Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.09.2023 07:24

Senátorka Janáčková odstoupit nehodlá
18-07-2007  Josef Kubeczka

Senátorský klub Sdružení nezávislých kandidátů označil v úterý výroky své členky Liany Janáčkové na adresu Romů za neadekvátní. K vyvození důsledků, například k rezignaci na funkci místopředsedkyně výboru pro lidská práva, ale senátorku nevybídl. Celá kauza je podle klubu výsledkem politických bojů na radnici ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky, kde je Janáčková starostkou. Přesto se romské organizace rozhodly podat na senátorku trestní oznámení. O co jde?

Liana Janáčková, foto: ČTK Senátorka Janáčková se stala terčem kritiky po zveřejnění nahrávky, která má pocházet z loňského jednání bytového odboru v ostravském obvodě. Ke stížnostem starousedlíků v osadě Bedřiška na chování místních Romů použila slova o vysokém plotě s elektřinou, dynamitu a jejich odstřelení. Senátorka Janáčková odmítá, že by na nahrávce hanobila rasu a národ:

"O tom trestním oznámení tuším, že asi bude podáno, ale chtěla bych říct, že jsem nehanobila ani rasu, ani národ, že jsem mluvila o Romech, kteří žijí v osadě Bedřiška v Mariánských Horách. Takže takovým způsobem to bylo i specifikováno. Nemluvila jsem o rase, nemluvila jsem o etniku, nemluvila jsem o aktivistických organizacích. Takže toto odmítám."

Podle předsedy senátorského klubu SNK Josefa Novotného nemusí výroky Liany Janáčkové a postoj klubu k ním Senát v očích české veřejnosti poškodit. Senátoři podle něj našli odvahu mluvit o problematice, která se týká jak senátorky Janáčkové v Ostravě, tak senátora Jiřího Čunka před časem ve Vsetíně:

"Obě ta řešení, ve Vsetíně a v Ostravě, jsou drahá, nejsou úplně vhodná, jsou jistým způsobem nešťastná, nicméně jsou otevřením Pandořiny skříňky, která se nazývá xenofobie v České republice. A ta je obrovská a teprve své ovoce ponese. To je potřeba si uvědomit a je potřeba dopředu na tohle reagovat. Jsem rád, že senátoři otevřeli tenhle problém."

Vojtěch Lavička Předseda Senátu Přemysl Sobotka celou věc nevidí tak jednoznačně. S Lianou Janáčkovou jednal osobně:

"Podle mého názoru jsou to věty špatné, ale jestli je to na odstup, to vám teď neumím říct."

Šest romských iniciativ se ale definitivně rozhodlo podat trestní oznámení na Lianu Janáčkovou. Doufají, že senátorka kvůli tomu odejde ze své funkce. Podle mluvčího sdružení Romea Vojtěcha Lavičky Janáčková význam svých slov podcenila:

"Bylo trošku i nebezpečí, že by tato věc mohla jít do ztracena. Nás trošku překvapilo rozhodnutí senátního výboru pro lidská práva z minulého týdne, že se touto věcí nebude vůbec zabývat. I z tohoto důvodu podáváme trestní oznámení, a to podle paragrafu hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení."

Že by se v případě senátorky Liany Janáčkové mohlo jednat o trestný čin potvrdil v České televizi i právník Jiří Toman:

"Ty výroky byly proneseny veřejně, a v tom případě by mohla být naplněna skutková podstata některého z trestných činů, například podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo hanobení národa, etnické skupiny, rasy a přesvědčení."
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/21559
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003