Článek z http://www.romove.cz
Vytištěno 01.10.2023 10:40

Brno slaví Mezinárodní den Romů
04-04-2007  Tisková zpráva


Romské a na práci s Romy zaměřené neziskové organizace z Brna se rozhodly uspořádat letošní oslavy Mezinárodního dne Romů společně. "Chceme přilákat co nejvíce účastníků do průvodu ze zábrdovické fary směrem do centra města a především na hudební a taneční vystoupení dětských souborů, které proběhne na náměstí Svobody. Oslava je určena nejen Romům, chtěli bychom, aby oslovila i lidi z majoritní společnosti", představuje blíže brněnskou oslavu Michal Kročil z organizačního týmu a dodává: "Romové mají možnost představit své tradice a kulturu přímo na náměstí Svobody lidem, kteří s nimi běžně nepřicházejí do styku, je to možnost dialogu kultur, který naše současná společnost určitě potřebuje. Hudba a tanec jsou silné výrazové prostředky, kterými mohou komunikovat i lidé hovořící různými jazyky."

Mezinárodní den Romů je slaven 8. dubna jako připomínka kongresu Světové romské unie (později Mezinárodní romské unie . IRU), který se uskutečnil 8. 4. 1971 nedaleko Londýna. Mezinárodní den Romů byl oficiálně ustaven na 4. sjezdu IRU ve Varšavě a od té doby je uznáván vládami i světovými institucemi. Tento den je svátkem všech Romů a Sintů na celém světě a připomíná jejich společnou historii a kulturní dědictví. V České republice se Mezinárodní den Romů slaví od roku 2001.

Brněnské oslavy Mezinárodního dne Romů se letos uskuteční až v úterý 10. dubna, vzhledem ke skutečnosti, že se letošní 8. duben střetl s pohyblivým křesťanským svátkem - Velikonocemi.

Harmonogram oslav:

14:00 Fara Zábrdovice - zahájení oslav, vázání stužek na Strom tolerance ve farní zahradě, průvod směrem na náměstí Svobody.

16:00 - 18:00 náměstí Svobody - vystoupení romských souborů Čercheňa (DROM), Merci (Ratolest), Jagori (ZŠ 28. října), Cikáni jdou do nebe (IQ Roma servis), Angels (Armáda spásy), Luludinky (ZŠ Štolcova), Terne Čhaja (ZŠ Merhautova), Černí panteři (Dětský domov Čeladná).

18:30 Muzeum romské kultury - VEČERNÍ SPOLEČENSKÝ PROGRAM - módní přehlídka Luminita tančí, romská hudba.

Pořádající organizace: Společenství Romů na Moravě, Muzeum romské kultury, DROM - romské středisko, IQ Roma servis, Ratolest Brno, Dětský dům Zábrdovice a Armáda spásy, za podpory romské poradkyně Magistrátu města Brna Heleny Krištofové a Krajského koordinátora romských poradců Jiřího Daniela.
The original article can be found at: http://romove.radio.czcz/cz/clanek/21385
Copyright © Radio Praha, 1996 - 2003