Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 23.09.2023 16:08

Romské vysílání "O Roma vakeren" - "Romové hovoří"
27-04-2007  Anna Poláková, Jan Mišurec, Marie Vrábelová, Jana Šustová

Pořad odvysílaný stanicí Český rozhlas 1 - Radiožurnál

Prostřednictvím romského vysílání vás bereme mezi lidi, o kterých jste v minulosti mnoho nevěděli. Žijeme spolu sice dlouho, ale poznáváme se až nyní.

Logo Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu Pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" pravidelně připravuje romská redakce Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu, kterou vede Anna Poláková. Na těchto stránkách přinášíme textovou a zvukovou verzi pořadu, který se vysílá na okruhu Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu každý pátek od 20 do 21 hodin. Další informace o pořadu najdete na stránkách www.rozhlas.cz.Posloucháte pravidelný, i když dnes výjimečně zkrácený, pořad "O Roma vakeren" čili "Romové hovoří".

Bacht tumenge Romale, the lači rat. Pale hin parašťovin u amen sam pale tumenca. Akana šunena amaro vakeriben "O Roma vakeren"!

Na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu také dnes pro vás máme připravené aktuality a zajímavosti ze života Romů a samozřejmě nebude chybět romská hudba.

The adaďives predal tumende kerďam reporty, andalo amaro dživipen. Phenaha tumenge nevimata u šunena the romane giľa - šukar šuniben.

Peršo tumenge phenaha palo jekhetaniben český západ the vakeraha pal oda so irinena andro pajtrin Jekhetane.

Nejdříve vás seznámíme s aktualitami ze života Romů a potom vám představíme aktivity sdružení Český západ a časopis Jekhetane - Společně.

Tolik namátkou programová nabídka a teď už vám nerušený poslech přejí Anna Poláková a Sezemský.


=[ Zprávy ]=

Ladislav Bílý, krajský předseda ROS v Karlových Varech, rezignoval na funkci v Radě vlády České republiky pro národnostní menšiny. Jak sdělil serveru Romea.cz, je důvodem jeho rezignace místopředseda vlády Jiří Čunek. Bílý není jediným, kdo kvůli Čunkovi rezignoval na svůj post. Minulý týden se vzdal své funkce v Radě vlády pro lidská práva Petr Uhl.

Pouze jednu třídu otevře i letos Základní škola Boženy Němcové v Přerově. K zápisu do školy, která se potýká s odlivem žáků kvůli docházce početné romské menšiny, přišlo 17 dětí. Změnu si vedení školy slibuje, až se v lokalitě hojně obývané Romy vybudují nové byty. Radikální přeměnu Škodovy ulice, která leží nedaleko základní školy, plánuje nový majitel tamních bytových domů do dvou let.

Pracovníci komunitního centra ve slovenské obci Ondavské Matiašovce v okrese Vranov nad Topnou připravili pro romské děti výchovný projekt Dětská úklidová rota. Hravou formou pomůže odstranit u dětí běžné problémy s udržováním pořádku a zabezpečí jim i smysluplné trávení volného času. Úklidová rota je dlouhodobý projekt, který má pomoci dětem pochopit, že jejich posláním je udržovat pořádek a příkladně se chovat na veřejnosti.

Evropský rok rovných příležitostí pro všechny 2007 se stal oficiálním partnerem hudební soutěže Eurovize. Poprvé za téměř dvacet let se oficiální iniciativa Evropské unie přidruží k této mezinárodní hudební soutěži, spojující Evropany z celého kontinentu. Hudební soutěž Eurovize je vynikající příležitostí informovat lidi o jejich právu na rovné zacházení.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ Download


=[ Reportáž ]=
Sdružení Český západ spustilo internetový obchůdek nabízející výrobky romských žen
Občanské sdružení Český západ nedávno spustilo internetový obchůdek nabízející ručně zhotovované výrobky romských žen z Dobré Vody u Toužimi. Jana Šustová se zeptala Anny Dunčekové, co všechno tento obchůdek nabízí a na jaké adrese je možné ho navštívit.

Tašky "Na stránkách www.cesky-zapad.cz prezentujeme úplně všechny výrobky. Ty jsou z přírodního materiálu, většinou šijeme z přírodního lnu a pak ho přírodně barvíme na oranžovo a na červeno. Většinou se vyrábí ubrusy, prostírání, tašky, tuniky a kapsáře různých velikostí, na šířku i na výšku."

Sdružení Český západ se tento měsíc prezentovalo na pražském Veletrhu neziskových organizací. A s jakým zájmem se tam setkalo?

Stánek Českého západu na Veletrhu neziskových organizací "My jsme se překvapivě setkali s velice pozitivním zájmem, protože jsme potkali lidi, kteří měli už nějaký kontakt s našimi výrobky - buď z trhu nebo nějaký výrobek dostali jako dárek a chtěli takový dárek dávat dál. Když viděli náš stánek, hned se ptali, zda takové výrobky máme, že by je chtěli. Takže nakupovali a my jsme byli překvapeni. Byli jsme rádi a moc nás to těší."

Autorkami ručních výrobků jsou tři romské ženy z Dobré Vody u Toužimi, které získaly plnohodnotné zaměstnání jako šičky a tkadleny v dílně umístěné v sídle občanského sdružení Český západ. Dvě z žen šijí z přírodních textilních materiálů a třetí vyrábí bavlněné koberce utkané na dřevěném tkalcovském stavu. Všechny tyto ženy absolvovaly odpovídající rekvalifikační kurzy, které jim spolu s pracovním místem zprostředkoval Český západ. V letošním roce zaměstnává toto občanské sdružení jedenáct Romů, osm z těchto pracovních míst vytvořilo ve spolupráci s Úřadem práce Karlovy Vary. Jedním ze zaměstnanců sdružení je i Anna Dunčeková.

Anna Dunčeková na Veletrhu neziskových organizací "Já jsem právě jedna z nich, byla jsem v té komunitě vždy a Český západ si mě vyhlédl jako člověka, u kterého vysledovali, že k němu mají lidé důvěru. Viděli, že ke mně lidé chodí s různými obtížemi, které už jsem řešila dříve, ale ne na takové úrovni jako dnes, kdy pracuji jako komunitní a terénní sociální pracovnice. Takže teď už tu práci vykonávám na více profesionální úrovni. Vyhlédli si mě jako autoritativní typ a paní vedoucí mi nabídla tuto práci. Nejprve jsem ji přijala na poloviční úvazek a pak se mi to osvědčilo a zalíbilo, takže jsem přibližně rok poté přijala tuto práci na plný úvazek."

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
15.08.2015Jana Siváková: Je už taková motivace, že si člověk navykne ráno vstávat, jít do práce – i ten rok přispějeO Roma Vakeren
11.07.2015Zrekonstruovaná budova Českého západu poskytne lepší zázemí pro sociální službyO Roma Vakeren
03.02.2014Český západ nabízí dětem a mládeži taneční kroužek i výlety za poznánímZprávy ze života Romů
17.01.2014Český západ dává práci lidem na Tepelsku a ToužimskuZprávy ze života Romů
16.01.2014Organizace Český západ změnila svoji právní formuZprávy ze života Romů
16.12.2013Český západ zve veřejnost na putování k živému Betlému v Dobré VoděZprávy ze života Romů
26.09.2013Šest žen se rekvalifikuje na šičku, čtyři z nich získají práciZprávy ze života Romů
30.08.2013Český západ zve veřejnost na besedu o rizicích podomního prodejeZprávy ze života Romů
11.07.2013Český západ spolu s partnery vydal metodiku komunitní práceZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Časopis Jekhetane informuje o současné situaci Romů ve společnosti
Jekhetane je název časopisu, který informuje o současné situaci Romů ve společnosti. Marie Vrábelová si pozvala k mikrofonu šéfredaktorku tohoto časopisu Adélu Stolaříkovou.

"Je to vlastně takový občasník a jednou za rok vychází speciální číslo vydané k politické iniciativě Dekáda romské inkluze 2005 - 2015, ke které přistoupila Česká republika společně s dalšími sedmi evropskými zeměmi..

Kam ho budete distribuovat?

"Časopis je o romské menšině nebo o romské komunitě, ale není určen přímo Romům, ale měl by být spíše pro lidi, kteří se romskou problematikou či otázkou zabývají a pracují s ní. Tudíž jsou to převážně pracovníci Městských úřadů, státní správy - týká se to toho, aby se dozvěděli o celé situaci. Dále jsou to ministerští úředníci na Ministerstvu školství, na Ministerstvu práce dále jsou to samozřejmě pracovní úřady, školy, kde spolupracujeme, mají přípravné ročníky, dále jsou to novináři a širší odborná veřejnost, která by mohla být do té problematiky zapojena nebo by se jí to mohlo týkat..

Říkáte občasník, tzn. když je některé téma, které potřebujete nutně zveřejnit, nebo je to v periodách?

"Ne, to číslo vychází vždy jen jednou ročně a účelem toho by v podstatě mělo být shrnutí situace, která se za ten rok v té zemi stala. Samozřejmě jsou tam potom také zahraniční novinky a může to sloužit i jako návod pro ty ostatní země, jakým způsobem by ony mohly ty informace o dekádě dostávat do povědomí veřejnosti..

To znamená, že časopis je určen i pro jiné země?

"Bude v trojjazyčné mutaci, bude česko - romsko - anglický, protože co se týče donorů, největší příspěvek máme od OSA. Loni nám první číslo sponzorovala také Světová banka, ale teď už je to všechno jen od OSA, takže z toho důvodu tam máme i tu anglickou mutaci, aby ti donoři věděli, jaká je ta situace v České republice a co přesně je obsahem toho čísla.

Obdoba tohoto časopisu vychází i v jiných zemích nebo máte možnost porovnat?

"Možnost porovnat zatím nemáme, ale rozhodně ten náš časopis, protože byl první, tak se stal takovým vodítkem, a i ty jiné zúčastněné země, myslím si, že je to například Rumunsko nebo Maďarsko, uvažují o podobném časopise, nebo řekněme bulletinu, kde by mimo jiné také měly být představeny poprvé výsledky monitoringu, který se zpracovává jako nezávislý monitoring pro dekádu..

Kdy chystáte další číslo a k čemu bude zaměřeno?

"Druhé číslo bude převážně zaměřeno na kritickou situaci bydlení, protože tato situace se za poslední dva roky hodně zhoršila. Byli jsme několikrát kritizováni i ze strany Evropské komise a Evropské unie. My tu máme Gabalovu zprávu, která hovoří o 320 ghettech na našem území, takže si myslím, že tento problém se u nás začíná stávat více než vážným. A proto je tedy v našem časopise tomuto tématu věnován největší prostor.

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
03.10.2013Vláda přijala Informaci o naplňování Dekády romské inkluze 2005 - 2015 v roce 2012Zprávy ze života Romů
02.07.2013Zpráva nevládních organizací: Vládě se nedaří zapojit Romy do procesu integraceZprávy ze života Romů
18.02.2012USA se připojily k Dekádě romské inkluze jako oficiální pozorovatelO Roma Vakeren
26.07.2011Pozitivní diskriminaceZprávy ze života Romů
09.07.2011Co přineslo české předsednictví Dekádě romské inkluzeO Roma Vakeren
02.07.2011Dekádě romské inkluze od července předsedá MakedonieO Roma Vakeren
27.06.2011Česko předalo vedení romského projektu Dekáda MakedoniiZprávy ze života Romů
27.06.2011Soros: Začleňování Romů do české společnosti se zhoršujeZprávy ze života Romů
27.06.2011Česko předalo předsednictví Dekády romské inkluze MakedoniiZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

=[ Reportáž ]=
Studenti mediálního kurzu sdružení Dženo půjdou na praxe
Mediální kurz pořádaný sdružením Dženo jde do finále. Studenti během několika dnů nastoupí na praxe do různých sdělovacích prostředků. Tam se ukáže, kdo se pro práci redaktora hodí a kdo ne. Mnohým se tak zcela změní život, opustí dosavadní povolání a začnou se plně věnovat žurnalistice. Jan Mišurec si povídal s Jiřím Parčim, kterého čeká stáž v redakci novin.

"V současné době pracuji v expedici časopisu a pro mediální kurz jsem se rozhodl proto, že se mi naskytla ta příležitost a druhá věc je ta, že je to práce, o které vím, že mě bude bavit..

Kde byste jednou chtěl pracovat?

"Můj sen je televize, ale čas a moje schopnosti ukáží, kam to všechno povede...

Co všechno se učíte v tom kurzu? Co vám to dalo?

"Hlavní důraz se klade na český jazyk. Potom také je důležité, abychom něco věděli o mediálním světě a třetí věcí je umět mluvit jak před mikrofonem tak před kamerou. A před tou kamerou i to, jak se tvářit atd. No a zaujalo mě to, že nás učí opravdu kapacity, s čímž jsem na začátku ani nepočítal. To mně asi dalo opravdu nejvíc, to, že ten kurz má smysl."

Teď Vás čeká praxe, těšíte se?

"Těším se, budu dělat praxi v Mladé frontě DNES. Moji spolužáci budou dělat praxe v České televizi, v Radiu Impuls, v Lidových novinách a v Českém rozhlase."

Toužíte být v televizi. Dostanete se třeba během své praxe do televize? Je nějaká šance?

"Chtěl bych, ale uvidíme. Všechno tohle je ještě v jednání..

Je to kurz pro Romy, učili jste se také romštinu. Dalo Vám to něco? Má to smysl?

"Měli jsme kvůli romštině speciální třídenní seminář. A musím říct, že jsme se tam hodně naučili. Tím že já jsem k romskému jazyku moc netíhnul, i když základy umím, tak jsem se tam hodně naučil, a myslím si, že to má i smysl hlavně pro ty, kteří by chtěli dále pracovat například v romských redakcích nebo jinde, kde by se dělalo něco pro Romy..

Zde si můžete příspěvek poslechnout:

Poslech:
RealAudio ~ DownloadSouvisející články
DatumNadpisRubrika
01.10.2010S Ivanem Veselým o Asociaci romských občanských iniciativO Roma Vakeren
18.12.2009O Vánocích v rodinách pracovníků sdružení DženoO Roma Vakeren
20.11.2009Vyšla studie Dvacet let rozvoje, stagnace nebo úpadku?O Roma Vakeren
08.08.2009Romské organizace v Česku sdružuje nová asociaceZprávy ze života Romů
28.03.2008O setkání aktivistů z romských organizací O Roma Vakeren
07.12.2007Romové v sociálních změnáchO Roma Vakeren
30.11.2007Sdružení Dženo pořádá seminář "Romové v sociálních změnách" O Roma Vakeren
27.07.2007Absolventi žurnalistického kurzu pro mladé Romy převzali certifikátyO Roma Vakeren
20.07.2007Kurz žurnalistického minima bude ukončen slavnostním předáním certifikátůZprávy ze života Romů
Všechny články (POZOR - možnost velmi dlouhého výpisu)

"O Roma vakeren" čili "Romové hovoří" s datem 27. dubna je u konce. Ale naladit si nás můžete opět za týden v pátek ve 20.05 - na vlnách Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu. V úterý a ve čtvrtek na VKV regionálních studií. Naše vysílání najdete také na internetové adrese www.romove.cz.

Příště vám nabídneme aktuality ze života Romů a nebude chybět ani romská hudba.

Klidný večer vám přejí průvodci dnešním O Roma vakeren - Anna Poláková a Jaroslav Sezemský.

Romale sam lošale, hoj amen šunen. Irinen amenge, so kamen te šunen andro O Roma vakeren. Romale irinen ada šuniben predal tumende.

Přejeme Vám krásný víkend a mějte se moc pěkně.

Romale but bacht te sasťipen. Ačhen Devleha.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/21459
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003