Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 12.08.2022 16:20

Čtrnáct romských organizací i jednotlivci podali trestní oznámení na J. Čunka
16-04-2007  Milan Kopp, Renáta Prátová


Čtrnáct romských organizací a asi stovka jednotlivců podaly trestní oznámení na lidoveckého vicepremiéra Jiřího Čunka za jeho výroky na adresu Romů.

Jiří Čunek (Foto: Jana Šustová) Podle nich svými vyjádřeními o tom, že kvůli získání peněz od státu by se člověk musel opálit a dělat binec a ohně na náměstích, mohl podněcovat k nenávisti k romské menšině a k omezování jejích práv a svobod. Čunek už dřív uvedl, že svými slovy nemířil na Romy, ale na politiky a omluvil se.

O Čunkově dalším osudu ve vládě rozhodne zřejmě koaliční devítka. Na konání schůzky tlačí zelení a doufají, že šéf lidovců buď sám kabinet opustí nebo ho premiér Mirek Topolánek odvolá.

Protože KDU-ČSL není schopná vyřešit situaci kolem svého předsedy sama, aktivita bude na premiérovi Topolánkovi, říkají zelení. Proto na předsedu vlády spoléhají a garancí má být právě jednání takzvané K9, kde by se zástupci stran měli domluvit, za jakých podmínek Jiří Čunek vládu opustí. Žádné termíny a ultimáta, do kdy chtějí situaci kolem vicepremiéra vyřešit, zelení neudali.

Jak známo, Jiří Čunek už několik týdnů čelí obvinění z korupce. Celou situaci ještě zhoršily jeho nevhodné výroky o Romech. I to byl pro zelené velký problém. V usnesení zelení odsoudili xenofobní postoje a výroky místopředsedy vlády. Považují tato slova za nepřijatelná. Premiéra Mirka Topolánka proto vyzvali, aby poskytl záruku, že se Jiří Čunek nebude vyjadřovat k romské problematice a bude respektovat výlučnou kompetenci Džamily Stehlíkové v této záležitosti.

KDU-ČSL soudí, že požadavek zelených je mimo mantinely koaliční smlouvy. Lidovci personální složení vlády považují za věc premiéra a šéfa příslušné strany - ne všech partnerů. Jak řekl místopředseda lidovců Roman Línek, jeho strana ale respektuje právo zelených žádat o koaliční schůzku.

Premiér Mirek Topolánek stále neřekl, dokdy chce spory kolem vicepremiéra a šéfa lidovců Jiřího Čunka vyřešit. Topolánek bude ochoten odvolat předsedu KDU-ČSL, když se na tom dohodne s lidovci a tento krok neohrozí koaliční vládu. Premiér zopakoval, že se chce s Čunkem brzo setkat a nabídnout mu čestný odchod z vlády i případný návrat, pokud předseda KDU-ČSL bude zbaven obvinění z pět let staré údajné korupce. Žádný termín jednání ale nesdělil.

Tento příspěvek byl převzat ze zpráv Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/21438
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003