mluví ke svým dětem, to se rozebralo též, hlavně v evangelické církvi." Myslíte si, že se tyto publikace dostaly i mezi Romy? Píšete i v romštině? "Osobně jsem jim to rozdal." Debatujete o těch knihách, o těch tématech, o tom, co si přečetli? "Tady v Praze byla akce na moje vydané knížky, v Brně byla před dvěma měsíci také akce, bylo tam mnoho studentů, mnoho mladých lidí. A v Praze také bylo hodně umělců a dalších zájemců, ale bohužel Romové tam nebyli." Daří se Vám poté spolupracovat s těmi lidmi, kteří se k Vám potom dostanou, nějakým způsobem je vést, provázet?
Vy sám sledujete život Romů zde v České republice, v mnoha případech i reagujete, pomáháte Romům, jak byste to zhodnotil? "Situace Romů je velmi špatná, a proto jsem napsal dr. Andreji Sulitkovi moje postřehy a návrhy na řešení romské problematiky a Andrej Sulitka na to reagoval velice pozitivně. Za dva dny mi odpověděl, že ty moje návrhy a ty moje postřehy na řešení romské problematiky bude prosazovat do různých rezortů, na různá ministerstva. Reagovala Džamila Stehlíková, která mi napsala, že bude přijímat ty moje návrhy ve svých postupech při řešení romské problematiky." Co vůbec navrhujete, jaké řešení? "Tak například navrhuji zastavit tvorbu romských sídlišť, a tak předejít budoucímu zvyšování kriminality, urychleně snížit vysoké procento dlouhodobé nezaměstnanosti romské populace, zvýhodňovat podnikatele, kteří zaměstnávají Romy, zadávat zakázky romských firmám, podle možnosti zastavit zhoršující se postavení Romů ve společnosti, zastavit řešení sociální výlučnosti Romů jako sociální politiku, rozvinout vzdělávací systém tak, aby poskytoval Romům plnohodnotné vzdělávání, protože je třeba zastavit zařazování romských dětí do speciálních romských škol, zařazovat romsk0 děti mezi ostatní děti, aby mezi nimi byly dobré vztahy, vzájemná interakce, k tomu využívat romská média, občanská sdružení, aby přesvědčovala Romy, aby dávali děti mezi děti z majoritní společnosti, nadále podporovat duchovní, společenský a kulturní rozvoj romské menšiny, uplatňovat trendy celoživotního vzdělávání, rekvalifikace, které jsou blízké romskému etniku, vytvářet rovné možnosti pro seberealizaci mladých romských lidí." Řadu těchto programů už naplňuje mnoho organizací několik let. Tyto požadavky a vůbec tyto návrhy předkládají také různé organizace, přes to všechno jsme se dostali tam, kam jsme se dostali. Proč si myslíte, že to tak je? "Protože je nedostatečné vzdělání a nedostatek zaměstnání, příležitostí pro Romy. Romové jsou nezaměstnaní i z toho důvodu, že nemají vzdělání. To vzdělání je prvořadé. Já jsem pro to, aby ministerstvo školství podporovalo vzdělávací aktivity doktora Ščuky, protože to nám přinese vzdělanost mezi Romy." Není to jenom o tom vzdělání, musíme myslet i na skupinu, která byla handicapována v období komunismu. "Pomocné práce, které dělali Romové za totality, mají možnost dělat i teď, jde ale o to, aby nebyly ty firmy rasistické a aby je přijímaly a zaměstnávaly. Je na škodu věci, že nepřijímají naše romské ženy a naše romské muže do práce, které by mohli dělat." Zde si můžete příspěvek poslechnout:
=[ Zprávy ]=
Vyřešit problematiku sociálně vyloučených skupin obyvatelstva, z nichž velkou část tvoří Romové, se současné vládě nepodaří. Při návštěvě ústecké Matiční ulice to řekl novinářům premiér Mirek Topolánek. Vláda teď připravuje agenturu, která bude mít tuto problematiku na starosti. Podle Topolánka musí hlavně vzniknout tlak, a to třeba i v oblasti sociálních dávek, na to, aby se zvýšila vzdělanost mezi Romy. Vedení přerovské radnice vyzvalo obyvatele města, aby ohlašovali případy napadení romskými spoluobčany. Zároveň kritizovalo okresní státní zastupitelství za to, že je k činům romských obyvatel tolerantní. Zástupci romské menšiny však odmítají, že by jejich agresivita vzrůstala. Středočeští radní ve druhém kole grantového řízení v sociální oblasti podpořili devět žádostí o dotaci z humanitárního fondu kraje. Rozdělili mezi ně přes milión korun, které zbyly jako rezerva pro krizové případy. Pokud o dotaci požádala obec, nebo její výše přesahuje 200 tisíc korun, musejí návrh ještě schválit krajští zastupitelé. Zvažovaná stavba plotu v Havlíčkově Brodě mezi městskými domy s neplatiči a domem vlastníků, není podle radních problémem etnik nebo barvy kůže. Nebydlí v nich jenom Romové. Některé z dvanácti rodin v těchto domech však nerespektují základní pravidla slušného chování a hygienické návyky. Radní proto výstavbě plotu, o který je soukromí vlastníci bytového domu požádali, bránit nebudou. Zde si můžete příspěvek poslechnout:
=[ Reportáž ]=
Výstava Zaniklý svět představuje dějiny původních Romů a Sintů v českých zemích
Výbor pro odškodnění romského holocaustu zahajuje 5. září výstavu Zaniklý
svět. Ojedinělá fotografická výstava znázorňuje staleté dějiny původních
Romů a Sintů v českých zemích, holocaust Romů a zánik romských komunit.
Významnou součást výstavy tvoří unikátní předválečné fotografie z rodinných
archivů, které poprvé představují skutečný život téměř vyhubeného etnika za
nacismu. Expozice pojednává i o dění v nacistickém koncentračním táboře Lety
u Písku. Jan Berousek pozval k mikrofonu Čeňka Růžičku z Výboru pro
odškodnění romského holocaustu.
Byl tady tlak Evropské unie, teď tlak OSN, vy jste byl v Americe nedávno... "Já spolupracuji s různými romskými organizacemi v zahraničí. Shodou okolností také s Dokumentačním a kulturním střediskem německých Romů a Sintů se sídlem v Heidelbergu. Ti za finanční pomoci Evropské komise a německé vlády vytvořili výstavu o holocaustu Romů, kterou prezentují po zemích Evropy. A pan Romani Rose, ředitel toho centra, se rozhodl a domluvil prezentaci této výstavy v Organizaci spojených národů v Americe." Vyřeší se nějak tato kauza Lety?
Vy jste vlastně pamětník a jeden z pozůstalých z Letů.
Zde si můžete příspěvek poslechnout:
=[ Reportáž ]=
V rámci projektu Systém monitoringu v trestní justici byli vyškoleni romští mentoři
Sdružení pro probaci a mediaci v justici ve spolupráci s Mediační a probační
službou České republiky ukončila projekt Systém monitoringu v trestní
justici. V rámci tohoto projektu byli vyškoleni romští mentoři, kteří působí
v pěti regionech české republiky. Anna Poláková pozvala k mikrofonu Barboru
Křižanovou ze zmíněného sdružení.
Jak se dařilo romským mentorům? Co konkrétně museli dělat? "Jsem ráda, že můžu říct, že romským mentorům se dařilo a daří velice dobře. My jsme v projektu vyškolili 30 nových mentorů a celkem i s těmi pilotně vyškolenými jich pracovalo 40. Mentoři po vyškolení začali spolupracovat s těmi klienty, kteří mají uložený nějaký alternativní trest, tzn. obecně prospěšné práce, nějaký dohled, nějaké povinnosti, které musí plnit, a ne vždy se jim to úplně daří. A mentoři se snaží řešit daný problém. Mezi jejich činnosti základně patří umět vysvětlit klientům to, co jejich alternativní trest obnáší. Tzn. jaké mají povinnosti, a co bude plynout z toho, když ty povinnosti nebudou plnit. Motivovat je k tomu, aby ten trest vykonali, aby spolupracovali s probační službou tak, jak mají, a pomáhat jim v tom." Jaké jsou výsledky? "Za dobu, kdy jsme dělali evidenci klientů (něco málo přes rok), ti naši mentoři v 17 městech pracovali s více než 320 klienty, a samozřejmě jsme tu službu hodnotili, jestli došlo ke změně u těch klientů, jestli se zlepšila spolupráce, jestli začali vykonávat ten trest, splácet náhradu škody a další věci. A v průměru hodnotí probační služba intervenci mentorů z více než 50-ti procent jako úspěšnou." Projekt Mentor byl první, na kterém spolupracovali Romové s probační službou? Jak se jim dařilo navázat tu spolupráci? "Probační a mediační služba je do projektu zapojena jako spolupracující organizace od počátku. My jsme s nimi na začátku probírali potřebnost téhle služby a snažili se nám v těch městech pomoct, kontaktovat různá romská sdružení nebo přímo různé osoby z romské komunity, a už se podíleli třeba na vzdělání mentorů. A díky tomu, že mentoři pracují s námi, jsou účastni pravidelných supervizí, a zároveň jsou s probační službou v pravidelném kontaktu, tak bych o nedůvěře nemluvila vůbec. Myslím, že byli velmi dobře nastavení. A všichni to hodnotí jako velký přínos pro jejich práci." Projekt je u konce. Jak se počítá se spoluprací lidí, které jste vyškolili? "V současné době čekáme na vyhlášení grantů z Evropského sociálního fondu a budeme doufat, že se nám podaří napsat projekt, a sehnat peníze na pokračování." Zde si můžete příspěvek poslechnout:
=[ Reportáž ]=
Sdružení obrany spotřebitelů zřídilo antidiskriminační linku
Sdružení obrany spotřebitelů zřídilo antidiskriminační linku v rámci
projektu "Co je a co není diskriminace". Více informací řekla Marii
Vrábelové právnička Eva Petlachová.
Na lince pracují právníci, takže když tam někdo konkrétně zavolá, vy mu poradíte? "Linka funguje formou záznamníku, je v provozu nonstop, tzn. volající spotřebitel se může po stisknutí příslušného tlačítka dozvědět způsoby, jak se bránit proti případné diskriminaci. Nebo může zanechat vzkaz, v němž popíše skutkový stav, název podnikatele a zanechá nám své kontaktní údaje - nejlépe e-mail nebo telefonní číslo. A my potom tyto podněty zpětně vyhodnocujeme. A spotřebitelům, kteří skutečně mohli být diskriminováni, nabídneme pomoc ať už formou mediace, nebo sepsání stížnosti k příslušnému dozorovému orgánu, jímž je Česká obchodní inspekce, nebo pomoc při vyřízení oznámení pro přestupek nebo trestný čin. Případně i žalobu na ochranu osobnosti.! Jaké musí mít člověk důkazy k tomu, že byl diskriminován? "Je to skutečně těžké prokázat, že byl diskriminován. Nejlépe je okamžitě přivolat policii, aby d1aný skutkový stav prošetřila." Je to bezplatná linka? "Je to linka za cenu běžného tarifu. Ta porada je bezplatná. My s klientem bezplatně vyřídíme dejme tomu stížnost k České obchodní inspekci, nebo se snažíme komunikovat s tím podnikatelem formou mediace. Opravdu je toto poradenství bezplatné. My dotazy vyhodnocujeme." A co je účelem toho vyhodnocení? Pracujete s tím potom dál? "Účelem je samozřejmě získat informace o tom, v jakých oblastech a kteří spotřebitelé jsou diskriminováni, protože cílem projektu Co je a není diskriminace, v rámci něhož je zřízena tato linka, je také podpora přijetí kompletního antidiskriminačního zákona, který je nyní projednáván v Poslanecké sněmovně." Už se na vás obrátili lidé? "Ano, obrátili se. Byli to zejména osoby, které nebyly vpuštěny do provozoven s kočárkem. Nebo to byla paní, s kterou bylo velmi hrubě zacházeno v obchodě, kdy zaměstnanec po ní požadoval prohlédnutí tašky a šacoval ji. Dokonce ji odvedl někam do zadní místnosti, na což vlastně vůbec nemá právo, protože je to v pravomocích pouze Policie České republiky." Číslo Antidiskriminační linky je 222 762 222. Zde si můžete příspěvek poslechnout:
"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" s datem 31. srpna je u konce. Ale naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 - na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetové adrese www.romove.cz. Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba. Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský. Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Romale irinen ada šuniben predal tumende. Mějte se moc pěkně. Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha. Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003 |