Vytištěno 02.06.2023 14:10 01-06-2007 Anna Poláková, Jan Mišurec, Marie Vrábelová, Marie Vrábelová, Jana Šustová, Marek Polák, Věra Pavlasová Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.
Vítáme Vás u pravidelného pořadu "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří". Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Jek ora šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"! Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu také dnes pro vás máme připravenou celou hodinu aktualit a zajímavostí ze života Romů a samozřejmě nebude chybět romská hudba. The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben. Peršo amenca džana Prahate, kaj hin temutno festivaľis Khamoro. Vakeraha tiž pale vystavka, savi šaj dikhen pro ada festivaľis the palo jekhetaniben savo pes vičinel Liga proti antisemitismu. Nejdříve se s námi vydáte na Defilé Světového festivalu Khamoro, který vrcholí právě v těchto dnech v naší metropoli, a na výstavu, která je součástí tohoto festivalu. Dále vám představíme Ligu proti antisemitismu. Dodžanena tumen tiž, sar dživen o Roma andre Moravsko Třebovo, savo nevo projektor kerela predalo Roma o jekhetaniben Člověk v tísni. Phenaha tumenge tiž palo Shaolin. Ve druhé polovině O Roma vakeren se dozvíte, jak žijí Romové v České Třebové. Představíme vám nový projekt organizace Člověk v tísni a vydáme se také do kongresového centra na představení mistrů Shaolinu. Tolik programová nabídka a teď už vám nerušený poslech přejí Jaroslav Sezemský a Jan Mišurec. =[ Reportáž ]=
Pestrý průvod romských kapel ulicemi Prahy upozornil na festival Khamoro
Světový festival Khamoro na sebe upozornil průvodem romských kapel ulicemi
Prahy. Je to tradiční podívaná, které přihlížejí cizinci a kolemjdoucí.
Tanec, hudba a příjemná atmosféra mne přilákala také, a proto jsem oslovil
několik diváků a také organizátorku Khamora 2007 Jelenu Silajdžič.
"Myslím, že to bude jako každý rok - zajímavé, lákavé... Jsou tady umělci z několika států. Myslím, že si to tady, na Starém Městě, diváci užijí." Stojíme na Můstku - kudy půjdete a kde přehlídka vyvrcholí? "Půjde to z Můstku na Staroměstské náměstí, kde bude finále a všichni si tam společně zahrají. Půjdou kolem Stavovského divadla, Železnou ulicí a tak dále. Ještě se občas budou zastavovat, tancovat a zpívat... Myslím, že to je nádherné." Jaká kapela vás letos uchvátila?
Bude program v rámci festivalu Khamoro, kam se lidé mohou přijít podívat?
V průvodu tančí Angelika, tanečnice. Máte na sobě krásný kostým, ten jste si šila sama, nebo dá se někde koupit? "Ten kroj jsem si navrhla sama, ale šila mi ho jedna švadlena."
"Skvělý, je to tady fakt krásný. Přijelo hodně zajímavých kapel, hodně zajímavých lidí, je to fakt nádherné." Jste poprvé na festivalu?
Jak dlouho se věnujete tanci? "Já se věnuji tanci asi pět let." Najdete si kromě tancování ještě třeba čas na koncert? "Každý den se přijdu podívat."
"Seskupení Romů z celého světa, je to výborné, styl hudby, styl tancování... Určitě to má něco do sebe." Jste poprvé na Khamoru? "Ne ne, byl jsem i minule, každým rokem je to lepší a lepší." Jste poprvé na Khamoru? "Ano." Líbí se vám? "Ano, moc. Strašně moc, je to nádhera." Odkud jste? "Z Děčína." Máte tam také takové festivaly nebo musíte za romskou hudbou do Prahy? "Moc tam toho není, takže spíše tady v Praze." Foto: Jana Šustová Zde si můžete příspěvek poslechnout:
=[ Reportáž ]=
V rámci Khamora byla zahájena výstava Zapomenutá a současná romská řemesla
Zapomenutá a současná romská řemesla je název výstavy, která byla včera
otevřena v rámci festivalu Khamoro v pražském letohrádku Kinských. Jejím
autorem je romský sběratel Jan Rác. Na podrobnosti se doktorky Jiřiny
Langhammerové z Národopisného muzea, v jehož prostorách se výstava koná,
zeptala Jana Šustová.
"Ona to je vlastně komorní výstava, ale to vůbec neškodí té věci, protože my jsme vybrali exponáty z velkého souboru, který shromáždil a ještě na něm pracuje pan sběratel Jan Rác. On s velikým citem, a možná na poslední chvíli shromáždil z tradičních romských rodin úžasné předměty, které mají ohromnou kulturu i z pohledu designu. Veliké nádoby na míšení těsta, nebo veliké, ohromné kotle... Nejsou jen krásné, ale také reprezentují to krásné, unikátní řemeslo, které z majoritní společnosti dávno zmizelo nebo se vyskytuje jenom raritně. Jsou to objemné předměty, a vedle toho ještě předměty, které prezentují i současný design - díly nábytku, kované kusy, svícny, bytové doplňky, některé dřevěné plastiky - velmi vydařené. My jsme to ještě vybrali tak, aby to bylo velice výmluvné. Těch předmětů není tolik. To není supervýstava, není veliká, ale je na ní čtyřicet vynikajících předmětů. A také jsme tu výstavu umístili do nejkrásnějšího empírového salonku, kde ty robustní předměty souzní s vysokou kulturou té místnosti, ve které jsou zlacené lustry, štukolisty na stěnách. Exponáty i místnost mají společného jmenovatele v kvalitě, a to si myslím, že je velice příkladné." Můžete jmenovat některé příklady předmětů, které tam jsou vystaveny?
Chystáte v Národopisném muzeu nějaké další výstavy s romskou tématikou?
Foto: Jana Šustová Zde si můžete příspěvek poslechnout:
=[ Reportáž ]=
Vznikla nová Liga proti antisemitismu
Právě v těchto dnech vznikla nová Liga proti antisemitismu, do které se
můžete zapojit i vy. Důvody vzniku a formu fungování Ligy Marii Vrábelové
vysvětlil sociolog Fedor Gál.
To je liga pouze pro Židy? "Že se to jmenuje Liga proti antisemitismu, neznamená, že je jenom pro Židy. Tak to vůbec není, to jsme si řekli už na začátku. Jestli je někdo antisemita, tak se dá s 99 procentní pravděpodobností počítat s tím, že to je také člověk, který nesnáší jinakost, že je založením agresivní a netolerantní člověk. Čili ano, to hlavní téma je dokumentovat, monitorovat a chránit lidi před projevy antisemitismu a pomáhat lidem, kteří se ocitnou v problémech jen proto, že jsou jiní." Už máte nějaké konkrétní případy? "Zatím jenom víme, kdo jsou ti lidé, kteří se chtějí zapojit. Víme, čím chtějí a můžou přispět ke společné práci. Zatím dáváme dohromady vizi akcí, programů, činností na nejbližší období, ale je zapotřebí vzít na vědomí, že jsme vznikli před necelým měsícem." Kdo třeba se na vás může obrátit, kdo by se mohl k vám přidat? "Tak hlavně by se měli přihlásit lidé, kteří by chtěli něco dělat. Když říkám, že by chtěli něco dělat, to neznamená, že jim to bude někdo organizovat, řídit, koordinovat, kontrolovat, vykazovat. My si skutečně myslíme, že smysl takovýchto volných sdružení lidí je spolek autonomních bytostí, lidí, kteří bez ohledu na to, jestli existuje nějaká liga nebo neexistuje, něco dělají. Ale vycházíme z předpokladu, že když vědí, že existují i jiní podobní, tak se můžou s někým spojit. Vědí, že existuje někde právník, sociolog, psychiatr, že se má kam obrátit a možná časem vznikne i fond. Ale peníze by neměli být ani na prvním, ani na druhém, ani na třetím místě našich priorit. Máme webovou stránku, na kterou je možno se obrátit, máme e-mailový adresář. Ale poněvadž se nechceme nechat zahltit hulvátskými maily od extrémistů, kteří se vyžívají v tom, že využívají internet, tak nechám kontakty ve vaší redakci." Už se vám ozvali? "To víte, že dáma, která spravuje naši webovou stránku, má spoustu práce s tím, aby smazávala hulváty, aby nezašpinili diskuzi, která má úplně jiné poslání." Zde si můžete příspěvek poslechnout:
=[ Zprávy ]=
Plnění takzvané Dekády Romů, která má do roku 2015 zlepšit situaci romské menšiny, je ohroženo. Dekáda vychází z Koncepce romské integrace. Podle některých nevládních organizací se záměry z tohoto dokumentu ale do praxe dostatečně neprosazují. Sdružení kritizují také financování dekády. Za slabinu programu považují i to, že v Česku chybí metoda ke zjištění výsledků a údajů o Romech. Je tak prakticky nemožné odhadnout pokroky. Navíc některé oblasti dekády jsou žalostně podceněny. Tak je tomu i v případě priority zdravotnictví, která neobsahuje žádná jiná opatření než školení a zaměstnávání zdravotních prostředníků. Romové v Žatci chtějí bydlet ve stavebních buňkách. Žateckou radnici oslovilo romské sdružení, zda by postavením a úpravou nevyužívaných stavebních buněk nevyřešila tísnivou bytovou situaci velké části romských rodin ve městě. Žatecká radnice pro stavbu levných domků už vybrala i několik možných lokalit. Pokud by se Romové zapojili do stavby unimobuněk, mohli by získat i slevu na nájmu. Romská rodina ze západního Slovenska se měla stát obětí násilného útoku, na místo činu v úterý přijeli policisté. Podle bratislavské krajské policie s nimi však napadení Romové nechtěli komunikovat. Mluvit chtěli jedině s kriminální policií a prokuraturou v Bratislavě. Zástupci Ligy aktivistů pro liská práva prohlašují, že policie při vyšetřování útoků na rodinu postupuje pomalu a pachatele útoků, které začaly už v roce 2003, neodhalila. Nevylučují, že se s případem obrátí na Evropský parlament a jiné země EU. Násilné útoky na Romy i diskriminaci této skupiny obyvatel v přístupu ke vzdělání, zdravotní péči, ubytování i zaměstnání ve své zprávě Slovensku vyčetla mezinárodní organizace Amnesty International.
Zde si můžete příspěvek poslechnout:
=[ Reportáž ]=
Situace Romů v Moravské Třebové
Romové jsou v České republice diskriminovaní, tvrdí to ve své zprávě Amnesty
International. Diskriminace se projevuje v přístupu k bydlení, vzdělávání a
zaměstnání. Jak jsou na tom Romové v Moravské Třebové, o to se zajímala
kolegyně Věra Pavlasová.
"U nás existují jednotná pravidla pro přidělování bytů, ta jsou závazná pro všechny žadatele, kde záleží na délce žádosti, záleží samozřejmě na potřebnosti žadatele, nerozdělujeme lidi podle toho, jak vypadají a podobně. Většina obyvatel romského původu má byty ve středu města a ty byty byly rekonstruovány kdysi, myslím si, že jsou v celkem slušném stavu a to, kolik tam momentálně bydlí lidí, nemáme úplně přesně zjištěno. Pravdou je, že se nám tento stav příliš nelíbí, protože bychom chtěli, aby centrum města více žilo turistickým ruchem. Aby, tak jak je to v jiných městech, např. na západě, kde jsou většinou centra měst výstavní, to bylo i u nás. Většina obyvatel i romského původu se o byty stará dobře, ale samozřejmě toto nemůžeme říci obecně." Problémy soužití Romů s ostatními obyvateli Moravské Třebové vedení často neřeší. "Samozřejmě oni mají svá určitá specifika, shromažďují se, vystupují často hromadně, takže někdy to ve středu města vypadá tak, jako že jich máme hodně. Větší problémy jsou spíše s placením nájemného. Někdy si to lidé neuvědomují, že musí plnit základní povinnosti, jako je například placení nájemného, a potom máme s vymáháním dlužných částek určité problémy." Sociální odbor města nerozlišuje při své činnosti, zda se jedná o Romy, nebo o jiné sociálně slabé občany. Problémy řešíme stejně, potvrzuje vedoucí odboru Irena Škadrová. "Je tady zřízeno centrum volného času, které se zabývá volnočasovými aktivitami, i terénní prací v sociálně slabých rodinách, tedy i v romské komunitě." Problémy se zařazením do školy romské děti nemají, alespoň pokud zvládají v šesti letech komunikaci v českém jazyce, tvrdí ředitelka jedné z nich Jaroslava Skácelíková. "Naši školu navštěvuje několik romských dětí, navštěvovaly ji i v minulosti a nebyly s nimi nikdy žádné problémy ani po stránce výchovné, ani vzdělávací. Rodiče těchto dětí se jim velmi věnují, pravidelně se na ně informují, pomáhají jim, jak mohou, spolupráce s těmito rodiči je přímo ukázková." Sami Romové si na místní nestěžují, spíše mají problémy s lidmi odjinud. "Problémy nemáme, my se tady všichni známe, bydlíme tady roky. Tady se nikdy nestalo, aby nám někdo řekl, že jsme Cikáni. Ale problém je s prací, mnohokrát se stane, že vás nevezmou jen proto, že jste Cikán, třeba řeknou, přijděte druhý den, ale to už vás pak nikdo nevezme." Zde si můžete příspěvek poslechnout:
=[ Reportáž ]=
Podpora drobného podnikání mnoha lidem pomůže
Nový způsob začlenění do společnosti prostřednictvím podpory drobného
podnikání chystá především pro Romy skupina z Velké Británie Greater London
Enterprise ve spolupráci s organizací Člověk v tísni. Více informací řekl
Marii Vrábelové Tomáš Eichler.
Co musí tito lidé splňovat podle vás? "Musí mít zájem, musí být motivováni, ale i my s tou motivací pracujeme." Kde hlavně působíte? "V lokalitách, kde se můžeme opřít o podporu našeho partnera, tj. Člověka v tísni, to znamená na Žižkově, v Karlíně, na Smíchově a ve Vysočanech." Jaký z toho máte pocit? Myslíte si, že se ta práce daří? "Velice mě potěšila reakce ze strany dalších neziskových organizací a zástupců místní samosprávy nebo ministerstvech. Ten ohlas byl skutečně velmi dobrý a řada lidí s námi projevila ochotu spolupracovat." A jaký ohlas to má u lidí, kterých se to přímo týká? "Řada lidí, které jsme oslovili, má skutečně ty nápady nebo myšlenky, ale chybí jim někdo, kdo by je vedl, protože je to úplně nový způsob práce pro celou Českou republiku, natož pro lidi, kteří patří do naší cílové skupiny. Mají zájem a sami přicházejí s otázkami, s problémy, je vidět, že nad tím skutečně přemýšlejí, že to vidí jako cestu." O co mají většinou zájem v tom podnikání? Máte už to pro sebe zmapované? "Asi nejčastěji to jsou různé úklidové služby, případně stavební práce. Naší vizí by byla romská restaurace, která tady zatím v Praze nefunguje, ale dosud jsme nenašli nikoho, kdo by byl ochoten jí provozovat, protože nechceme ty lidi nutit a přesvědčovat, ale pracujeme pouze s těmi nápady a s motivací, kterou oni přinášejí, protože jsou to oblasti, ve kterých si oni věří a to je potřeba využít. Samozřejmě všechno, co se týče právních záležitostí podnikání, spadá mezi naše úkoly, včetně registrace na finančním úřadě, na zdravotní pojišťovně, na správě sociálního zabezpečení, vyřizování všech nezbytností s této oblasti." Tento projekt běží už v Británii, jak tam se uplatnil? "Tam je ta účinnost velmi vysoká, problémy se sociálním začleněním má Británie rovněž. Je to multikulturní země s velkými imigrantskými skupinami a řádově se dá mluvit o úspěšnosti v desítkách procent. Když skutečně ti lidé jsou schopni realizovat své představy, dotáhnou je do konce. Například minulý týden, když jsem byl v Británii, tak jsme byli na obědě v restauraci, kterou založil právě člověk, přistěhovalec z Karibské oblasti, který se stal klientem před půl rokem, což je úplně úžasný úspěch." Zde si můžete příspěvek poslechnout:
=[ Reportáž ]=
Mistři Shaolinu opět předvedli v Praze své umění
Už třetím rokem navštívili Prahu mistři Shaolinu, aby předvedli své umění v
Kongresovém centru. Marek Polák proto oslovil organizátorku Renatu
Mildnerovou a také jednoho z účatníků.
Liší se program od minulého? "Liší, letos mají mniši úplně nové představení." A výtěžek z akce? "Výtěžek z akce putuje hlavně na obnovu jejich kláštera." Jak se ti líbilo vystoupení šaolinských mnichů? "Líbilo se mi to hodně." Co se ti na tom líbilo? "Líbilo se mi, jak byli koncentrovaní. To je dobrý zážitek." Ty sám praktikuješ nějaké bojové umění? "Mám rád thajský box. Trošku boxuji, takže to mám rád." Jak se liší trénink třeba thajského boxu od tréninku šaolinských mnichů? Tak liší se to v té soustředěnosti, oni tam mají spíše meditační cvičení, to u boxu není." Takže u kick-boxu se soustředíte zejména na sílu? "Spíš na boj." Zde si můžete příspěvek poslechnout:
"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" s datem 1. června je u konce. Ale naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 - na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetové adrese www.romove.cz. Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba. Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský. Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Romale irinen ada šuniben predal tumende. Mějte se moc pěkně. Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha. Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003 |