Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 23.03.2023 09:20

Festival Colours of Ostrava 2007 propukne již ve čtvrtek
09-07-2007  Jana Šustová


Již ve čtvrtek 12. července propukne v zeleném srdci severomoravské metropole mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava, který letos láká fanoušky na nejpestřejší program ve své historii. Na své si přijdou i příznivci romské hudby.

Čtyřdenní maratón koncertů zahájí přesně v 18.15 na hlavní scéně u Slezskoostravského hradu romská hip hopová kapela Gipsy.cz, která letos jako první vystoupila na festivalu v Glastonbury a získala hudebního Anděla. Hned po ní přijde na řadu první netrpělivě očekávaná hvězda mág balkánské hudby Goran Bregović a jeho dvanáctičlenný Wedding & Funeral Band. Na Colours se vrací tento srbský kytarista a skladatel po pěti letech, tentokrát s menším souborem složeným z balkánské dechovky a bulharských zpěvaček. Diváci se tak mohou těšit na pravou dvouhodinovou balkánskou fiestu s hity Kalasnikov či Mesecina z Kusturicových filmů.

První den zakončí přední česká kapela Kryštof. Od pátku 13. července 12 hodin se pak rozjede i druhý festivalový areál na výstavišti Černá louka a program v klubech Templ a Marley. Celkem se do neděle 15. července představí okolo 100 kapel a DJs všech žánrů od world music, přes rockovou hudbu, alternativu až po chrámové zpěvy v evangelickém kostele.

Hlavním tahákem programu jsou Gipsy Kings, kapela žhavých romských rytmů, která vystoupí v sobotu 14. července od 20 do 21.30 hodin. Jejich předkapelou bude česká romská skupina Bengas. K dalším hvězdám festivalu patří charismatická rocková zpěvačka Marianne Faithfull (15. 7. na úplný závěr festivalu), spolupracovnice Nicka Cavea, Micka Jaggera či Toma Waitse, Mando Diao (15. 7.), švédská hvězda kytarové hudby, elektroničtí mágové Coldcut (13. 7.), Richard Bona z Kamerunu (13. 7.), křehké dívčí duo CocoRosie (13. 7.) či Bajofondo Tango Club, formace Gustava Santaolalla, držitele Oskara za hudbu k filmům Babel a Zkrocená hora, míchající argentinské tango a taneční hudba. Z domácích hvězd na Colours zavítají například Tatabojs, Marie Rottrová, Dan Bárta či Divokej Bill.

Kromě výše zmíněných jmen budou určitě pro návštěvníky velkými zážitky koncerty mnoha dalších kapel: Salsa Celtica roztancuje diváky kombinací kubánské salsy a keltské hudby, Balkan Beat Box pak divokou směsí elektroniky a balkánské a izraelské hudby. Polské Brathanki připomenou zpracováním lidových písní a energií náš Čechomor. K velkým raritám budou patřit show kubánského rappera X Alfonso a italského "Toma Waitse", zpěváka Vinicia Capossely. Fanoušky africké hudby potěší Ba Cissoko, mistr hry na jednadvacetistrunnou harfu kora. V Evangelickém kostele se představí královna tibetské duchovní hudby, zpěvačka Yungchen Lhamo, Djivan Gasparyan, proslulý arménský hráč na nástroj duduk, či průkopník alikvotního zpěvu David Hykes se sborem The Harmonic Choir. Izraelská hudba je zastoupena kapelou The Idan Raichel Project, francouzští Orange Blossom kombinují ve stylu Transglobal Underground etno s taneční elektronikou. K zástupců reggae dubové scény na letošních Colours patří například formace Watcha Clan.

Z českých či slovenských kapel se na letošních Colours dále představí například Anna K, Al-Yaman, Blue Effect, Evolution Dejavu, Gaia Mesiah, Iva Frühlingová, IMT Smile, Indy & Wich, Marián Varga a Moyzesovo kvarteto, Peter Lipa, Precedens a Bára Basiková, Prúdy, Psí vojáci, Sunflower Caravan, The Prostitutes, Tleskač, United Flavour, Vladimír Mišík a etc... či Yvonne Sanchez.

Jako loni "rozbije svůj stan" na Colours i brněnské vydavatelství Indies Scope Records se svými kmenovými kapelami. Novinkou letošního ročníku je scéna v Evangelickém kostele. O taneční afterparty se v sobotu 14. 7. postará klub Fabric, který bude přístupný návštěvníkům festivalu zdarma.

Kromě hudby láká festival také svojí pohodovou letní atmosférou. Sice se koná blízko centra Ostravy, ale v části, kde jsou parky, stromy, zeleň a v okolí Slezskoostravského hradu, takže je dost místa pro tanec pod hvězdami i lenošení na trávníku. Pro rodiče s dětmi bude opět připraven dětský koutek s lanovým centrem, hlídáním a programem. Součástí programu jsou navíc workshopy, kinokavárna, sportovní hry či divadelní program. Pro přespolní bude připraveno stanové městečko, se vstupenkou budou mít návštěvníci ostravskou MHD a vstup do vybraných ostravských objektů zdarma. České dráhy připravily pro návštěvníky z celé ČR až 50% slevu na zpáteční jízdné (sleva VLAK+).

Čtyřdenní i jednodenní vstupenky jsou k dostání v síti Ticketpro. Generální partnerem festivalu je Česká spořitelna. www.colours.cz.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/21545
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003