Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 15:15

Český západ prodává výrobky romských žen na Májových trzích v Plzni
10-05-2007  Tisková zpráva


Stánek Českého západu na náměstí v Plzni (Foto: Eva Haunerová) Občanské sdružení Český západ z Dobré Vody u Toužimi, jehož cílem je vytvářet podmínky pro zkvalitnění života romských obyvatel Dobré Vody, bude ve dnech 17.-18. května nabízet ručně vyráběné výrobky romských žen na tradičních Májových trzích na nám. Republiky v Plzni.

"Tři ženy z romské komunity v Dobré Vodě získaly zaměstnání jako šičky a tkadleny v dílně umístěné přímo v sídle sdružení Český západ. Zde šijí nákupní a plážové tašky, kapsáře, ubrusy a prostírání z přírodních materiálů, které jsou navíc zdobeny tištěnými barevnými vzory," vyjmenovává Eva Haunerová, tisková mluvčí sdružení. "V nabídce této dílny nechybí ani dámské a pánské tuniky, které se výborně hodí pro horké letní dny. Jedna z žen pracujících v dílně se také specializuje na tkaní koberců, jež jsou oblíbené zvláště díky své trvanlivosti a snadné údržbě, pro kterou získávají stále více na oblibě i mezi alergiky," dodává Eva Haunerová. Právě tkaní koberců patří mezi tradiční romská řemesla spolu s košíkářstvím, kovářstvím, zvonařstvím či drátenictvím.

Pro zájemce o výrobky z dílny Českého západu, kteří však nemají příležitost navštívit Májové trhy v Plzni, existuje možnost objednat si výrobky přímo v internetovém obchůdku na stránkách sdružení www.cesky-zapad.cz, kde k objednání slouží jednoduchý formulář.

Všechny ženy pracující v dílně absolvovaly odpovídající rekvalifikační kurzy, které jim spolu s pracovním místem zprostředkovalo občanské sdružení Český západ. V letošním roce zaměstnává sdružení jedenáct Romů, osm z těchto pracovních míst vytvořilo ve spolupráci s Úřadem práce v Karlových Varech.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/21464
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003