Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 19:46

AI: Rasismus a policejní násilí jsou tradiční problémy Česka
23-05-2007  David Koubek


Projevy rasismu a policejní násilí - tradiční problémy české společnosti přetrvávají - konstatovala dnes Amnesty International.

Přestože se situace v Česku lepší, některé problémy zůstávají podle zprávy Amnesty International už po léta stejné a stále se dostatečně neřeší. "Nerovné postavení Romů, rasistické útoky a policejní násilí. To jsou ty základní a mohu říct i tradiční problémy České republiky. Zprávu dnes převzali ministři Langer a Čunek, takže věřímě, že těmto nedostatkům bude snad konečně věnována politická pozornost," řekla mluvčí české pobočky Amnesty International Eva Dobrovolná.

Romové podle zprávy zažívají diskriminaci v přístupu k bydlení, vzdělání a práci. A kromě jednotlivců s nimi údajně špatně zachází i policie. Podobné problémy ale zažívají i v západní Evropě.

Amnesty International v Česku zaznamenala i změnu k lepšímu. "Důležité je třeba přijetí zákona, který umožňuje vykázat pachatele z domácnosti," přiblížila Dobrovolná. A další příklad je podle mluvčí české pobočky přijetí zákona o registrovaném partnerství.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/21479
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003