Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 30.05.2023 17:28

Německé organizace apelují na přemístění vepřína z Let
13-06-2007  Jiří Hošek, Milan Kopp


Vepřín v Letech u Písku (Foto: Jana Šustová) Přemístění velkokapacitního vepřína v Letech u Písku a vybudování důstojného památníku obětem romského holocaustu. To je požadavek několika německých i mezinárodních organizací, které se obrátili s výzvou na předsedu české vlády Mirka Topolánka i německou kancléřku a předsedkyni Evropské rady Angelu Merkelovou. Signatáři apelu považují současnou situaci za skandální a neúnosnou.

Otázka kolik by stál přesun velkokapacitního vepřína v Letech je druhotná, říká předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu Čeněk Růžička: "Na přebudování nového prasečáku neexistuje vůbec žádný odhad nákladů. Přesto česká vlády českou veřejnost straší částkami 800 milionů až 1 miliardy."

Předseda Mezinárodního osvětimského výboru Noach Flug, který prožil šest let v ghettech a koncentračních táborech, žádá českou vládu i Evropskou radu, aby se celou záležitostí urychleně zabývala. "Není přece možné, aby na místě, kde umírali lidé, kde se jejich krev vsákla do země, stála výkrmna prasat," říká Noach Flug.

Romani Rose (Foto: Jana Šustová) "Česká vláda sice v roce 1999 uznala svoji historickou odpovědnost vůči Romům a Sintům. Dosud ale s nedůstojnou situací v Letech nic nepodnikla," stěžuje si předseda Ústřední rady německých Romů a Sintů Romani Rose.

Jakékoli zdržení při řešení problému může mít neblahé následky, tvrdí místopředseda buchenwaldského výboru Günter Pappenheim: "Bylo by to povzbuzení pro neonacisty a zpochybnění připomínky obětí nacionálního socialismu v zemích Evropské unie. Opětovný nárůst rasismu, antisemitismu a intolerance by nás měly udržovat v bdělosti."
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/21525
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003