Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 14:25

Přerov schválil prodej zdevastované lokality obývané Romy
16-04-2007  Zdeněk Vališ


Přerovští zastupitelé v pondělí téměř jednomyslně schválili prodej devíti bytových domů ve zdevastované lokalitě ve Škodově ulici. Pozemky s domy včetně nájemníků, z nichž většina jsou Romové, získá za 1,5 milionu korun firma Immofin. Objekty hodlá zbourat, nájemníky přestěhovat a na místě vybudovat nové polyfunkční bydlení. Jednání, na které přijela osobně i ministryně Džamila Stehlíková, provázela napjatá atmosféra. Zúčastnilo se jej na 200 obyvatel Přerova.

Přesný počet obyvatel Škodovy ulice přitom zástupci města neznají. Někteří odhadují, že zde žije na 500 Romů. Ti na zastupitelstvu projevili především obavy o svůj další osud. "Chceme bydlet v Přerově a nikoliv mimo, máme z toho strach," uvedl jeden z nich. Podle zástupce firmy Immofin Bohumila Chodila však budou mít řádní obyvatelé zajištěno bydlení. "Z každým z nich budeme jednat individuálně prostřednictvím advokátní kanceláře. Ve spolupráci s městem vybereme lokalitu na území Přerova, kde vybudujeme bytové jednotky," uvedl Chodil. Podotkl, že nové bydlení chtějí vybudovat i prostřednictvím dotací Evropské unie.

Řešení osudu romské lokality provázala ke konci dusná a velmi napjatá atmosféra, kdy na sebe křičeli Romové a zástupci majoritní společnosti. "Rád bych tady viděl pana vicepremiéra (Jiřího) Čunka. Ten to dělá prakticky. Nediktujte nám, ve které kategorii bytů budete bydlet. Udělejte si, vážení Romové, brigádu ve své lokalitě. Přiložte ruku k dílu, abyste mohli své názory reprezentovat. Přerovu jste zatím nic nedali. Proč po něm něco chcete," podotkl jeden z Přerovanů, jehož projev doprovázel na jedné straně sálu hlasitý potlesk a na druhé burácivý pískot. Problémy přiznávají i zástupci radnice. "Čím to je, že strážníci nejčastěji vyjíždějí na Škodovu ulici a řeší zde problémy. Čím to je, že většina lidí se této lokalitě vyhýbá. Ten, kdo projde Škodovou ulicí, vyjde s očima navrch hlavy. Lidé, kteří tam bydlí, to opravdu devastují. Jak jinak to máme řešit," podotkla náměstkyně primátora Elena Grambličková (ODS).
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/21437
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003