Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 03.07.2022 22:17

Pietu u bývalého romského koncentračního tábora narušili nacionalisté
13-05-2007  Filip Černý


Pět členů Národní strany narušilo pietní akt v Letech u Písku (Foto: ČTK) Pietní akt na paměť romským obětem nacismu byl dnes u pomníku v Letech na Písecku, nedaleko bývalého protektorátního sběrného tábora pro Romy. Shromáždění narušilo pět nacionalistů.

Pětice členů Národní strany přišla k památníku s nápisy, které zpochybňovaly romský holocaust. Jejich mluvčí Leoš Vacek tvrdil, že pouze chtěli připomenout zapomenuté oběti nacismu. Podle ostatních účastníků aktu šlo o provokaci.

Pět členů Národní strany narušilo pietní akt v Letech u Písku (Foto: ČTK) Pietní obřad pořádal Výbor pro odškodnění romského holocaustu. Jeho členové už léta usilují o zbourání letského vepřína, který stojí na místě bývalého tábora. Podle předsedy výboru Čeňka Růžičky výkrmna prasat znevažuje památku obětí.

"Jasně říkáme, že prasečák tam nemá co pohledávat, protože to je místo, kde ti vězňové zahynuli. Pokud vláda i přes naše protesty tady bude budovat nějaké nesmysly, tak se podle toho zachováme, přestaneme zde konat pietní akty a tím to skončí," řekl Růžička.

Pietní akt (Foto: ČTK) Naopak Sdružení jihočeských Romů navrhlo ministru financí i premiérovi, aby se nový památník vybudoval vedle vepřína. Podle ministryně Džamily Stehlíkové se celou záležitostí bude na podzim zabývat vládní rada pro záležitosti romské komunity. "V tuto chvíli není jednotný názor na to, jak bude vypadat důstojné řešení této památky," dodala ministryně.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/21468
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003